Stowarzyszenie Dobrej Nadziei, jako partner Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych rozpoczęło realizację projektu „Centrum Informacji i Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych”. Centrum rozpoczęło działalność dnia 06 maja 2013 r. obejmując swoim zasięgiem teren województwa małopolskiego. Siedziba Centrum znajduje się w Punkcie Poradniczym Stowarzyszenia Dobrej Nadziei przy pl. Św. Ducha 3 w Krakowie.
Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zainaugurowało swą działalność udzielając w maju 194 porad o charakterze informacyjnym, 50 porad prawnych oraz 35 porad psychologicznych. Większą część osób zainteresowanych poradnictwem stanowiły osoby z niepełnosprawnością, choć w gronie odbiorców nie zabrakło także osób z ich najbliższego otoczenia – rodziców, dzieci, a także opiekunów i przyjaciół. Najczęstszymi pytaniami, z jakimi zgłaszali się zainteresowani, była szeroko pojęta aktywność społeczno – zawodowa osób z niepełnosprawnością a także przysługujące im ulgi i uprawnienia, zarówno na rynku pracy jak i w życiu codziennym. Osoby zgłaszające się do Centrum to zazwyczaj ludzie w wieku aktywności zawodowej, którzy mimo niepełnosprawności i związanych z tym częstokroć ograniczeń, poszukują sposobów oraz narzędzi do aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym, a także możliwości własnego rozwoju zawodowego.
Jednym z często powtarzających się tematów poruszanych w ramach udzielanych przez Centrum porad były między innymi możliwości rozwoju aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością na terenie Małopolski. Zainteresowani chcieli uzyskać informacje o ośrodkach i placówkach, które organizują przygotowania zawodowe np. Zakłady Aktywności Zawodowej, możliwość uczestniczenia w różnorodnych kursach doszkalających, a także wskazanie pośrednictw pracy i urzędów pracy. Ponadto Klienci wykazywali zainteresowanie w zakresie funkcjonowania oraz zakładania spółdzielni socjalnych, środków związanych z ich dofinansowaniem, a także możliwości zatrudnienia w Zakładach Pracy Chronionej. Klienci zwracali się również z zapytaniami dotyczącymi przygotowywania własnych dokumentów aplikacyjnych, w tym prawidłowym tworzeniem listów motywacyjnych. Wszystkie te zagadnienia obejmowały szeroko pojętą rehabilitację zawodową, która ma na celu wzmocnienie i wyrównanie szans na obecnym rynku pracy. Każda porada świadczy o stosunkowo wysokim zainteresowaniu tą problematyką oraz wskazuje poziom aktywności osób z niepełnosprawnością.
Korzystający z poradnictwa byli także zainteresowani ulgami i uprawniami im przysługującymi. Postawione pytania obejmowały zarówno środowisko pracy, jak i życie codzienne. Dotyczyły one takich tematów jak: transport osób z niepełnosprawnością na zabiegi rehabilitacyjne, możliwość dofinansowania udziału w turnusie rehabilitacyjnym, pomoc w likwidacji barier architektonicznych, wyrobienie karty parkingowej, zniżki i ulgi w transporcie zbiorowym, a także wymiar urlopu dla osoby z niepełnosprawnością, itp.
Aktywność społeczna również pozostawała w kręgu zainteresowań osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia. Spora część porad dotyczyła możliwości wszelkiego wsparcia psychologicznego dla niepełnosprawnych, między innymi adresów ośrodków terapii rodzinnej dla rodzin z problemem niepełnosprawności, a także możliwość skorzystania z porad psychologicznych i rodzinnych z udziałem tłumacza języka migowego.
Zespół Stowarzyszenia Dobrej Nadziei zaangażowany w realizację projektu „Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych” zaprasza osoby zainteresowane skorzystaniem z poradnictwa prawnego, psychologicznego oraz informacyjnego do kontaktu – osobiście przy Pl. Św. Ducha 3 w Krakowie, telefonicznie – 12 644 05 08 lub mailowo: sdn.punkt@gmai.com.
Opracowała: Diana Popik – Roczkalska