Witam! Mam lekki stopień niepełnosprawności. Mam siostre, która maprawdopodobnie znaczny i dziecko niepełnosprawne na które na zasiłek. Moja mama jest osoba poważnie chorą, mnie upoważniła do dysponowania jej emeryturą. Od 3 miesięcy pomimo że mieszkam gdzie indziej nocuję u mamy i pomagam po 19 godzin dziennie. Pomoc okazywana ze strony siostry i jej męża z dziećmi i ich rodzinami to było 5 godzin dziennie. Dzisiaj dostałam odpowiedz , że jak dysponuję emeryturą mamy to mam jej zapewnić opiekę oni nie będą pomagać. Odpowiedzi tego typu otrzymuję w formie smsów. W dniu dzisiejszym byłam u lekarza ponieważ jestem wyczerpana fizycznie i psychicznie, gdyż całe obciążenie spadło na mnie. Mama jest połamana i ma zespół psychiczny podeszłego wieku. Mieszka we własnym mieszkaniu, które nie zapisała nikomu w zamian za dożywotnią opiekę z myślą, że obie cóki będą się jednakowo opiekować nią. Bardzo proszę o rade jak postępować z siostrą, która z rodziną nie poczuwa się do obowiązku opieki nad mamą i oszukuje mnie kiedy próbuje się dogadać z nimi?
Dzień dobry, Niestety, prawo nie przewiduje żadnych środków, jakimi można przymusić kogokolwiek do opieki nad chorym członkiem rodziny. Proponuję, by skorzystała Pani z pomocy ośrodka pomocy społecznej. OPS świadczą tzw. usługi opiekuńcze, takie jak:
- pomoc w codziennych zajęciach, takich jak robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie, załatwianie spraw w urzędach itp.,
- mycie, kąpanie, ubieranie, pomoc dla osób chorych, dozowanie lekarstw, prześciełanie łóżka, zapobieganie powstawaniu odleżyn i odparzeń, karmienie,
- w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z rodziną i otoczeniem,
- specjalistyczne usługi opiekuńcze – np. pielęgnacja wspierająca proces leczenia, rehabilitacja fizyczna i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub zaleceniami specjalisty z zakresu rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii. Te usługi dostosowuje się do rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności.
Usługi opiekuńcze przyznaje się nie tylko osobom samotnym, ale również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Wniosek w tym zakresie należy złożyć w najbliższej placówce pomocy społecznej — proszę zacząć od osobistej wizyty, aby uzyskać szczegółowe informacje w tym zakresie, np. dotyczące wymaganych dokumentów.
Po zgłoszeniu pracownik pomocy społecznej przeprowadza wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Przyznanie bądź odmowa przyznania pomocy następuje w drodze decyzji.
Niektóre usługi mogą być odpłatne (możliwe jest również zwolnienie z opłat). Jeśli emerytura Pani mamy nie wystarcza na ich opłacenie, proponuję, by wystąpić do sądu przeciw Pani siostrze o alimenty na chorą matkę. Pozew powinna podpisać Pani mama, ale może Panią ustanowić pełnomocnikiem.
Pozdrawiam,
Mateusz Turski