23 kwietnia przypada dzień laryngektomowanego. Większość na pewno nie wie lub nie pamięta o tym dniu. Po prostu nie mówi się o nim głośno i ginie on wśród innych dni tego typu. Stowarzyszenie Osób Laryngektomowanych w Jeleniej Górze działa przy Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Działalność Stowarzyszenia jest skierowana do laryngektomowanych i członków ich rodzin. Chcemy im wszystkim pomóc w przystosowaniu się do nowych warunków życia po utracie głosu i mowy. Każdy z laryngektomowanych w pierwszym okresie po operacji przeżywa naprawdę trudne chwile i w większości wypadków bez pomocy z zewnątrz nie może odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej. Nagle traci możliwość pracy, porozumiewania się z rodziną, środowiskiem. Nawet zwykłe zakupy sprawiają trudność, a przy niektórych artykułach stają się niemożliwe. Na pewno pozostaje oparcie w rodzinie, ale przecież i oni mają swoje obowiązki, pracę. Laryngektomowany zostaje sam przez większość dnia. W razie jakiegoś nieszczęścia nawet nie jest w stanie wezwać pomocy. Nasze Stowarzyszenie stara się pomóc ludziom po operacjach krtani. Znamy nasze potrzeby.
Przecież sami jesteśmy też po laryngektomowaniu. Nam została udzielona pomoc, teraz my chcemy poprzez naszą działalność pomóc innym. Kierunkami naszej działalności jest między innymi: uświadomienie, że w Polsce jest zarejestrowanych ponad 80 tys. takich pacjentów, z czego ponad 3 tys. na Dolnym Śląsku. Chcemy aktywizować tę społeczność poprzez intensywną, skuteczną a bardzo często zaniechaną rehabilitację przez kształtowanie zastępczej mowy umożliwiającej porozumiewanie się z otoczeniem.
Na naszą działalność potrzebne są niestety pieniądze jest to bardzo przyziemne, ale nic bez nich praktycznie nie możemy zrobić. Nasi członkowie to ludzie w podeszłym wieku. Rak krtani dotyka w większości wypadków ludzi po 60 roku życia. Po zabiegu operacyjnym /laryngektomii całkowitej/ potrzebna jest rehabilitacja i nauka nowej mowy oraz w przystosowaniu się do nowej sytuacji życiowej. Rodzina niestety nie zawsze może pomóc, sami potrzebują czasami pomocy w znalezieniu się w nowej sytuacji.
Wierzę w naszą wspólną siłę walki i w to, że każdy z nas chce zawalczyć o jakość swojego życia, adaptację rodzinną, społeczną, zawodową, psychiczną. Jak wskazują statystyki 70% chorych po laryngektomii całkowitej może odzyskać możliwość mówienia, porozumiewania się z otoczeniem . Nie powiem, że nam wszystkim się uda, ale powiem, że na pewno warto spróbować! Zachęcam wszystkich serdecznie do terapii logopedycznej, której moc jest wielka! Zajęcia mają na celu naukę mowy przełykowej i osiągnięcie lepszej jakości życia u osób laryngektomowanych. Kurs taki jest organizowany przez G.W. Stowarzyszenie Osób Laryngektomowanych pod nazwą „Jestem Kowalem Swego Losu” .
Jantar 2013 w terminach maj – czerwiec / 2013 i wrzesień – październik / 2013
Wiemy, że niektórzy są pełni obaw, ale wystarczy nasza wspólna praca chęć i cierpliwość, a otrzymane wsparcie i wskazówki do pracy przyniosą na pewno efekty. Jest taka możliwość, jednocześnie powiązana z wypoczynkiem i możliwością zmiany klimatu.
Niestety tu będą potrzebne pieniądze na dofinansowanie pobytu naszym członkom. Jeżeli chcesz pomóc naszemu Stowarzyszeniu w jego działalności przekaż 1% podatku na jego działalność wpisując w PIT za 2012 r. w odpowiedniej pozycji nr KRS 0000100516 z dopiskiem laryngektomowani. Naszych członków nie możemy zostawić samych sobie. Trzeba pomóc im wzmocnić psychikę i przystosować się do nowej sytuacji.
Dokładne dane i wiadomość na temat kursu można uzyskać w Karkonowskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze pod bezpłatnym nr. tel. 800 700 025