Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam! Mam lekki stopień niepełnosprawności. Mam siostre, która maprawdopodobnie znaczny i dziecko niepełnosprawne na które na zasiłek. Moja mama jest osoba poważnie chorą, mnie upoważniła do dysponowania jej emeryturą. Od 3 miesięcy pomimo że mieszkam gdzie indziej nocuję u mamy i pomagam po 19 godzin dziennie. Pomoc okazywana ze strony siostry i jej męża z dziećmi i ich rodzinami to było 5 godzin dziennie. Dzisiaj dostałam odpowiedz , że jak dysponuję emeryturą mamy to mam jej zapewnić opiekę oni nie będą pomagać. Odpowiedzi tego typu otrzymuję w formie smsów. W dniu dzisiejszym byłam u lekarza ponieważ jestem wyczerpana fizycznie i psychicznie, gdyż całe obciążenie spadło na mnie. Mama jest połamana i ma zespół psychiczny podeszłego wieku. Mieszka we własnym mieszkaniu, które nie zapisała nikomu w zamian za dożywotnią opiekę z myślą, że obie cóki będą się jednakowo opiekować nią. Bardzo proszę o rade jak postępować z siostrą, która z rodziną nie poczuwa się do obowiązku opieki nad mamą i oszukuje mnie kiedy próbuje się dogadać z nimi?

 


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Występuję w imieniu osoby niewidomej, posiadam Pełnomocnictwo do reprezentowania go.Przez kilkanaście lat jego siostra mieszkająca blisko niego opiekowała się nim, robiąc zaupy, płacąc rachunki, pomagagając mu etc. Czy może uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy? Aktualnie nie pracuje, nie ma żadnych dochodów. Jej mąż posiada gospodarstwo rolne. Wiem, że od tego roku zmieniły się przepisy i taka osoba musi zrezygnować z pracy żeby dostać tego typu zasiłek. Czy takiej osobie opiekującej się osobą niewidomą przysługuje jakikolwiek zasiłek? Osoba niewidoma pobiera aktualnie rentę w wysokości 389 zł oraz dodatek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. Niestety te pieniążki nie wystarczają na życie - proszę o pomoc.

 


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam. W dniu 24.05.2013 urodziłam dziecko i w związku z tym złożyłam wniosek o urlop macierzyński. Otrzymałam dokument na którym mam prawo do urlopu macierzyńskiego do dnia 10.10.2013r. Dodam, iż w kadrach ustnie zgłaszałam chęć wykorzystania rocznego urlopu macierzyńskiego. W związku z tym mam pytanie czy jeśli wystąpię z wnioskiem o przedłużenie urlopu otrzymam 80% wynagrodzenia bo z tego co mi wiadomo mogę otrzymać też 60% wynagrodzenia. Co mam zrobić żeby za dużo nie starcić a pozostać rok z dzieckiem w domu? bardzo proszę o odpowiedź bo to dla mnie bardzo ważna kwestia. Dziękuję.

 


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam. Jestem ojcem osoby niepełnosprawnej i opiekunem ustawowym. Po rozwodzie z żoną która zamieszkuje ze swoim konkubentem pod innym adresem złożyła pozew o podział majątku wspólnego mieszkania własnościowego, powoływałem sie na art.5 k.c ze względu na opieke nad synem niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności (niedowład czterokończynowy, porażenie mózgowe, osoba ociemniała z epilepsją i z wirusowym zapaleniem wątroby typu B) starałem sie by sąd pomniejszył spłate żony o 1/3 ponieważ syn został pod moją opieką a matka całkowicie się syna wyrzekła co jest udowodnione. Dlatego chciałbym poradzić sie jakie zastosowanie prawne może mieć w naszym przypadku w/w artykuł 5k.c. Mieszkanie jest małe 35.5m2 a sąd w uzasadnieniu wyroku podał że mam sprzedać je i zamieszkać z synem w mniejszym. Chciałbym sie również poradzić czy istnieje jakaś ustawa lub dział prawny mówiący o warunkach w jakich powinna mieszkać osoba niepełnosprawna z upośledzeniem umysłowym i czy to prawda że osobie niepełnosprawnej przysługuje osobny pokój. Ponieważ chce wznowić postępowanie w sprawie. Z góry uprzejmie dziękuje.

 


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Witam, mąż posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.Orzeczenie zostało wydane (...) na stale,wczesnej mąż posiadał orzeczenie także o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które było wydane dnia (...) i było ważne do dnia (...).Od dnia (...) mąż został zatrudniony w Spółdzielni Inwalidów i pracuje do chwili obecnej.Czy w roku 2012 mąż miał prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni. Pozdrawiam.