Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Sys­tem orze­ka­nia o nie­peł­no­spraw­no­ści do weryfikacji

Rzecz­nik ape­lu­je do pre­zes ZUS w spra­wie nowe­go sys­te­mu orze­ka­nia o niepełnosprawności 

Rzecznik Praw Oby stronaX400- O usta­no­wie­nie nowe­go sys­te­mu orze­ka­nia o nie­peł­no­spraw­no­ści Rzecz­nik Praw Oby­wa­tel­skich zwró­cił się do pre­zes Zakła­du Ubez­pie­czeń Społecznych 

- Powi­nien on okre­ślać zin­dy­wi­du­ali­zo­wa­ne wspar­cie potrzeb­ne danej oso­bie z nie­peł­no­spraw­no­ścią i sku­piać się na jej poten­cja­le, a nie na dysfunkcjach 

- Rzecz­nik wno­si też o nie­sto­so­wa­nie w języ­ku praw­nym styg­ma­ty­zu­ją­cych ter­mi­nów, np. „oso­ba nie­zdol­na do pra­cy” czy „nie­zdol­na do samo­dziel­nej egzystencji” 

Adam Bod­nar napi­sał w tej spra­wie do prof. Ger­tru­dy Uściń­skiej, pre­ze­sa ZUS i prze­wod­ni­czą­cej Mię­dzy­re­sor­to­we­go Zespo­łu ds. Opra­co­wa­nia Sys­te­mu Orze­ka­nia o Nie­peł­no­spraw­no­ści oraz Nie­zdol­no­ści do Pra­cy. Wska­zał, że w dys­ku­sjach nt. wspar­cia osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi pod­kre­śla się koniecz­ność usta­no­wie­nia nowe­go sys­te­mu orze­ka­nia o niepełnosprawności.

Jako organ moni­to­ru­ją­cy wdra­ża­nie Kon­wen­cji o pra­wach osób nie­peł­no­spraw­nych, RPO za waż­ne i ocze­ki­wa­ne uzna­je efek­ty prac zespo­łu ds. opra­co­wa­nia sys­te­mu orze­ka­nia o nie­peł­no­spraw­no­ści, powo­ła­ne­go przez pre­mie­ra 2 lute­go 2017 r. Popro­sił prof. Uściń­ską o infor­ma­cję o aktu­al­nym sta­nie prac zespo­łu i ich wyni­kach. Zespół ma zakoń­czyć pra­ce do 29 czerw­ca 2018 r.

RPO od daw­na wska­zu­je na potrze­bę zmian 

RPO wie­lo­krot­nie zwra­cał uwa­gę na potrze­bę zmian sys­te­mu orze­ka­nia o nie­peł­no­spraw­no­ści. Zgod­nie z Kon­wen­cją o pra­wach osób nie­peł­no­spraw­nych, sys­tem powi­nien pozwa­lać na okre­śle­nie zin­dy­wi­du­ali­zo­wa­ne­go wspar­cia potrzeb­ne­go danej oso­bie, zarów­no o cha­rak­te­rze finan­so­wym, jak i nie­fi­nan­so­wym. Sto­so­wa­ne obec­nie trzy stop­nie nie­peł­no­spraw­no­ści są w tym zakre­sie niewystarczające.

Według Rzecz­ni­ka nowy sys­tem orzecz­ni­czy powi­nien sku­piać się na poten­cja­le oso­by z nie­peł­no­spraw­no­ścią, nie zaś na jej dys­funk­cjach. W tym kon­tek­ście nie­po­kój wywo­łu­je poja­wia­ją­ca się w prze­strze­ni publicz­nej infor­ma­cja, zgod­nie z któ­rą w pla­no­wa­nym przez Zespół sys­te­mie ma się poja­wić kate­go­ria „nie­sa­mo­dziel­no­ści” oraz orze­ka­nie o „stop­niu nie­sa­mo­dziel­no­ści”. Swe reko­men­da­cje w tej spra­wie RPO zawarł m.in. w spra­woz­da­niu z reali­za­cji przez Pol­skę zobo­wią­zań wyni­ka­ją­cych z Kon­wen­cji o pra­wach osób nie­peł­no­spraw­nych w latach 2012–2014. Peł­ne wdro­że­nie Kon­wen­cji ma na celu zapew­nie­nie peł­ne­go i rów­ne­go korzy­sta­nia ze wszyst­kich praw czło­wie­ka i pod­sta­wo­wych wol­no­ści przez wszyst­kie oso­by z nie­peł­no­spraw­no­ścią oraz popie­ra­nie posza­no­wa­nia ich przy­ro­dzo­nej god­no­ści. Sys­tem orze­ka­nia powi­nien okre­ślać spo­so­by udzie­la­nia im wspar­cia przez orga­ny publicz­ne, a nie okre­ślać daną oso­bę jako „nie­zdol­ną”, czy „nie­sa­mo­dziel­ną” — pod­kre­śla Adam Bodnar.

W skar­gach do RPO oso­by z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi postu­lu­ją odej­ście od sto­so­wa­nia w języ­ku praw­nym ter­mi­nów takich, jak „oso­ba nie­zdol­na do pra­cy”, czy „oso­ba nie­zdol­na do samo­dziel­nej egzy­sten­cji” — jako styg­ma­ty­zu­ją­cych i wpro­wa­dza­ją­cych w błąd. Jest to tym bar­dziej zasad­ne, że Kon­wen­cja nie zna poję­cia „oso­by nie­sa­mo­dziel­ne”. Posłu­gu­je się ona ter­mi­nem „oso­by wyma­ga­ją­ce bar­dziej inten­syw­ne­go wspar­cia”. Dla­te­go Rzecz­nik zwra­ca uwa­gę na koniecz­ność uwzględ­nie­nia przy for­mu­ło­wa­niu nowych roz­wią­zań ter­mi­no­lo­gii spój­nej z Konwencją.

RPO popro­sił pre­zes ZUS o przed­sta­wie­nie wyni­ków ana­li­zy funk­cjo­no­wa­nia sys­te­mu orze­ka­nia o nie­peł­no­spraw­no­ści i nie­zdol­no­ści do pra­cy w kon­tek­ście ich spój­no­ści i koniecz­no­ści koor­dy­na­cji dzia­łań lub moż­li­wo­ści ich zin­te­gro­wa­nia. Zwró­cił się tak­że o udo­stęp­nie­nie pro­jek­tu zało­żeń usta­wy o orze­ka­niu o nie­peł­no­spraw­no­ści i nie­zdol­no­ści do pra­cy — o ile został on już przygotowany.

RPO o wdro­że­niu Kon­wen­cji przez Polskę 

Oso­by z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi nie mają w Pol­sce real­nej moż­li­wo­ści peł­ne­go i rów­ne­go korzy­sta­nia ze wszyst­kich praw czło­wie­ka — wska­zy­wał Adam Bod­nar w spra­woz­da­niu z reali­za­cji Kon­wen­cji, prze­sła­nym Komi­te­to­wi Praw Osób z Nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi ONZ. Zda­niem RPO nie­zbęd­ne są zmia­ny sys­te­mo­we. Pod­kre­ślał, że w pol­skim pra­wie nie ma jed­no­li­tej defi­ni­cji nie­peł­no­spraw­no­ści. Część prze­pi­sów ma cha­rak­ter prze­sta­rza­ły, a ich słow­nic­two — pejo­ra­tyw­ny (np. „kalec­two”, „upo­śle­dze­nie umy­sło­we”). Komi­tet z sie­dzi­bą w Gene­wie — Com­mit­tee on the Rights of Per­sons with Disa­bi­li­ties — moni­to­ru­je prze­strze­ga­nie Kon­wen­cji ONZ o pra­wach osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi przez pań­stwa będą­ce jej stronami.

Jesie­nią 2018 r. Komi­tet zba­da spra­woz­da­nie pol­skie­go rzą­du z jej wdro­że­nia i wyda reko­men­da­cje dla Pol­ski. Raty­fi­ku­jąc ją w 2012 r. Pol­ska potwier­dzi­ła, że oso­by z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi mają pra­wo do peł­ne­go i rów­ne­go korzy­sta­nia ze wszyst­kich praw czło­wie­ka. Zda­niem RPO nadal jed­nak brak roz­wią­zań zapew­nia­ją­cych real­ną tego moż­li­wość. Wśród ponad 50 pytań Komi­te­tu wobec Pol­ski było m.in., czy pla­no­wa­ne są zmia­ny w defi­nio­wa­niu i orze­ka­niu o nie­peł­no­spraw­no­ści. Komi­tet chce też wie­dzieć, czy pod­ję­to dzia­ła­nia dla wyeli­mi­no­wa­nia z pol­skie­go pra­wa prze­sta­rza­łej i styg­ma­ty­zu­ją­cej ter­mi­no­lo­gii. Rząd ma czas na udzie­le­nie odpo­wie­dzi Komi­te­to­wi do 21 maja.

W Pol­sce jest ok. 4,7 mln osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi. RPO zazna­cza, że żaden organ rzą­du nie koor­dy­nu­je poli­ty­ki wobec nich. Nie­zbęd­ne jest przy­ję­cie przez Pol­skę stra­te­gii wdra­ża­nia Kon­wen­cji oraz pod­pi­sa­nie Pro­to­ko­łu Fakul­ta­tyw­ne­go do niej — dzię­ki cze­mu Komi­tet mógł­by badać skar­gi indy­wi­du­al­ne z Polski.

za: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rzecznik-apeluje-do-prezes-zus-w-sprawie-nowego-systemu-orzekania-o-niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bci