Celem Sejmiku jest prowadzenie działalności społecznie użytecznej, w sferze zdań publicznych, do których należą:
Działania na rzecz osób niepełnosprawnych, zarówno członków organizacji tworzących Sejmik, jak i osób nie zrzeszonych w żadnej organizacji inwalidzkiej, w tym:
rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych;
integracja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych oraz jej promocja;wspieranie działalności organizacji członkowskich oraz rzecznictwo ich interesów w sprawach wspólnych;
rzecznictwo interesów niezrzeszonych osób niepełnosprawnych;
działania na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, zwiększające jej perspektywy w zakresie oświaty, wychowania, kultury, nauki i techniki, upowszechniania kultury fizycznej i sportu;
udział we wdrażaniu z innymi partnerami strategii i polityki Unii Europejskiej w zakresie działań wymienionych w pkt 1) i 2).
Inne działania w sferze zadań publicznych, w zakresie:
promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;
działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami; promocji i organizacji wolontariatu.