Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Służ­ba zdro­wia, a senio­rzy. Dzi­siaj głos RPO. Zapra­sza­my do dyskusji.

Komi­sja Eks­per­tów ds. Osób Star­szych ape­lu­je o zmia­nę podej­ścia do geria­trii w Polsce 

Rzecznik Praw Oby stronaX400Jeże­li nie podej­mie­my kon­kret­nych dzia­łań, nie zre­wo­lu­cjo­ni­zu­je­my ochro­ny zdro­wia osób star­szych, to w per­spek­ty­wie naj­bliż­szych dzie­się­cio­le­ci zamiast szpi­ta­li będzie­my mie­li maso­we umie­ral­nie seniorów. 

Takie są wnio­ski z dys­ku­sji Komi­sji Eks­per­tów ds. Osób Star­szych przy Rzecz­ni­ku Praw Oby­wa­tel­skich o kon­se­kwen­cjach wpro­wa­dze­nia sie­ci szpi­ta­li dla opie­ki medycz­nej osób star­szych. W spo­tka­niu wzię­li udział m.in.:

 

  • prof. Ewa Mar­ci­now­ska-Sucho­wier­ska, człon­ki­ni Naro­do­wej Rady Roz­wo­ju przy Pre­zy­den­cie, kie­row­nicz­ka Kli­ni­ki Geria­trii Cen­trum Medycz­ne­go Kształ­ce­nia Pody­plo­mo­we­go w Warszawie,
  • prof. Tomasz Kost­ka, kra­jo­wy kon­sul­tant w dzie­dzi­nie geriatrii,
  • prof. Bar­ba­ra Bień, woje­wódz­ka kon­sul­tant­ka w dzie­dzi­nie geria­trii w woj. podlaskim
  • dr Jaro­sław Derej­czyk, woje­wódz­ki kon­sul­tant w dzie­dzi­nie geria­trii w woj. ślą­skim przed­sta­wi­ciel­ki Mini­ster­stwa Zdro­wia z Depar­ta­men­tu Ana­liz i Stra­te­gii oraz z Depar­ta­men­tu Ubez­pie­cze­nia Zdrowotnego.

Obec­nie w sie­ci szpi­ta­li nie ma oddzia­łów geria­trycz­nych, zda­niem resor­tu zdro­wia senio­rom wystar­czy pomoc internistów.

Tak nie jest. Tak jak opie­kę nad dzieć­mi powie­rza­my pedia­trom a nie inter­ni­stom, tak senio­rzy potrze­bu­ją wspar­cia geriatrów.

Pacjent geria­trycz­ny tra­fia­ją­cy na oddział inter­ni­stycz­ny nie ma szans na wła­ści­wą opie­kę, ponie­waż per­so­nel nie ma dla nie­go wystar­cza­ją­co dużo cza­su, ani nie jest odpo­wied­nio przy­go­to­wa­ny. Nauka geria­trii wyma­ga ucze­nia się wg. stan­dar­dów sto­so­wa­nych na oddzia­łach geria­trycz­nych. Nie moż­na się tego nauczyć u kon­sul­tan­ta geria­trycz­ne­go na oddzia­le ogól­nym. Na izbach przy­jęć leka­rze nie potra­fią ziden­ty­fi­ko­wać pacjen­tów geria­trycz­nych i odpo­wied­nio ich kwa­li­fi­ko­wać, a w kon­se­kwen­cji taki pacjent jest nie­wła­ści­wie leczo­ny. Leka­rze inter­ni­ści nie są przy­go­to­wa­ni do zaj­mo­wa­nia się pacjen­ta­mi geria­trycz­ny­mi i są odcię­ci od moż­li­wo­ści nauki przez wpro­wa­dze­nie sie­ci szpitali.komisja eskeprtów ds osób starszych foto

1. Geria­tria jest dla naj­star­szych, naj­bar­dziej scho­ro­wa­nych pacjen­tów. Zaj­mu­je się pacjen­ta­mi, któ­rzy mają wie­le cho­rób, wyma­ga­ją kon­sul­ta­cji wie­lu spe­cja­li­stów i potrze­bu­ją wspar­cia lub opie­ki innych osób. Są to oso­by nie rzad­ko „uszko­dzo­ne” przez kole­gów leka­rzy nie-geria­trów. Nie­pra­wi­dło­we zaor­dy­no­wa­nia leków jest 4 przy­czy­ną zgo­nów wśród naj­star­szych pacjen­tów z wie­lo­cho­ro­bo­wo­ścią.
2. Celem opie­ki geria­trycz­nej nie jest wyle­cze­nie pacjen­ta, bo tego nie da się zro­bić, ale takie jego uspraw­nie­nie, żeby mógł być reha­bi­li­to­wa­ny, a następ­nie wró­cić do swo­je­go śro­do­wi­ska i dużo lepiej funk­cjo­no­wać mimo posia­da­nia nadal wie­lu cho­rób.
3. Geria­tria, choć for­mal­nie uzna­na zosta­ła za prio­ry­tet w sys­te­mie ochro­ny zdro­wia, to nie znaj­du­je się na mapie potrzeb zdro­wot­nych, nie ma jej w sie­ci szpi­ta­li I i II stop­nia. Nie ist­nie­je też w Pol­sce reha­bi­li­ta­cja geria­trycz­na. NFZ opor­nie kon­trak­tu­je usłu­gi geria­trycz­ne – choć taka usłu­ga kosz­tu­je śred­nio o 1300 zł mniej w porów­na­niu z kosz­ta­mi tra­dy­cyj­ne­go lecze­nia inter­ni­stycz­ne­go połą­czo­ne­go z pomo­cą spe­cja­li­stycz­ną.
4. Wdro­że­nie sie­ci szpi­ta­li wpro­wa­dzi­ło ele­ment zawie­sze­nia i nie­pew­no­ści co do przy­szło­ści opie­ki geria­trycz­nej. Cho­ciaż nie zmie­ni­ło się w zasa­dzie finan­so­wa­nie, to jed­nak kon­trak­ty prze­dłu­ża­ne są co 3 mie­sią­ce. Geria­tria zna­la­zła się w bar­dzo trud­nej sytu­acji z powo­du nie włą­cze­nia do sie­ci pla­có­wek I i II stop­nia. Jest to szko­dli­we ze wzglę­du na pacjen­tów geria­trycz­nych jak i ze wzglę­du na sys­tem szko­le­nia geria­trów.
5. Koniecz­ne jest przed­się­wzię­cie wszel­kich kro­ków, aby geria­tria utrzy­ma­ła się na pozio­mie, jaki uda­ło się osią­gnąć w 2015 r. Jak poda­je prof. Ewa Mar­ci­now­ska-Sucho­wier­ska, człon­ki­ni Naro­do­wej Rady Roz­wo­ju przy Pre­zy­den­cie RP, Rada reko­men­do­wa­ła Pre­zy­den­to­wi sta­no­wi­sko koniecz­no­ści zatrzy­ma­nia degra­da­cji geria­trii w Pol­sce, a następ­nie jej roz­wi­ja­nia. Pre­zy­dent zwró­cił się w tej spra­wie do Mini­stra Zdro­wia.
6. Zda­niem prof. Toma­sza Kost­ki, kra­jo­we­go kon­sul­tan­ta w dzie­dzi­nie geria­trii powin­ni­śmy iść w kie­run­ku odwrot­nym, niż jest obec­nie przy­ję­ty w sie­ci szpi­ta­li. Nale­ży:
na oddzia­łach inter­ni­stycz­nych kon­trak­to­wać usłu­gi geria­trycz­ne i prze­kształ­cać oddzia­ły inter­ni­stycz­ne w inter­ni­stycz­no-geria­trycz­ne;
two­rzyć oddziały/pododdziały reha­bi­li­ta­cji geria­trycz­nej;
wpro­wa­dzić szpi­tal­ną jed­no­dnio­wą opie­kę geria­trycz­ną i hospi­ta­li­za­cję domową.

Poli­ty­ka senio­ral­na w okre­sie 2010–2018 a pozy­cja geriatrii

Stan opie­ki geria­trycz­nej w Pol­sce – czer­wiec 2018

GERIA­TRIA w POL­SCE A.D. 2018

za: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/komisja-ekspert%C3%B3w-ds-os%C3%B3b-starszych-apeluje-o-zmian%C4%99-podej%C5%9Bcia-do-geriatrii-w-polsce