SENIORZY W SUDETACH – GÓRA MOŻLIWOŚCI

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego realizuje projekt „Seniorzy w Sudetach – Góra Możliwości”.

Celem projektu – mówi M. Dębski Viceprezes KSON jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu seniorów. Szczególny nacisk mówi M. Dębski postawiliśmy na wsparcie  wzmacniające aktywność  społeczną seniorów w zakresie turystyki,  sportu, kultury i edukacji. Projekt ma charakter międzypokoleniowy co oznacza, że w zajęciach  kulturalnych i turystycznych wezmą udział osoby młode  - rodzinne pokolenie seniorów. Na tej zasadzie będziemy realizowali wycieczki po Dolnym Śląsku, zajęcia ruchowo – taneczne, pilates, tańce relaksacyjne.

Odpowiadając na zapotrzebowanie środowiska wiele zajęć, warsztatów poświęconych będzie tematyce potrzeb seniorów  w kontekście wykluczenia i izolacji jakie niesie za sobą poczucie  samotności, dzięki czemu seniorzy przekonają się, że wiek emerytalny może być nowym i satysfakcjonującym okresem w życiu. Celem zajęć warsztatowych  będzie doskonalenie umiejętności seniorów przy obsłudze smartfonów, wzmocnienie umiejętności cyfrowych. Dziś bez tych umiejętności seniorzy pozostają w „objęciach XX wieku”, a przecież świat idzie do przodu.

W ramach projektu będziemy korzystali z seansów kinowych, koncertów Filharmonii Dolnośląskiej, sztuk teatralnych czy muzeów, a finałem będzie piknik integracyjny na Polanie Orle w Jakuszycach.

W projekcie może wziąć udział 60 seniorów. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Cieszymy się mówi M. Dębski, że udało nam się odbudować kadrę wolontariuszy i pracowników KSON wzbogacając obecny skład o nowe, młode, wykształcone, pełne empatii i  chęci działania osoby. Na czas działkowo – urlopowy wstrzymaliśmy cotygodniowe spotkania na ZOOM, ale już spotykają się w KSON członkowie naszych organizacji w tym nowych jak na przykład Karkonoski Klub Kibiców Niepełnosprawnych  i Centrum Edukacji Zdrowotnej VITA które zainauguruje swoją działalność na spotkaniu w siedzibie KSON                      6  czerwca 2022 roku.

Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktu z biurem KSON   od godziny 10.00  do 16.00 przy ulicy Osiedle Robotnicze 47A lub pod numerem telefonu 75 75 242 54 oraz na stronie www.kson.pl.  Słuchajcie też radia KSON i pierwszych zrealizowanych relacji telewizyjnych na naszym FB.

Przygotowujemy też nowe numery Gazety Niepełnosprawni TU i TERAZ.