Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

ROCZ­NI­CA 175 LAT KOLEI WRO­CŁAW — OŁAWA

kogo Muzeum kolejRocz­ni­ca uru­cho­mie­nia pierw­szej na Dol­nym Ślą­sku, a jed­nej z pierw­szych euro­pej­skich linii kole­jo­wych, to wyda­rze­nie waż­ne nie tyl­ko dla histo­rii kolej­nic­twa. To przede wszyst­kim począ­tek nowej ery w roz­wo­ju Ślą­ska i jego sto­li­cy – Wro­cła­wia. Połą­cze­nie kole­ją głów­nych miast z inny­mi regio­na­mi, roz­po­czę­ło szyb­ki roz­wój gospo­dar­czy i spo­łecz­ny. Łącząc twór­ców z ryn­ka­mi zby­tu, umoż­li­wi­ły roz­wój prze­my­słu na nie­spo­ty­ka­ną dotąd ska­lę. Roz­pę­dza­ją­ca się gospo­dar­ka two­rzy­ła miej­sca pra­cy, spo­wo­do­wa­ła gwał­tow­ny roz­wój ślą­skich miast – w tym przede wszyst­kim Wro­cła­wia. Do koń­ca XIX wie­ku wiel­kość i lud­ność mia­sta wzro­sła wielokrotnie.

Dla Dol­ne­go Ślą­ska to okres roz­wo­ju nowych dzie­dzin gospo­dar­czych. Inten­sy­fi­ka­cja wyko­rzy­sta­nia boga­tych złóż mine­ral­nych, powsta­nie nowych okrę­gów prze­my­sło­wych jak Wał­brzy­sko – Nowo­rudz­kie Zagłę­bie Węglo­we czy obszar pro­duk­cji włó­kien­ni­czej w rejo­nie Pie­szyc, Dzier­żo­nio­wa i Bie­la­wy. Waż­nym moto­rem roz­wo­ju jest szyb­ko roz­bu­do­wy­wa­na sieć połą­czeń kole­jo­wych, docie­ra­ją­cych w tym cza­sie do wszyst­kich więk­szych miej­sco­wo­ści Śląska.

Spo­wol­nie­nie roz­wo­ju gospo­dar­cze­go zwią­za­ne ze zmia­na­mi poli­tycz­ny­mi i gospo­dar­czy­mi po II Woj­nie Świa­to­wej, a tak­że wpływ zmian tech­no­lo­gicz­nych wytwa­rza­nia, dopro­wa­dza­ją do likwi­da­cji wie­lu histo­rycz­nych gałę­zi gospo­dar­ki w koń­cu XX wie­ku. Zmia­ny spo­wo­do­wa­ły likwi­da­cję wie­lu lokal­nych linii kole­jo­wych, a tak­że zwią­za­nej z nimi infrastruktury.

Sieć kole­jo­wa, syno­nim nowo­cze­sno­ści, sta­ła się boga­tym, ale niko­mu nie potrzeb­nym dzie­dzic­twem epo­ki indu­stria­li­za­cji. Powrót do lep­sze­go wyko­rzy­sta­nia trans­por­tu kole­jo­we­go, roz­po­czę­cie moder­ni­za­cji na dużą ska­lę głów­nych połą­czeń kole­jo­wych daje nadzie­ję na uję­cie w pla­nach moder­ni­za­cji tak­że waż­nych, histo­rycz­nych, połą­czeń kole­jo­wych. Rosną­ce zain­te­re­so­wa­nie dzie­dzic­twem Ślą­ska pozwa­la na pla­no­wa­nie ponow­ne­go ich wyko­rzy­sta­nia już nie do celów prze­my­sło­wych, a do two­rze­nia atrak­cyj­nej sie­ci komu­ni­ka­cji lokal­nej oraz połą­czeń prze­zna­czo­nych do obsłu­gi rosną­ce­go ruchu turystycznego.

Muzeum Prze­my­słu i Kolej­nic­twa na Ślą­sku w Jawo­rzy­nie Ślą­skiej – jedy­na na tere­nie Ślą­ska pla­ców­ka muze­al­na podej­mu­ją­ca pla­no­wą ochro­nę dzie­dzic­twa kole­jo­we­go – włą­czy­ła się w orga­ni­za­cję obcho­dów jubi­le­uszu 175 – lecia uru­cho­mie­nia pierw­szej na Ślą­sku linii kole­jo­wej. W imie­niu Orga­ni­za­to­rów obcho­dów – Pol­skich Kolei Pań­stwo­wych S.A., Fun­da­cji Gru­py PKP, Polre­gio, Fun­da­cji Ochro­ny Dzie­dzic­twa Prze­my­sło­we­go Ślą­ska, Wydzia­łu Archi­tek­tu­ry Poli­tech­ni­ki Wro­cław­skiej oraz Part­ne­rów – Urzę­du Woje­wódz­kie­go we Wro­cła­wiu, Urzę­du Mar­szał­kow­skie­go, Urzę­du Mia­sta Wro­cła­wia, Urzę­du Mia­sta Oła­wa, Powia­tu Oław­skie­go oraz Patro­nów Medial­nych – Gaze­ty Wro­cław­skiej, Tele­wi­zji Pol­skiej we Wro­cła­wiu oraz Radia Wro­cław- zapra­sza­my ser­decz­nie do wspól­ne­go świę­to­wa­nia tego wyjąt­ko­we­go i waż­ne­go wydarzenia.

RAMO­WY PRO­GRAM OBCHO­DÓW 21 maja 2017
10:00 Rekon­struk­cja odjaz­du pierw­sze­go pocią­gu z Wro­cła­wia do Oła­wy (DWO­RZEC WRO­CŁAW GŁÓW­NY)
12:00 – 15:30 Semi­na­rium „Kole­jo­we Dzie­dzic­two Dol­ne­go Ślą­ska” (SALA SESYJ­NA DWOR­CA WRO­CŁAW GŁÓW­NY)
12:00 – 17:00 Prze­jaz­dy muze­al­ne­go skła­du pro­wa­dzo­ne­go przez paro­wóz na tra­sie Wro­cław – Oła­wa – Wro­cław (DWO­RZEC WRO­CŁAW GŁÓW­NY – DWO­RZEC PKP w OŁA­WIE)
12:00 – 17:00 Zwie­dza­nie Dwor­ca Głów­ne­go PKP we Wro­cła­wiu z Prze­wod­ni­kiem,
12:00 – 17:00 Wysta­wa makiet kole­jo­wych „KOLEJ­KO­WO” (DWO­RZEC WRO­CŁAW GŁÓWNY)

ORGA­NI­ZA­TO­RZY:
PKP S.A.
FUN­DA­CJA GRU­PY PKP POLRE­GIO
FUN­DA­CJA OCHRO­NY DZIE­DZIC­TWA PRZE­MY­SŁO­WE­GO ŚLĄ­SKA
WYDZIAŁ ARCHI­TEK­TU­RY POLI­TECH­NI­KI WROCŁAWSKIEJ

PART­NE­RZY:
URZĄD MIEJ­SKI WE WRO­CŁA­WIU
URZĄD MIEJ­SKI W OŁA­WIE
DOL­NO­ŚLĄ­SKI URZĄD WOJE­WÓDZ­KI
DOL­NO­ŚLĄ­SKI URZĄD MAR­SZAŁ­KOW­SKI
POWIAT OŁAW­SKI

PATRO­NI MEDIAL­NI:
GAZE­TA WRO­CŁAW­SKA
TVP 3 WRO­CŁAW
RADIO WRO­CŁAW