Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Pen­ta­to­ni­ka liczy już 20 lat

Pierw­sza w Pol­sce orkie­stra Orffa. 

3 KrzyżowaMUZYCZ­NA GRU­PA INTE­GRA­CYJ­NA „PEN­TA­TO­NI­KA” w Jele­niej Górze ist­nie­je od 20 lat, gra na zesta­wie instru­men­tów Orff’a.

Inspi­ra­cją do stwo­rze­nia takiej nie­ty­po­wej orkie­stry były szko­le­nia muzycz­ne pro­wa­dzo­ne przez prof. Detle­va Cra­me­ra z Ber­li­na w Dol­no­ślą­skim Ośrod­ku Dosko­na­le­nia Nauczy­cie­li w Jele­niej Górze. Zaan­ga­żo­wa­nie pro­fe­so­ra i pozy­ska­nie Instru­men­tów Orff’a dla DODN przez Panią Kon­sul­tant DODN Zofię Borys było zaląż­kiem Muzycz­nej Gru­py Inte­gra­cyj­nej. Bez­po­śred­nio przy­czy­ni­ły się do tego 4 oso­by: Beata Igna­tow­ska, Rena­ta Bart­ni­czuk, Anna Szew­czuk i Mał­go­rza­ta Łasek, któ­re zor­ga­ni­zo­wa­ły pierw­sze spo­tka­nia muzy­ko­te­ra­peu­tycz­ne z instru­men­ta­mi Orff’a w DODN w Jele­niej Górze.

Kim są człon­ko­wie Grupy?

Uczest­ni­ka­mi Orkie­stry są oso­by z nie­peł­no­spraw­no­ścią inte­lek­tu­al­ną, ze sprzę­że­nia­mi. Wie­lu uczest­ni­ków Zespo­łu gra z nami od same­go począt­ku: wcze­śniej­sze dzie­ci sta­ły się doro­sły­mi i nadal spo­ty­ka­ją się raz w tygo­dniu na pró­bach. Nie­któ­rzy już nie gra­ją, łącz­nie prze­wi­nę­ło się przez te 20 lat oko­ło 40 osób nie­peł­no­spraw­nych. Wolon­ta­riu­sze nato­miast, to ucznio­wie jele­nio­gór­skich szkół, nauczy­cie­le, rodzi­ce i przy­ja­cie­le, któ­rzy poma­ga­ją zupeł­nie bez­in­te­re­sow­nie od wie­lu lat. Więk­szość wolon­ta­riu­szy to człon­ko­wie Inte­gra­cyj­ne­go Sto­wa­rzy­sze­nia Arty­stycz­ne­go na Rzecz Osób z Nie­peł­no­spraw­no­ścią Inte­lek­tu­al­ną „Pen­ta­to­ni­ka”.

Skąd nazwa pentatonika?

Pen­ta­to­ni­ka to ska­la pię­cio­stop­nio­wa, gdzie poszcze­gól­ne dźwię­ki odle­głe są od sie­bie o cały ton. W tej ska­li nie powsta­ją dyso­nan­se, dźwię­ki ukła­da­ją się we współ­brz­mie­nia, oddzia­ły­wu­jąc tera­peu­tycz­nie na układ ner­wo­wy, zmysł słu­chu i cały orga­nizm człowieka.

Zespół PEN­TA­TO­NI­KA wzo­ro­wa­ny jest na pra­cy ber­liń­skiej gru­py „Gloc­ken­spie­lor­che­ster — Inte­gra­tion durch Musi­zie­ren”, któ­rą stwo­rzył prof. Detlev Cra­mer – nasz przy­ja­ciel, nauczy­ciel oraz twór­ca meto­dy kolo­ro­wych punk­tów, któ­rą wyko­rzy­stu­je­my w cza­sie muzy­ko­wa­nia. Każ­dy uczest­nik posia­da oso­bę wspo­ma­ga­ją­cą, któ­ra udzie­la mu pomo­cy zgod­nie z jego potrze­ba­mi. Zada­niem wolon­ta­riu­sza jest wspo­ma­ga­nie oso­by gra­ją­cej w zależ­no­ści od stop­nia spraw­no­ści, od pozio­mu uzdol­nień muzycz­nych. Począt­ko­wo jest to trzy­ma­nie ręki, póź­niej pod­trzy­my­wa­nie dło­ni z pałecz­ką, następ­nie sty­mu­la­cja doty­kiem na ramio­nach i wresz­cie kon­tro­lo­wa­nie mia­ro­wo­ści i traf­no­ści ude­rzeń. Z chwi­lą samo­dziel­ne­go opa­no­wa­nia gry, pomoc oso­by wspo­ma­ga­ją­cej jest zbędna.

Pierw­szy kon­cert Zespo­łu PEN­TA­TO­NI­KA odbył się w 1999r. w Koście­le Gar­ni­zo­no­wym w Jele­niej Górze.

Muzycz­na Gru­pa Inte­gra­cyj­na wystę­po­wa­ła w Jele­niej Górze i na tere­nie Dol­ne­go Śląska:

• I i II Dol­no­ślą­ska Kon­fe­ren­cja „Edu­ka­cja Dziec­ka Nie­peł­no­spraw­ne­go” we Wro­cła­wiu (2002 i 2003)

• Kon­cert z oka­zji obcho­dów euro­pej­skie­go roku nie­peł­no­spraw­nych w Krzy­żo­wej 2003r.

• Semi­na­rium mię­dzy­na­ro­do­we „Inte­gra­cja nie­peł­no­spraw­nych przez muzy­kę” 2004r. • Kon­cert „Muzy­ka nie zna gra­nic” w Goer­litz 2006r.

• II i IV Kon­fe­ren­cja z zakre­su Tech­nik Edu­ka­cyj­nych w Jele­niej Górze 2008 2011

• Ogól­no­pol­ska Sesja Nauko­wa z oka­zji Jubi­le­uszu 60 – lecia Aka­de­mii Muzycz­nej we Wro­cła­wiu 2008r.

• Warsz­ta­ty Muzy­ki Kame­ral­nej „Mło­dzież na Szla­ku Pała­ców Dol­ne­go Ślą­ska” 2009 Pałac Łom­ni­ca 2009 Pałac Woja­nów 2009 Pałac Staniszów

• Kon­cer­ty „Gwiaz­da na Gwiazd­kę” 2009 2011

• Dol­no­ślą­ski Prze­gląd Osób Nie­peł­no­spraw­nych „Gale­riON 2012”

• Kon­cer­ty w ramach pro­gra­mu Bar­dzo Mło­da Kul­tu­ra na Dol­nym Ślą­sku 2017 „PACZŁOR­KO­WO”

To wybra­ne kon­cer­ty spo­śród wie­lu, któ­re były wyko­ny­wa­ne w cza­sie 20 lat. Dają moż­li­wość posłu­cha­nia cie­ka­we­go reper­tu­aru, zaaran­żo­wa­ne­go na instru­men­ta­rium Orff’a i zawsze przy­no­szą wie­le wzru­szeń i emo­cji. 15 grud­nia 2017r. odbę­dzie się Kon­cert Jubi­le­uszo­wy z oka­zji 20 uro­dzin PEN­TA­TO­NI­KI. Zapra­sza­my do Fil­har­mo­nii Dol­no­ślą­skiej w Sali im. L. Różyc­kie­go o godzi­nie 13:00.

Rena­ta Bart­ni­czuk, Beata Ignatowska