orteza rękiStudenci II roku kierunku Edukacja Techniczno-Informatyczna, Ewelina Mazurek i Paweł Hryniewiecki, pod kierunkiem dr inż. Tomasz Klekiela, opracowali projekt ortezy dłoni.

Z założenia orteza ma służyć do wspomagania ruchu palców podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych dla osób po udarze, wylewie czy innym uszkodzeniu mózgu. Orteza wspomaga pracę mięśni podczas ćwiczeń, jak i może wspierać pracę dłoni podczas codziennych domowych czynności. Z pomocą aparatu ułatwiony jest proces chwytania przedmiotów osobom z niedowładem dłoni i towarzyszącą im spastycznością mięśni. Zdaniem autorów, dzięki zaproponowanej ortezie, pacjent może stać się samodzielny, ponieważ łatwiej będzie mu samodzielnie kontrolować ruchy palców i dłoni.

Orteza wspomaga wyprost palców jak i całej dłoni za pomocą odpowiednio zaprojektowanych i dobranych dźwigien. Siła odwodzenia palców jest regulowana poprzez charakterystykę sprężyn, którą można dowolnie kształtować. Parametry mechaniczne zostały dobrane na drodze odpowiednich analiz zarówno numerycznych jak i empirycznych. Dzięki proponowanemu rozwiązaniu pacjent może pracować całą ręką podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz innych czynności mających na celu poprawę jego jakości życia. Orteza jest w pełni mechaniczna, nie posiada żadnych urządzeń mechanicznych, a jej użytkowanie jest bardzo proste i intuicyjne. Ortezę zaprojektowano tak, by była dopasowana do dłoni, umożliwiając tym samym bezpieczne i komfortowe jej użytkowanie podczas ćwiczeń chwytania i puszczania przedmiotów.

Na podstawie opracowanego projektu orteza została wykonana w technologii druku 3D. Dzięki zastosowaniu tej technologii można było sprawdzić jak założenia projektowe sprawdzają się w praktyce. Model ortezy został tak opracowany by umożliwić jego wydruk. Dzięki zastosowanej technologii uzyskano niski koszt jednostkowy co sprawia, że opracowana konstrukcja może z powodzeniem być powszechnie zastosowana.

Poniżej linki do filmów przedstawiających sposób zakładania i działanie ortezy

- Zakładanie ortezy (film 1) - https://www.youtube.com/watch?v=8f284YpDgg4&feature=youtu.be

- Działanie ortezy (film 2) - https://www.youtube.com/watch?v=v2WNCBMTFh8&feature=youtu.be

Na podstawie: http://wpt.kpswjg.pl/pl/news/orteza-dloni.