logo granatowe

Od marca bieżącego roku w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze prowadzony jest program pn. „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnościami”.

Polega on na personalnym wsparciu osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności przez osoby trzecie, które mają odpowiednie przygotowanie praktyczne lub zawodowe do wykonywania takiej funkcji, a które nie są najbliższą rodziną podopiecznego.

Asystenturą objęliśmy dotychczas - mówi Joanna Zagulska z KSON-u - trójkę niepełnosprawnych dzieci oraz 24 osoby głównie ze znacznym stopniem niepełnosprawności i niezdolnością do samodzielnej egzystencji, nad którymi pieczę objęło 15 asystentów. Asystentura dotyczy pomocy w wykonywaniu czynności życia codziennego, z wyjątkiem głębokich czynności pielęgnacyjnych.

Jestem bardzo zadowolona z pomocy jaką świadczy mi asystentka pani Ewa - mówi 80 – letnia pani Danuta chora na SM i poruszająca się na wózku. - Myślę, że to będzie dobra znajomość, a kto wie czy nie przyjaźń, której przy swojej niepełnosprawności nie mogłam otrzymać od najbliższych.

Opiekunka pani Danuty relacjonuje wyjątkowo ciepłą aurę jaką wokół siebie i swojego kalectwa stwarza jej podopieczna, jest nam po prostu ze sobą dobrze i ciekawie. Chodźmy na spacery, zdarzyło się, że byłyśmy w teatrze, a nawet w kawiarni. Dużo rozmawiamy unikając polityki, ale nie zawsze się udaje.

Program „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnościami” finansowany jest z Funduszu Solidarnościowego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a więc wynagrodzenia dla asystentów uzależnione są od ilości przeprowadzonych godzin wsparcia. Na przykład za 40 godzin pracy asystenta KSON wypłaca 1600 z zachowaniem reżimu podatkowego.

To może nie konkurencja - mówi Joanna Zagulska - dla wynagrodzenia opiekunów w Niemczech czy Holandii, ale już poważany krok do przodu, aby np. emerytowane pielęgniarki, urzędniczki czy nauczycielki „na srebrne lata” nie musiały dorabiać za granicą do swoich emeryturek. Projekt trwa do 15 grudnia bieżącego roku, ale Ministerstwo zapowiada jego kontynuację.

W sprawach asystentury (są jeszcze wolne miejsca) zapraszamy do siedziby KSON przy ul. Osiedle Robotnicze 47 a w Jeleniej Górze, telefonicznie 75 75 242 54 lub e mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.30 do 15.30.