Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

„Od sta­ży­sty do spe­cja­li­sty”: szan­sa atrak­cyj­nej pra­cy dla osób z niepełnosprawnościami

PFRON nowe 2017x400Pań­stwo­wy Fun­dusz Reha­bi­li­ta­cji Osób Nie­peł­no­spraw­nych w ramach pro­gra­mu „Sta­bil­ne zatrud­nie­nie: oso­by nie­peł­no­spraw­ne w admi­ni­stra­cji i służ­bie publicz­nej” roz­strzy­gnął kon­kurs „Sta­ży­ta plus” doty­czą­cy zor­ga­ni­zo­wa­nia sta­ży zawo­do­wych oraz doce­lo­wo stwo­rze­nia dodat­ko­wych miejsc pra­cy w jed­nost­kach admi­ni­stra­cji rzą­do­wej, takich jak m.in. Poli­cja, Straż Gra­nicz­na, Urzę­dy Woje­wódz­kie, a tak­że mię­dzy inny­mi agen­dy Mini­sterstw Inwe­sty­cji  i Roz­wo­ju i Mini­ster­stwa Energii. 

Miło jest nam poin­for­mo­wać, że spo­śród lau­re­atów pro­gra­mu — 4. orga­ni­za­cji poza­rzą­do­wych w kra­ju, zna­lazł się rów­nież Kar­ko­no­ski Sej­mik Osób Nie­peł­no­spraw­nych. Będzie­my w ramach 2. rów­no­cze­śnie reali­zo­wa­nych zadań — mówi koor­dy­na­tor­ka pro­jek­tów Moni­ka Żak — finan­so­wa­li m.in. szko­le­nia zawo­do­we oraz płat­ne sta­że dla osób z wszyst­ki­mi stop­nia­mi niepełnosprawności.

To nowość, bo dotych­cza­so­we pro­gra­my pre­fe­ro­wa­ły posia­da­czy tyl­ko znacz­nych i umiar­ko­wa­nych stop­ni nie­peł­no­spraw­no­ści. Doty­czy to jed­nak osób nie­za­trud­nio­nych, w wie­ku aktyw­no­ści zawo­do­wej, tj. dla kobiet do 60 roku życia, dla męż­czyzn do 65 roku życia. Łącz­nie musi­my zabez­pie­czyć — mówi M. Żak — oko­ło 300 sta­ży­stów-pra­cow­ni­ków głów­nie na tere­nie woje­wódz­twa mazo­wiec­kie­go, łódz­kie­go, ślą­skie­go i dolnośląskiego.

Na Dol­nym Ślą­sku sta­że roz­pocz­ną się w lutym 2020r. i odby­wać się będą w  Urzę­dzie Woje­wódz­kim we Wro­cła­wiu oraz jed­nost­kach Stra­ży Gra­nicz­nej w Luba­niu i Szklar­skiej Porę­bie. To bar­dzo dobry kie­ru­nek dzia­ła­nia, bowiem dotych­czas admi­ni­stra­cja rzą­do­wa i samo­rzą­do­wa pono­si­ła kosz­ty wpłat na Pań­stwo­wy Fun­dusz Reha­bi­li­ta­cji Osób Nie­peł­no­spraw­nych z tytu­łu nie­za­trud­nia­nia tej gru­py spo­łecz­nej­War­to nad­mie­nić, że admi­ni­stra­cja rzą­do­wa i samo­rzą­do­wa to naj­po­waż­niej­si oprócz przed­się­bior­ców pra­co­daw­cy w Pol­sce. Pozo­sta­ją jesz­cze do wyko­rzy­sta­nia dla osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi miej­sca pra­cy w Urzę­dach Miast, Gmin i Urzę­dach Mar­szał­kow­skich, tj. jed­nost­kach samo­rzą­du terytorialnego.

W cza­sie odby­wa­nia sta­żu, a tak­że po nim, opie­kę nad nowo­za­trud­nio­ny­mi oso­ba­mi  będą spra­wo­wać tre­ne­rzy pra­cy oraz, w mia­rę potrzeb, asy­sten­ci funk­cjo­nal­ni (zatrud­nie­ni w ramach projektu). 

W dotych­cza­so­wych pro­jek­tach pro­za­trud­nie­nio­wych KSON‑u w latach 2014–2019 zak­ty­wi­zo­wa­li­śmy zawo­do­wo ponad 300 osób z róż­ne­go rodza­ju nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi (głów­nie ze znacz­nym i umiar­ko­wa­nym stop­niem nie­peł­no­spraw­no­ści), a 58 z nich utrzy­ma­ło zatrud­nie­nie powy­żej 6. mie­się­cy, co jest bar­dzo dobrym wskaź­ni­kiem. Z naszej prak­ty­ki wyni­ka tak­że, że więk­szość naszyhc bene­fi­cjen­tów utrzy­mu­je zatrud­nie­nie dłu­żej, a pra­co­daw­cy prze­ko­nu­ją się o rze­tel­no­ści i sumien­no­ści nie­peł­no­spraw­nych pra­cow­ni­ków i coraz czę­ściej „otwie­ra­ją się” na ich zatrudnianie.

Rekru­ta­cję do pro­jek­tów pla­nu­je­my roz­po­cząć na począt­ku grud­nia br. Wszel­kie infor­ma­cje moż­na uzy­skać w sie­dzi­bie Kar­ko­no­skie­go Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych, ul. Osie­dle Robot­ni­cze 47a w Jele­niej Górze, od ponie­dział­ku do piąt­ku w godzi­nach od 10:00 do 16:00, tele­fo­nicz­nie 800 700 025 oraz  mailo­wo na koordynator@kson.pl.

Udział w pro­jek­tach „Sta­ży­sta-pra­cow­nik-spe­cja­li­sta” oraz „Od sta­ży­sty do spe­cja­li­sty” jest bezpłatny.