Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Nowy pilo­ta­żo­wy model reha­bi­li­ta­cji zawo­do­wej osób nie­peł­no­spraw­nych wcho­dzą­cych na rynek pra­cy. cz.I

rehab zawodBier­ność zawo­do­wa nie­peł­no­spraw­nych – klu­czo­wy pro­blem społeczny 

Jed­nym z waż­niej­szych tema­tów zeszło­rocz­nej deba­ty publicz­nej doty­czą­cej osób nie­peł­no­spraw­nych była z pew­no­ścią wal­ka z bier­no­ścią zawo­do­wą tej gru­py spo­łecz­nej. Osią tej deba­ty był pro­blem zbyt dużej licz­by osób z nie­peł­no­spraw­no­ścią któ­re róż­nych przy­czyn pozo­sta­ją poza ryn­kiem pra­cy. W kon­tek­ście aktu­al­nej sytu­acji gospo­dar­czej (potrzeb ryn­ku pra­cy) i demo­gra­ficz­nej, ich akty­wi­za­cja sta­je się naka­zem chwi­li. Jest rze­czą zro­zu­mia­łą, że duża część tych osób nie jest w sta­nie pod­jąć pracy.

Ta gru­pa potrze­bu­je inne­go rodza­ju wspar­cia niż akty­wi­za­cja zawo­do­wa i pod­no­sze­nie zdol­no­ści do pra­cy. Ale cała ogrom­na gru­pa obec­nie bier­nych zawo­do­wo (kil­ka­set tysię­cy osób) ma szan­sę wej­ścia na rynek pra­cy i tym samym doko­na­nia zna­czą­cej zmia­ny swo­jej sytu­acji życio­wej, zasi­la­jąc przy oka­zji kur­czą­ce się zaso­by siły robo­czej. Aby tego doko­nać nale­ży zmie­nić podej­ście i poli­ty­kę spo­łecz­ną wobec tej grupy.

Nowe podej­ście do reha­bi­li­ta­cji osób niepełnosprawnych 

Punk­tem wyj­ścia takich dzia­łań win­no być zre­de­fi­nio­wa­nie poję­cia reha­bi­li­ta­cji zawo­do­wej i spo­łecz­nej. Pro­po­nu­ję w tym zakre­sie sko­rzy­stać z doświad­czeń tych śro­do­wisk ame­ry­kań­skiej szko­ły reha­bi­li­ta­cji, któ­re za isto­tę i cel reha­bi­li­ta­cji zawo­do­wej i spo­łecz­nej uzna­ły zmia­nę zacho­wa­nia oso­by nie­peł­no­spraw­nej. Celem tak rozu­mia­nej reha­bi­li­ta­cji jest przy­go­to­wa­nie jej do samo­dziel­ne­go życia w wybra­nym przez sie­bie śro­do­wi­sku. Ta dosyć rady­kal­na zmia­na kon­cep­cji reha­bi­li­ta­cji ma w przy­pad­ku bier­no­ści zawo­do­wej i spo­łecz­nej swo­je istot­ne uza­sad­nie­nie. Jeże­li domi­nu­ją­cą cechą w zacho­wa­niu wie­lu osób nie­peł­no­spraw­nych jest bier­ność zawo­do­wa to celem reha­bi­li­ta­cji będzie zmia­na tego zacho­wa­nia na aktyw­ność zmie­rza­ją­cą do przy­go­to­wa­nia się do poszu­ki­wa­nia, pod­ję­cia i utrzy­ma­nia pracy. 

NA POD­STA­WIEwothdogPFRON logo1x400

CAŁY ARTY­KUŁ NA STRONIE:

http://www.watchdogpfron.pl/jak-przeciwdzialac-biernosci-zawodowej-osob-niepelnosprawnych-artykul-dyskusyjny-cz‑1/

ZAPRA­SZA­MY DO LEKTURY