Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Nie jesteś sam! Czy­li jak bez­piecz­nie i zdro­wo prze­trwać pandemię ?!

Kolej­na inicjatywa.…

 

Kar­ko­no­skie­go Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych — warsz­ta­ty online

Nie­daw­no infor­mo­wa­li­śmy, że KSON jesz­cze w grud­niu br. uru­cho­mi spe­cjal­ny pilo­ta­żo­wy pro­gram pole­ga­ją­cy na wspar­ciu senio­rów, osób nie­peł­no­spraw­nych  i innych wyma­ga­ją­cych pomo­cy w cza­sie pan­de­mii. Rze­czy­wi­ście uda­ło się, przy pomo­cy środ­ków Samo­rzą­du Woje­wódz­twa Dol­no­ślą­skie­go  zor­ga­ni­zo­wać warsz­ta­ty, któ­rych głów­nym celem jest zatrzy­ma­nie w domach osób star­szych i nie­peł­no­spraw­nych, aby przez zbęd­ną obec­ność np. w skle­pach nie powo­do­wa­li posze­rza­nia łań­cu­cha zaka­żeń. Pro­gra­mem obję­tych jest- mówi Sta­ni­sław Schu­bert — w tym roku ok.20 osób. Naj­czę­ściej są to człon­ko­wie orga­ni­za­cji poza­rzą­do­wych zrze­szo­nych w KSON, ale nie tyl­ko. Warun­kiem uczest­nic­twa w pro­jek­cie jest posia­da­nie smart­fo­na lub kom­pu­te­ra i umie­jęt­ność połą­cze­nia się z innym uczest­ni­ka­mi warsz­ta­tów na plat­for­mie zoom, w czym zresz­tą wcze­śniej poma­ga­ją nasi wolontariusze.

Dość szyb­ko wypeł­ni­li­śmy listę chęt­nych, ogra­ni­cza­jąc się w tym  jed­nak głów­nie do miesz­kań­ców nasze­go mia­sta i do człon­ków orga­ni­za­cji zrze­szo­nych w KSON, aby poka­zać, iż KSON to orga­ni­za­cja, na któ­rej pomoc moż­na liczyć tak­że w tych trud­nych cza­sach, nie ogra­ni­cza­jąc się tyl­ko do zbiór­ki skła­dek człon­kow­skich, czy spo­tkań  przy grillu.

Zaję­cia odby­wa­ją się oczy­wi­ście zdal­nie — w domach uczest­ni­ków — przez kom­pu­ter lub tele­fon z wizją i fonią. Uczest­ni­ków cze­ka­ją np. bar­dzo inte­re­su­ją­ce spo­tka­nia z przed­sta­wi­cie­la­mi poli­cji nt. jak chro­nić się przed oszu­stem i napa­dem. W kolej­nych cyklach będzie­my rów­nież w łącz­no­ści wir­tu­al­nej roz­ma­wiać z senio­ra­mi z  przed­sta­wi­cie­lem stra­ży pożar­nej, ratow­ni­ka­mi medycz­ny­mi, fizjo­te­ra­peu­ta­mi i leka­rza­mi. Zapla­no­wa­li­śmy rów­nież  spo­tka­nie z przed­sta­wi­cie­lem jed­ne­go z ban­ków, któ­ry prze­ka­że prak­tycz­ną wie­dzę na temat zdal­nej obsłu­gi płat­no­ści i zaku­pów z instruk­cją, jak uni­kać podej­rza­nych trans­ak­cji, nie zawi­ru­so­wać sprzę­tu i nie dać się oszu­kać przez nie­uczci­wych pseu­do handlowców.

Zaję­cia odby­wać się będą przez 7 dni (z prze­rwą świą­tecz­ną) ok. 1,5 godzi­ny, a oprócz „suchej” pre­lek­cji będzie moż­li­wość zada­wa­nia pytań i uzy­ski­wa­nia na nie odpo­wie­dzi spe­cja­li­stów. Po to,  żeby zatrzy­mać uczest­ni­ków pro­jek­tu w domu zabez­pie­czy­li­śmy na czas trwa­nia pro­jek­tu cało­dzien­ne wyży­wie­nie (zestaw 5. zbi­lan­so­wa­nych posiłków).Koszt takie­go zesta­wu wyno­si  50 zł.,  ale ponie­waż uwa­ża­my, iż daro­wa­nie cze­go­kol­wiek jest nie­wy­cho­waw­cze, usta­lo­no sym­bo­licz­ną odpłat­ność na pozio­mie na 5 zł. dzien­nie za cały zestaw. Zesta­wy posił­ko­we są dostar­cza­ne przez wybra­ną w dro­dze porów­na­nia ofert fir­mę gastro­no­micz­ną do domu każ­de­go uczest­ni­ka pro­jek­tu. W ten spo­sób przy­czy­nia­my się rów­nież do rato­wa­nia pada­ją­cej jele­nio­gór­skiej gastro­no­mii. Dodat­ko­wo uczest­ni­cy będą mogli, już na swój rachu­nek, doko­nać zamó­wie­nia nie­zbęd­nych im innych produktów.

O ile uda nam się zre­ali­zo­wać ten pro­jekt w br., to w przy­szłym roku, być może, zaini­cju­je­my kon­kurs na podob­ne usłu­gi w roku 2021.

Nie jesteś sam — czy­li jak bez­piecz­nie i zdro­wo prze­trwać pan­de­mię? Wspie­rać będzie rów­nież RadioK­son, któ­re nie tyl­ko rela­cjo­no­wa­ło będzie  poszcze­gól­ne blo­ki tema­tycz­ne, ale rów­nież zapro­si do stu­dia atrak­cyj­nych gości, któ­rzy posze­rzą wie­dzę naszych słu­cha­czy- mówi redak­tor­ka Kata­rzy­na Pie­tusz­ko z RadiaK­son. Obec­nie prze­pro­wa­dzo­no son­daż wśród nie­peł­no­spraw­nych i star­szych  miesz­kań­ców regio­nu, co ich zda­niem powin­no się zna­leźć w ramów­ce radia, aby nada­wa­ne pro­gra­my mogły zatrzy­mać słu­cha­czy przy gło­śni­kach. I tak wie­my już, że np.  zapro­po­nu­je­my  w roz­mo­wę z prze­wod­ni­kiem tury­stycz­nym na temat miej­sce na krót­ki spa­cer, gdzie będzie moż­na pra­wie w peł­nej intym­no­ści dotle­nić organizm.

   Nale­ży w tym miej­scu dodać, że KSON jest, mimo trud­nej sytu­acji zwią­za­nej z pan­de­mią, nadal do Pań­stwa dys­po­zy­cji. Dyżu­ru­ją nasi dorad­cy, praw­ni­cy i psy­cho­lo­go­wie, a tak­że lide­rzy orga­ni­za­cji zrze­szo­nych w KSON, a o szcze­gó­łach mogą się Pań­stwo dowie­dzieć pod nume­rem 800 700 025.

Ponie­waż z przy­czyn loso­wych zre­zy­gno­wa­ło  kil­ka osób, nadal zapra­sza­my oso­by chęt­ne do udzia­łu w warsz­ta­tach – pro­si­my o pil­ny kon­takt : biuro@kson.pl lub tel. 511 751 185, nasi wolon­ta­riu­sze słu­żą Pań­stwu pomo­cą i wyja­śnią wszyst­kie nie­ja­sne kwestie. 

Przy oka­zji wszyst­kim naszym człon­kom, sym­pa­ty­kom, uczest­ni­kom pro­jek­tów oraz wolon­ta­riu­szom i współ­pra­cow­ni­kom  życzy­my rodzin­nych, zdro­wych Świąt Boże­go Naro­dze­nia i spo­koj­ne­go 2021 roku — w zdro­wiu i szczę­ściu niech Pań­stwu upły­wa ten nie­ła­twy, jak nale­ży sądzić, czas. Dzię­ku­je­my też, że byli­ście z nami i nadal jeste­ście. Do Sie­go Roku!

 

Pro­jekt współ­fi­nan­so­wa­ny jest z budże­tu Samo­rzą­du Woje­wódz­twa Dolnośląskiego.