kogo Muzeum kolej 23 marca 1957 roku po kilku latach intensywnych poszukiwań zespół kierowany przez inż. Jana Wyżykowskiego natrafili na złoża rudy miedzi, jak się miało okazać - jedne z największych na świecie.

Z okazji jubileuszu 60-lecia Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku podjęło się organizacji Muzealnego Pociągu Specjalnego WYŻYKOWSKI. Najważniejszym punktem wizyty pociągu jest zwiedzanie Szybu Bolesław, pierwszego szybu w którym podjęto wydobycie miedzi.

Pociąg Wyżykowski ma za zadanie przybliżyć podróżnym to ważne i w jakimś sensie epokowe wydarzenie w gospodarczej historii regionu oraz podkreślić związki przemysłu i kolejnictwa.

pociagW związku z wizytą parowozu TKt48-18 w Zagłębiu Miedziowym, Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku zdecydowało się uruchomić drugi pociąg - CUPRUM - aby umożliwić mieszkańcom regionu podróż zabytkowym składem, prowadzonym przez autentyczny, zabytkowy parowóz.

Pociąg połączy Lubin Górniczy z Legnicą. Pociąg WYŻYKOWSKI i CUPRUM to dwa z ponad 100 zaplanowanych na 2017 rok - przez Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku - pociągów, które przez cały rok wyruszają na kolejowe szlaki nie tylko Dolnego Śląska, ale - całej Polski.

Zapraszamy do dokonywania rezerwacji.

Zespół Muzeum,

LINKI: