Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Moja Fun­da­cja

mona fundacja1x400Moja Fun­da­cja powsta­ła z potrze­by ser­ca przy­ja­ciół – wolon­ta­riu­szy Fun­da­cji Oran­ge. Dotych­cza­so­we dzia­ła­nia — od akcji do akcji — zamie­ni­li­śmy na sta­łą aktyw­ność pomo­co­wą kon­cen­tru­jąc się na lokal­nych potrze­bach dzie­ci, przede wszyst­kim wycho­wan­ków domów dziec­ka oraz Senio­rów. Ofe­ru­je­my – oprócz orga­ni­za­cji wspól­nych spo­tkań i even­tów — to, co w życiu na co dzień naj­waż­niej­sze — swój czas i uwa­gę. W pierw­szym roku naszej dzia­łal­no­ści zre­ali­zo­wa­li­śmy kil­ka waż­nych inicjatyw:

AKCJA ANTY HEJ­TO­WA — dzie­ci naj­le­piej wie­dzą jak waż­ny jest pro­blem hej­tu w sie­ci, ponie­waż ta for­ma prze­mo­cy doty­ka je naj­czę­ściej. Pierw­szą akcję prze­pro­wa­dzi­li­śmy w Szko­le Pod­sta­wo­wej nr 13 i bar­dzo szyb­ko oka­za­ło się jak duże jest zain­te­re­so­wa­nie tema­tem w innych szko­łach. Dzie­ci aktyw­nie uczest­ni­czy­ły w zaję­ciach, któ­re zakoń­czy­ły się wyko­na­niem graf­fi­ti przy szko­le. Sym­bo­le tam umiesz­czo­ne przy­po­mi­na­ją o bra­ku zgo­dy na hejt i zachę­ca­ją do inte­gro­wa­nia więk­szych spo­łecz­no­ści do sku­tecz­ne­go prze­ciw­sta­wia­nia się temu zjawisku.

Zobra­zo­wa­nie pro­ble­mu hej­tu w sie­ci poprzez gra­fi­ki na murach spo­tka­ło się z tak dobrym przy­ję­ciem, że posta­no­wi­li­śmy włą­czyć do akcji mło­dzież ze szkół ponad­pod­sta­wo­wych. Ide­al­nym miej­scem do utrwa­le­nia ich sprze­ci­wu wobec hej­tu oka­za­ło się przej­ście pod­ziem­ne pod uli­cą Jana Paw­ła II przy PKS, któ­re wyma­ga­ło odświe­że­nia i dotych­czas koja­rzo­ne było z bój­ką mło­dych dziew­cząt, moc­no nagło­śnio­ną w sie­ci. Zapro­sze­nie do akcji przy­ję­ło 8 szkół. Ich repre­zen­ta­cje z pomo­cą wolon­ta­riu­szy, w tym tak­że spe­cja­li­stów w dzie­dzi­nie wyko­ny­wa­nia tego typu gra­fik, utrwa­li­ły swo­je pomy­sły na ścia­nach przej­ścia. War­to pod­kre­ślić, że, w ramach tej akcji, mło­dzież zbie­ra­ła też śmie­ci na tra­sie z jele­nio­gór­skich Bło­ni do wie­ży wido­ko­wej na Wzgó­rzu Krzy­wo­uste­go. To wyda­rze­nie zupeł­nie odmie­ni­ło aurę tego miejsca.

DZIEŃ DZIEC­KA to oczy­wi­sty czas na zwró­ce­nie uwa­gi na dzie­ci i mło­dzież. Zale­ża­ło nam jed­nak na tym, aby Dzień Dziec­ka w 2019r. był wyjąt­ko­wy i aby dzie­ci z Domów Dziec­ka zapa­mię­ta­ły go na dłu­go. W tym celu zor­ga­ni­zo­wa­li­śmy ogrom­ny festyn dla 170-ciu wycho­wan­ków domów dziec­ka umiej­sco­wio­nych na obsza­rze Kar­ko­no­szy. Zapro­si­li­śmy wszyst­kich do Par­ku przy Pała­cu w Woja­no­wie. Orga­ni­za­cja i koor­dy­na­cja tego wyda­rze­nia była dla nas nie lada wyzwa­niem. Do reali­za­cji tego pro­jek­tu zgło­si­ło się 50-ciu wolon­ta­riu­szy oraz kil­ka firm lokal­nych a dzię­ki wspól­ne­mu zaan­ga­żo­wa­niu impre­za wypa­dła wzor­co­wo. My nabra­li­śmy cen­ne­go doświad­cze­nia, któ­re pozwa­la nam z więk­szą pre­cy­zją pla­no­wać kolej­ne wyda­rze­nia a dzie­ci i wycho­waw­cy już nie mogą się docze­kać kolej­ne­go Dnia Dziec­ka z Moją Fun­da­cją. Oczy­wi­ście w tym roku rów­nież orga­ni­zu­je­my Dzień Dziec­ka w ska­li makro.

DZIEŃ OJCA. Nasza dzia­łal­ność nie sku­pia się jedy­nie na dzie­ciach i mło­dzie­ży. Z myślą o potrze­bie aktyw­ne­go, rodzin­ne­go spę­dze­nia cza­su w pięk­nych oko­licz­no­ściach przy­ro­dy, zro­dził się pomysł orga­ni­za­cji corocz­ne­go even­tu z oka­zji Dnia Ojca. W czerw­cu 2019 r. odby­ła się Pierw­sza Inwa­zja Ojców na Górę Szy­bow­co­wą. Fami­lij­na impre­za, któ­ra już od pierw­szej edy­cji na sta­łe wpi­sa­ła się w kalen­darz jele­nio­gór­skich imprez, jest wyjąt­ko­wa pod wzglę­dem swo­je­go prze­ka­zu — jak waż­ne jest spę­dze­nia cza­su z dzieć­mi i poświę­ca­nie im naszej uwa­gi. W Pierw­szej Inwa­zji wzię­ło udział wię­cej rodzin niż zakła­da­li­śmy. W czerw­cu 2020 roku odbę­dzie się kolej­na Inwa­zja Ojców na Górę Szy­bow­co­wą, na któ­rej prze­wi­du­je­my jesz­cze wię­cej atrak­cji i dobrych emo­cji. Pamię­taj­my, że inte­gra­cja i akcep­ta­cja w rodzi­nie jest naj­waż­niej­sza, zarów­no dla małe­go jak i dla dużego.

DRU­ŻY­NA MARZEŃ. Stwo­rzo­na z marzeń dzie­ci z Domów Dziec­ka aby je reali­zo­wać. Intu­icyj­nie nazwa­na DRU­ŻY­NĄ MARZEŃ, łączy 30 zawod­ni­ków — dziew­czę­ta i chłop­ców z 8‑miu pla­có­wek z tere­nu Kar­ko­no­szy w wie­ku od 8 do 16 lat. Wszy­scy rów­ni, zaan­ga­żo­wa­ni i zde­ter­mi­no­wa­ni w dąże­niu do wspól­ne­go celu — wystą­pić na Mistrzo­stwach Pol­ski Dzie­ci z Domów Dziec­ka 25 kwiet­nia 2020 roku w War­sza­wie. Tre­nu­je­my od wrze­śnia, raz w tygo­dniu, pod okiem trój­ki wspa­nia­łych tre­ne­rów — wolon­ta­riu­szy, któ­rzy zara­ża­ją naszych pod­opiecz­nych pasją do spor­tu i poka­zu­ją że nie ma rze­czy nie­moż­li­wych. Z ini­cja­ty­wy dzie­ci powsta­ła nazwa dru­ży­ny „FC Sude­ty”. Przy oka­zji regu­lar­nych tre­nin­gów, dzie­ci uczą się zasad zdro­wej rywa­li­za­cji oraz Fair Play w spo­rcie. Z dumą i ogrom­ną rado­ścią obser­wu­je­my jak bagaż trud­nych doświad­czeń życio­wych mło­dych spor­tow­ców w połą­cze­niu z sza­cun­kiem i poko­rą ich tre­ne­rów powo­du­je odkry­cie tego co w nich praw­dzi­we – radość z prze­by­wa­nia i przy­na­leż­no­ści do fan­ta­stycz­ne­go Zespo­łu, dumę i poczu­cie wła­snej wartości.

Oprócz powyż­szych akcji, war­to jesz­cze wspo­mnieć o zre­ali­zo­wa­nym we wrze­śniu pro­jek­cie „Zgra­ni Dol­no­ślą­za­cy”, w ramach któ­re­go odbył się tur­niej gier plan­szo­wych, a pozy­ska­ne przez Moją Fun­da­cję gry prze­ka­za­ne zosta­ły do Książ­ni­cy Kar­ko­no­skiej. Już od stycz­nia tego roku miesz­kań­cy Jele­niej Góry mogą wypo­ży­czyć bli­sko 150 gier plan­szo­wych o róż­nej tematyce.

Tak, w dużym skró­cie, wyglą­da­ła nasza dzia­łal­ność w 2019 roku. Na bie­żą­cy rok mamy już zapla­no­wa­ne kolej­ne edy­cje opi­sa­nych wyda­rzeń, a tak­że wie­le nowych pomy­słów. Wiel­ką war­to­ścią w naszej pra­cy jest moż­li­wość pozna­wa­nia nowych wspa­nia­łych osób, któ­re poma­ga­ją nam przy kolej­nych pro­jek­tach spra­wia­jąc, że nie ma dla nas rze­czy niemożliwych.