Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Spotykamy się - mówi Pani Hanna Taczkowska, Sekretarz Karkonoskiego Stowarzyszenia Osób Laryngektomowanych - na comiesięcznych sesjach z udziałem lekarzy, foniatrów, logopedów oraz osób zaopatrujących naszych członków w specjalistyczny sprzęt. Nasi członkowie brali także udział w kilku warsztatach pobudzających prawidłową reakcję organizmu, oddychanie, sprawność fizyczną, a przede wszystkim kształtowanie mowy przełykowej. Bez takiej rehabilitacji osoba po usunięciu krtani traci właściwie kontakt z otoczeniem, bo jej mowa jest niesłyszalna lub niezrozumiała. W takich sytuacjach osoby te muszą posługiwać się tekstem pisanym. Tym czasem kilkoro naszych członków, dzięki przede wszystkim ciężkiej pracy i ćwiczeniom, tak opanowało zastępczą mowę przełykową, że ich głos gdyby nie „charakterystyczna chrypka” można by uznać za normalny. Pan Andrzej 60-letni członek Stowarzyszenia Laryngektomowanych podjął ponownie pracę jako menadżer po 5 latach od zabiegu. Kosztowało mnie to – mówi Pan Andrzej - 4 do 5 godzin codziennych ćwiczeń z magnetofonem, ale udało się. Jest nas niestety coraz mniej. To powód, że operowani mieszkańcy naszego regionu nie są zorientowani w zakresie pomocy jaką mogą otrzymać na miejscu.
Nawiązaliśmy kontakty ze specjalistycznymi ośrodkami rehabilitacyjnymi, chcemy organizować warsztaty terapeutyczne, turnusy rehabilitacyjne, szeroko pojętą akcję oświatową i profilaktyczną.

Karkonoskie Stowarzyszenie Osób Laryngektomowanych ma swoją siedzibę w KSON przy ulicy Osiedle Robotnicze 47A. Spotkania odbywają się zawsze w drugi piątek każdego miesiąca o godz. 10.30 - 13.00 Można tez do nas dzwonić pod numer 757524254 lub przyjść osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 Do 16.00, można także pisać na www. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Zapraszamy.