BWA Kontakty Bogdan Konopka Verzy 1999x400Wernisaż: 8 listopada (piątek), godz. 18:00

Wystawa potrwa do 14 grudnia 2019 r.

W 2019 roku obchodzimy180. rocznicę wynalezienia fotografii. Dzięki wystawie możemy wrócić do jej źródeł. Nasz projekt ma na celu propagowanie szlachetnych technik fotograficznych, które w dobie fotografii cyfrowej są coraz rzadziej spotykane.

„Kontakty - c.d.” to powrót do idei „Kontaktów” z 1989, w trzydziestą rocznicę pierwszej wystawy. Tematem przewodnim jest hasło „o naturze fotografii”. Zaprezentujemy „kopie”, które wykonuje się bezpośrednio z negatywu, stykowo, kontaktowo, bez powiększania.

Projekt obejmuje  wystawę, katalog i spotkanie z artystami. W wystawie wezmą udział mistrzowie, którzy od lat kultywują stare techniki oraz twórcy, którzy dopiero poznają tajemnice fotografii. Projekt ma zasięg ponadlokalny. Zaproszeni artyści mieszkają w różnych

częściach Polski oraz poza jej granicami. W Nowym Jorku, Pradze, Londynie... Wśród zaproszonych artystów są m.in. ANDRZEJ JERZY LECH, zmarły w tym roku BOGDAN KONOPKA, EWA ANDRZEJEWSKA, MAREK SZYRYK, TOMASZ MICHAŁOWSKI, SŁAWOJ DUBIEL, JANUSZ NOWACKI, RAFAŁ SWOSIŃSKI, MAREK LIKSZTET i TOMASZ MIELECH. W wystawie biorą udział również artyści czescy, JAROSLAV BENEŠ i VACLAV JIRÁSEK. Projekt realizujemy w Jeleniej Górze. Tutejsza Szkoła Fotografii kojarzy się z kultywowaniem tradycji i szlachetnego rzemiosła. Oprócz poszanowania historii patrzymy też w przyszłości fotografii.

Organizator wystawy: Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze.

Kuratorka: Joanna Mielech.

Komisarz honorowy: Jakub Byrczek.

_Wystawa realizowana przy pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra._