Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Kon­sty­tu­cja biz­ne­su, a rynek pracy

wothdogPFRON logo1x400Czy Kon­sty­tu­cja Biz­ne­su zmie­ni nasta­wie­nie PFRON do pra­co­daw­ców osób niepełnosprawnych 

Nie jest dla niko­go tajem­ni­cą, że PFRON nie cie­szy się naj­lep­szą opi­nią wśród pra­co­daw­ców zarów­no tych zobo­wią­za­nych do wpłat na fun­dusz jak i tych otrzy­mu­ją­cych dofi­nan­so­wa­nie do wyna­gro­dzeń zatrud­nio­nych osób nie­peł­no­spraw­nych. Nad­mier­na biu­ro­kra­ty­za­cja, brak dobrej komu­ni­ka­cji z biz­ne­sem, a tak­że trak­to­wa­nie przed­się­bior­ców jako poten­cjal­nych wyłu­dza­czy środ­ków to tyl­ko nie­któ­re z obsza­rów spo­ru. Pre­zes Kwiat­kow­ski obej­mu­jąc sta­no­wi­sko sze­fa PFRON obie­cał zmie­nić ten stan rzeczy.

Nie­ste­ty zapo­wia­da­ne zmia­ny na lep­sze nie nade­szły. Co wię­cej w dzia­łal­no­ści PFRON poja­wi­ły się symp­to­my zmian na gor­sze cze­go prze­ja­wem wyda­je się być m. in. odno­to­wa­ne ostat­nio przy­pad­ki sze­ro­kie­go wpro­wa­dza­nia pre­wen­cyj­nych ręcz­nych blo­kad wypłat SOD‑u tłu­ma­czo­ne obo­wiąz­kiem dba­nia przez PFRON o tzw. „publicz­ne pie­nią­dze”. Tak­że sys­tem dra­koń­skich kar za drob­ne prze­wi­nie­nia (wpro­wa­dza­nych od ustaw przez posłów) w dużym stop­niu sta­no­wi obcią­że­nie PFRON. Wej­ście w życie Kon­sty­tu­cji Biz­ne­su sta­wia na porząd­ku dzien­nym istot­ne pyta­nie: W jakim stop­niu przy­ję­te w kon­sty­tu­cji roz­wią­za­nia zmie­nią rela­cje PFRON przed­się­bior­cy zatrud­nia­ją­ce­go oso­by z niepełnosprawnością?

Co wpro­wa­dza Kon­sty­tu­cja Biznesu 

Wcho­dzą­ca w życie 30 kwiet­nia br. Kon­sty­tu­cja Biz­ne­su była z ogrom­ną nadzie­ją ocze­ki­wa­na przez przed­się­bior­ców. Zapo­wia­da­na przez rząd rady­kal­na zmia­na rela­cji pań­stwo – biz­nes, mimo, że nie w peł­ni speł­ni­ła ocze­ki­wa­nia śro­do­wi­ska przed­się­bior­ców wpro­wa­dza jed­nak kil­ka­dzie­siąt waż­nych zmian. Jak napi­sa­ła Rzecz­po­spo­li­ta – wpro­wa­dze­niu Kon­sty­tu­cji Biz­ne­su przy­świe­ca jasny cel – przed­się­bior­ca ma być dla pań­stwa part­ne­rem a nie prze­ciw­ni­kiem. Cel ten ma być reali­zo­wa­ny poprzez wpro­wa­dze­nie kil­ku istot­nych reguł w rela­cjach pań­stwa i biz­ne­su. Oto naj­waż­niej­sze z nich:

  1. Co nie jest pra­wem zabro­nio­ne, jest dozwolone
  2. Wszel­kie wąt­pli­wo­ści mają być roz­strzy­ga­ne na korzyść przedsiębiorcy
  3. Wpro­wa­dza się zasa­dę przy­ja­znej inter­pre­ta­cji przepisów
  4. Kon­tro­le dzia­łal­no­ści gospo­dar­czej mają być mniej uciążliwe
  5. Przed­się­bior­cy roz­po­czy­na­ją­cy dzia­łal­ność mogą liczyć na wspar­cie ze stro­ny państwa
  6. Zmia­na podej­ścia urzęd­ni­ków do przed­się­bior­ców pole­ga­ją­ca na zmniej­sze­niu biu­ro­kra­cji, zaka­zu for­ma­li­zmu, zaka­zu żąda­nia doku­men­tów nie­wy­ma­ga­nych prze­pi­sa­mi, a tak­że nakaz przyj­mo­wa­nia pism i wnio­sków niekompletnych.

Kon­sty­tu­cja biz­ne­su to zestaw zmian w ponad 200 aktach praw­nych, któ­re jak napi­sa­ła Rzecz­po­spo­li­ta mają zmie­nić sys­tem dotych­cza­so­wych rela­cji pań­stwa z przed­się­bior­stwa­mi i wpro­wa­dzić nowy nie­zna­ny dotych­czas wymiar rela­cji biz­ne­su i władz pań­stwo­wych. Nie powin­ni­śmy się łudzić, że zmia­na ta nastą­pi nagle i w krót­kim cza­sie odczu­je­my jej dobro­czyn­ny wpływ. Nie ozna­cza to jed­nak, że nie powin­ni­śmy pra­co­wać na rzecz jak naj­szyb­sze­go ich wpro­wa­dze­nia do prak­ty­ki dzia­łal­no­ści gospodarczej.

Ocze­ki­wa­nia pra­co­daw­ców osób niepełnosprawnych 

Jeśli rząd pol­ski poważ­nie trak­tu­je wpro­wa­dzo­ne przez sie­bie zmia­ny sys­te­mo­we zawar­te w Kon­sty­tu­cji Biz­ne­su, to już wkrót­ce poszcze­gól­ne śro­do­wi­ska i bran­że powin­ny roz­po­cząć deba­ty i kon­sul­ta­cje na temat zmian jakich zmian ocze­ku­ją oby­dwie stro­ny tej kon­sty­tu­cyj­nej zmia­ny. Śro­do­wi­sko pra­co­daw­ców osób nie­peł­no­spraw­nych od kil­ku­na­stu mie­się­cy zgła­sza wła­sne postu­la­ty i wnio­ski doty­czą­ce funk­cjo­no­wa­nia sys­te­mu wspar­cia zatrud­nie­nia osób nie­peł­no­spraw­nych. Pra­co­daw­cy są klu­czo­wym ele­men­tem tego sys­te­mu i ocze­ku­ją part­ner­skie­go sys­te­mu rela­cji z rzą­dem i PFRON-em. Postu­lu­ją znie­sie­nie sys­te­mu restryk­cji i dra­koń­skich kar za pomył­ki i prze­wi­nie­nia zwłasz­cza te nie­umyśl­ne, wyni­ka­ją­ce z ludz­kich błę­dów. Wszak jak mówią mądrzy ludzie: „nikt nie jest dosko­na­ły”. Chcą tak­że part­ner­skie­go trak­to­wa­nia ich postu­la­tów i wnio­sków popra­wia­ją­cych funk­cjo­no­wa­nie sys­te­mu i two­rzą­cych bez­piecz­ne ramy dla pro­wa­dze­nia dzia­łal­no­ści two­rzą­cej miej­sca pra­cy dla osób nie­peł­no­spraw­nych. Postu­lu­ją od lat wpro­wa­dze­nia sys­te­mu sta­bil­ne­go pra­wa i prze­pi­sów regu­lu­ją­cych zasa­dy funk­cjo­no­wa­nia reha­bi­li­ta­cji zawo­do­wej i zatrud­nia­nia osób nie­peł­no­spraw­nych. Pro­po­nu­ją part­ner­skie trak­to­wa­nie ich postu­la­tów sys­te­mo­wych i rze­czo­we odno­sze­nie się rzą­du do ich postu­la­tów. Trud­ny do zro­zu­mie­nia i zaak­cep­to­wa­nia jest np fakt, że zgła­sza­ny od kil­ku lat postu­lat refor­my zatrud­nie­nia chro­nio­ne­go, mimo pozy­tyw­nych opi­nii i dekla­ra­cji ze stro­ny Rzą­du, pozo­sta­je bez odpo­wie­dzi. Brak kon­kret­nej reak­cji rzą­du w tej spra­wie powo­du­je pogłę­bie­nie kry­zy­su jed­ne­go z istot­nych ele­men­tów sys­te­mu reha­bi­li­ta­cji i zatrud­nie­nia osób niepełnosprawnych.

Przy­kła­dów trud­nych rela­cji mię­dzy rzą­dem i pra­co­daw­ca­mi osób nie­peł­no­spraw­nych moż­na wymie­niać wie­le. Uchwa­le­nie Kon­sty­tu­cji Biz­ne­su zmie­nia sytu­ację i budzi nadzie­ję. Wyda­je się, że wej­ście w życie tak waż­nych sys­te­mo­wo prze­pi­sów rodzi koniecz­ność poważ­nej deba­ty śro­do­wi­ska przed­się­bior­ców i pra­co­daw­ców osób nie­peł­no­spraw­nych z MRPiPS, Peł­no­moc­ni­kiem Rzą­du i wła­dza­mi PFRON nad meto­da­mi i dzia­ła­nia­mi, któ­rych wdro­że­nie w sys­te­mie reha­bi­li­ta­cji zawo­do­wej będzie prak­tycz­ną reali­za­cją w naszym śro­do­wi­sku woli poli­tycz­nej rzą­du i począt­kiem reali­za­cji zasad­ni­cze­go celu Kon­sty­tu­cji Biz­ne­su jakim jest stwo­rze­nie abso­lut­nie nowej rela­cji spo­łecz­no-eko­no­micz­nej, w któ­rej „przed­się­bior­ca ma być dla pań­stwa part­ne­rem a nie prze­ciw­ni­kiem”. Odpo­wie­dzial­ność za stwo­rze­nie takiej rela­cji spo­czy­wa na oby­dwu stro­nach tj. rzą­dzie i pra­co­daw­cach. Z nie­cier­pli­wo­ścią ocze­ku­je­my na ini­cja­ty­wy two­rzą­ce zrę­by takiej wła­śnie rela­cji, któ­ra jest klu­czo­wym warun­kiem suk­ce­su Kon­sty­tu­cji Biznesu.

Ps. Jeże­li takie ini­cja­ty­wy się nie poja­wią Watch­DogP­fron będzie zmu­szo­na prze­jąć to zada­nie na siebie.

Iza Cichy

za: http://www.watchdogpfron.pl/czy-konstytucja-biznesu-zmieni-nastawienie-pfron-do-pracodawcow-osob-niepelnosprawnych/