Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Kar­ko­no­skie Ini­cja­ty­wy Obywatelskie

Karkonoskie Inicjatywy Obywatelskie Turystyka 09 2016 aRoz­wój tury­sty­ki w Kotli­nie Jeleniogórskiej

W ramach spo­tkań Kar­ko­no­skich Ini­cja­tyw Oby­wa­tel­skich w dniu 9 wrze­śnia 2016 r. w Kar­ko­no­skim Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych odby­ło się spo­tka­nie osób zaj­mu­ją­cych się zawo­do­wo i hob­by­stycz­nie spra­wa­mi tury­sty­ki. Obec­ni byli przed­sta­wi­cie­le: Kar­ko­no­skie­go Par­ku Naro­do­we­go — Andrzej Raj, oddzia­łu PTTK w Jele­niej Górze — Andrzej Mateu­siak, Powia­tu Jele­nio­gór­skie­go — Wie­sław Dzierz­ba, Sej­mi­ku Woje­wódz­twa Dol­no­ślą­skie­go — Tade­usz Lewan­dow­ski, Rady Miej­skiej Jele­niej Góry — Leszek Wrot­niew­ski, Urzę­du Mia­sta Jele­niej Góry — Syl­we­ster Krzyw­niak, Klu­bu Żeglar­skie­go Hory­zont — Syl­we­ster Izy­dor­czyk, Kar­ko­no­skie­go Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych — Sta­ni­sław Schu­bert oraz przed­się­bior­cy i miło­śni­cy tury­sty­ki lokal­nej — Ryszard Czo­sny­ka i Euge­niusz Gro­no­staj. Spo­tka­nie mode­ro­wał Paweł Gluza.

Celem spo­tka­nia było zdia­gno­zo­wa­nie pro­ble­mów jakie będą przed­sta­wio­ne w paź­dzier­ni­ku tego roku na spo­tka­niu z udzia­łem dyrek­cji Wydzia­łu Spor­tu, Rekre­acji i Tury­sty­ki Urzę­du Mar­szał­kow­skie­go Woje­wódz­twa Dol­no­ślą­skie­go. Andrzej Raj zwró­cił uwa­gę na obser­wo­wa­ny wzrost tem­pe­ra­tu­ry w pol­skiej czę­ści Kar­ko­no­szy w okre­sie zimo­wym co może mieć wpływ na atrak­cyj­ność roz­wi­ja­nia spor­tów zimo­wych w naszym regio­nie. Już dzi­siaj — mówił dyrek­tor Raj — trze­ba myśleć o alter­na­tyw­nej ofer­cie i roz­bu­do­wy­wa­niu tras pie­szych, rowe­ro­wych, nar­to­rol­ko­wych i innych atrak­cji tak­że z uwzględ­nie­niem tury­stów niepełnosprawnych.

Andrzej Mateu­siak z PTTK omó­wił kwe­stię zwią­za­ną z ozna­ko­wa­niem tras tury­stycz­nych, a szcze­gól­nie bra­ku środ­ków na ozna­ko­wa­nie tras rowe­ro­wych — tak bar­dzo popu­lar­nych i pro­mo­wa­nych w ostat­nich latach nie tyl­ko w Karkonoszach.

Zastęp­ca koman­do­ra Klu­bu Żeglar­skie­go Hory­zont z Pil­cho­wic, Syl­we­ster Izy­dor­czyk w kon­tek­ście nie­ist­nie­ją­cej ofer­ty pro­mu­ją­cej tury­sty­kę wod­ną mówił o potrze­bie nie­wiel­kich wydat­ków na udroż­nie­nie sys­te­mu szla­ków kaja­ko­wych. Brak ście­żek do prze­no­sze­nia kaja­ków i pon­to­nów unie­moż­li­wia łącze­nie tras. To nie­wiel­ki wyda­tek, któ­rym powin­ny zain­te­re­so­wać się gmi­ny. Obser­wu­je się żywe zain­te­re­so­wa­nie tury­stów tą for­mą wypoczynku.

Waż­nym ele­men­tem tury­sty­ki rodzin­nej sta­no­wią­cym rów­nież szan­sę na przy­cią­ga­nie tury­stów z Kar­pa­cza i Szklar­skiej Porę­by są oko­li­ce Boro­we­go Jaru w Jele­niej Górze — zwró­cił uwa­gę Euge­niusz Gro­no­staj. To prze­cież histo­rycz­ne tra­sy dla tego mia­sta się­ga­ją­ce XVIII wie­ku. Wie­le tego typu prze­strze­ni nie zosta­ło nie­ste­ty wyko­rzy­sta­nych jako atrak­cja tury­stycz­na. W całej Euro­pie takie miej­sca, któ­re odwie­dzał m. in. jeden z pre­zy­den­tów Sta­nów Zjed­no­czo­nych wyko­rzy­sty­wa­ne są jako cie­ka­wost­ki dla turystów.Karkonoskie Inicjatywy Obywatelskie Turystyka1 09 2016a

O sys­te­mie infor­ma­cji tury­stycz­nej mówił Wie­sław Dzierz­ba z Powia­tu Jele­nio­gór­skie­go. Zwró­cił uwa­gę na brak zna­ków iden­ty­fi­ka­cyj­nych z regio­nem i punk­tu kon­tak­to­we­go koor­dy­nu­ją­ce­go dzia­ła­nia pro­mo­cyj­ne oraz infor­ma­cje zewnętrz­ną i wewnętrz­ną pomię­dzy poszcze­gól­ny­mi gminami.

Nie­po­trzeb­nie — mówił Sta­ni­sław Szu­bert, pre­zes Kar­ko­no­skie­go Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych — two­rzy się prze­wod­ni­ki dla osób nie­peł­no­spraw­nych. Na ogól­no­do­stęp­nych mate­ria­łach moż­na zazna­czyć te tra­sy odpo­wied­ni­mi sym­bo­la­mi jako dostęp­ne, sła­bo dostęp­ne lub nie­do­stęp­ne dla osób z niepełnosprawnościami.

Leszek Wrot­niew­ski, Prze­wod­ni­czą­cy Rady Miej­skiej Jele­niej Góry zwró­cił uwa­gę aby na tym eta­pie nie kon­cen­tro­wać się na pró­bach roz­wią­zy­wa­nia ist­nie­ją­cych pro­ble­mów lecz na ich wła­ści­wym zdia­gno­zo­wa­niu. Dotych­cza­so­we for­my mar­ke­tin­gu tury­stycz­ne­go uznał za prze­sta­rza­łe i nie­tra­fia­ją­ce do potrzeb współ­cze­snych odbior­ców. Obec­ny na zebra­niu rad­ny Sej­mi­ku Woje­wódz­twa Dol­no­ślą­skie­go Tade­usz Lewan­dow­ski zade­kla­ro­wał wspar­cie dla tych ini­cja­tyw obywatelskich.

Kon­klu­zją spo­tka­nia było stwier­dze­nie, że bra­ku­je scen­tra­li­zo­wa­ne­go punk­tu koor­dy­nu­ją­ce­go dzia­ła­nia pro­mo­cji tury­stycz­nej w regio­nie. Potrzeb­na jest ujed­no­li­co­na for­ma mate­ria­łów pro­mo­cyj­nych docie­ra­ją­ca do róż­nych grup odbior­ców. Wska­za­no rów­nież na potrze­bę rewi­ta­li­za­cji ist­nie­ją­cych i two­rze­nie nowych atrak­cji tury­stycz­nych. Przed pla­no­wa­nym spo­tka­niem z wro­cław­ski­mi decy­den­ta­mi — przed­sta­wi­cie­la­mi Urzę­du Mar­szał­kow­skie­go Woje­wódz­twa Dol­no­ślą­skie­go zebra­ni posta­no­wi­li spo­tkać się powtór­nie w celu usta­le­nia kata­lo­gu potrzeb, któ­re mogły­by być współ­fi­nan­so­wa­ne z budże­tu woje­wódz­twa lub innych programów.