10aGrupa seniorów i niepełnosprawnych z Dolnego Śląska przebywała we wrześniu na 10 – dniowym turnusie wypoczynkowym w Paralia Katerini w Grecji. To atrakcyjne centrum wypoczynkowe na Riwierze Olimpijskiej Morza Egejskiego.

Tutaj - mówi 64–letnia mieszkanka Sobieszowa, uczestniczka wyprawy - czekały na nas wygodne, dobrze wyposażone pokoje w Hotelu Olimpias, gdzie mieliśmy również smaczne i obfite posiłki - śniadanie i obiadokolacje. Hotel oddalony jest od piaszczystej, szerokiej plaży o ok. 200 m. Plaża wyposażona jest w parasole, leżaki - na całej jej długości wybrzeże płaskie, co jest atutem dla niepełnosprawnych osób. Średnia temperatura wody to 23 stopnie, to powód do radości, tym bardziej, że jak nas informowano w Karkonoszach w tym czasie lało i było zimno.

Przy tradycyjnych greckich potrawach i winie uczyliśmy się greckich tańców i wpadających w ucho regionalnych piosenek. Nezapomnianych wrażeń 7adostarczył nam rejs statkiem na wyspę Skiathos. Rejs organizowany jest przez miejscowego armatora, znanego kapitana Kostasa. Ponad 200 turystów przy akompaniamencie polskich, niemieckich, bułgarskich, rumuńskich, serbskich, światowych i oczywiście greckich przebojów przez 4 godz. rejsu w tańcu szalało na 9apokładzie. Dla najlepszych nagrodą była metaxa, najbardziej znany trunek pochodzący z Grecji. Tawerny, restauracje oferują wspaniałe potrawy i trunki w cenach umiarkowanych, ale również grecką porywającą do tańca muzykę – mówi 68–letni Pan Krzysztof z Jeleniej Góry.

Polską grupą opiekowała się Pani Krystyna Mazur, mieszkająca ponad 20 lat w Grecji, przekazując nam jako pilot wycieczek z dużym profesjonalizmem informacje nie tylko o atrakcjach turystycznych i geograficznych regionu, ale również bogatą w wydarzenia historię Greków i ich miejsce we współczesnej Europie.2a

Rocznie - mówi Pani Aneta Paciorek, manager miejscowego biura - przyjmujemy ponad 3 tys. Turystów. Pani Aneta przyjechała do Grecji za głosem serca ponad 30 lat temu i przez te 30 lat profesjonalnie zajmuje się turystyką przyjazdową, nie tylko z Polski. Swoje doświadczenie zdobywała na Płw. Chalcydyckim i z pełnym zaangażowaniem kontynuuje swoje zamiłowanie do tego głównego sektora gospadarki kraju, którego jest pełonprawnym obywatelem. W Paralii – Katerini w tym roku wypoczywało łącznie ok.300 tys. turystów, z tego ok. 20 tys. to turyści z Polski.

5aNajlepszym okresem - mówi Pani Aneta - na przyjazd do Paralii dla północnych Europejczyków jest maj, wrzesień i październik. Ceny są wtedy niższe o około 30%, temperatury są łatwiejsze do zniesienia i nie ma wielkiego tłoku.

Od przyszłego roku będziemy kontynuowali turnusy wypoczynkowe na Riwierze Olimpijskiej w Grecji – mówi Anna Daskalakis z KSON–u. Bedą to 10–dniowe pobyty z zakwaterowaniem z dwoma obfitymi posiłkami i możliwością udziału w profesjonalnych wycieczkach fakultatywnych. 4aZapewniamy przejazd komfortowymi autokarami z rozkładanymi fotelami, z alternatywą jednego noclegu tranzytowego po drodze. Takie rozwiązanie umożliwi bezpieczną podróż seniorom i niepełnosprawnym w dostępnej dla ich kieszeni cenie, która w bieżącym roku nie przekroczyła kwoty 1700 zł.

O szczegółach informować będziemy na stronie internetowej www.kson.pl