Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

JZO S.A. z darem serca

s2x400Więk­szo­ści miesz­kań­ców regio­nu nazwa JZO S.A. naj­star­szych zakła­dów pro­duk­cyj­nych Jele­niej Góry – koja­rzy się z Jele­nio­gór­ski­mi Zakła­da­mi Optycz­ny­mi. To zakład, któ­ry od 1948 roku zaj­mo­wał się szkłem optycz­nym, pro­du­ku­jąc począt­ko­wo szkla­ne, a potem pla­sti­ko­we soczew­ki oku­la­ro­we. Dzi­siaj nazwa Jele­nio­gór­skie Zakła­dy Optycz­ne sym­bo­li­zu­je wła­śnie skrót JZO S.A. – liczą­ce­go się na euro­pej­skim ryn­ku pro­du­cen­ta opty­ki okularowej.

Od ponad 20 lat zało­ga i kie­row­nic­two JZO S.A. jest nie tyl­ko odpo­wie­dzial­ną eko­no­micz­nie, ale rów­nież zaan­ga­żo­wa­ną spo­łecz­nie fir­mą. Od 20 lat Jele­nio­gór­skie Zakła­dy Optycz­ne wspól­nie z Klu­bem Rota­ry oraz mia­stem Jele­nia Góra reali­zu­ją akcję „Ratuj­my wzrok dzieciom”.

Pole­ga to na współ­fi­nan­so­wa­niu badań prze­sie­wo­wych uczniów jele­nio­gór­skich szkół, któ­rzy prze­ba­da­ni przez oku­li­stów otrzy­mu­ją recep­ty na szkła oku­la­ro­we. Takie wła­śnie szkła fun­du­je im spon­sor – czy­li JZO S.A., a do łań­cu­cha ludzi dobrej woli dołą­czy­li rów­nież opty­cy, któ­rzy bez­płat­nie wpra­wia­ją szkła w oprawy.s1x400

Za cało­kształt swo­ich doko­nań na rzecz śro­do­wi­ska osób sła­bo­wi­dzą­cych JZO S.A. wyróż­nio­ne zosta­ło tytu­łem Amba­sa­do­ra Ludzi Otwar­tych Serc, któ­ry wrę­czo­no w cza­sie Gali KSON w 2017 r.

Dzi­siaj – mówi Sta­ni­sław Marek z KSON – po raz kolej­ny dzię­ku­je­my zało­dze i Zarzą­do­wi JZO S.A. za dar w posta­ci ponad 3000 szkieł kon­tak­to­wych róż­ne­go diop­tra­żu wraz z pły­na­mi kon­ser­wu­ją­cy­mi. Szkła kon­tak­to­we podzie­li­li­śmy – mówi Sta­ni­sław Marek – z Zarzą­dem Głów­nym Pol­skie­go Związ­ku Nie­wi­do­mych w War­sza­wie, dzię­ki cze­mu łatwiej­szy dostęp do socze­wek będą mie­li nie tyl­ko miesz­kań­cy  regio­nu dol­no­ślą­skie­go, ale rów­nież resz­ty kra­ju.  War­tość daro­wi­zny to kwo­ta 90 tys zł.

s5x400Kto może otrzy­mać szkła kon­tak­to­we. W tej spra­wie trze­ba się zgło­sić e‑mailem lub tele­fo­nicz­nie do struk­tur Pol­skie­go Związ­ku Nie­wi­do­mych na tere­nie całe­go kra­ju lub do Sej­mi­ku. Naj­le­piej mieć przy sobie para­me­try uży­wa­nych szkieł, aby­śmy wir­tu­al­nie mogli spraw­dzić czy taki diop­traż jest w naszym posia­da­niu. Następ­nie bez żad­nej recep­ty nale­ży się zgło­sić oso­bi­ście w KSON lub PZN w celu pokwi­to­wa­nia odbio­ru socze­wek. Soczew­ki są wyda­wa­ne bez­płat­ne i wyłącz­nie na uży­tek własny.

Uro­czy­ste prze­ka­za­nie daro­wi­zny przez JZO S.A. nastą­pi­ło w War­sza­wie w dniu 19 listo­pa­da 2019 r., w sie­dzi­bie PZN w War­sza­wie, w obec­no­ści Sekre­ta­rza Gene­ral­ne­go PZN  Elż­bie­ty Olek­siak, Dyrek­to­ra Insty­tu­tu Tyflo­lo­gicz­ne­go PZN Mał­go­rza­ty Pacho­lec, przed­sta­wi­cie­la JZO S.A. Mag­da­le­ny Jana­czek, Pre­ze­sa KSON Sta­ni­sła­wa Schu­ber­ta i Pre­ze­sa Fun­da­cji Insty­tut Rewa­li­da­cji Sta­ni­sła­wa Mar­ka. W cza­sie spo­tka­nia poru­sza­no tak­że pro­ble­my dostę­pu do usług medycz­nych nie tyl­ko inwa­li­dów wzroku.

Na zakoń­cze­nie Mał­go­rza­ta Pacho­lec, dyrek­tor Insty­tu­tu Tyflo­lo­gicz­ne­go oraz Elż­bie­ta Olek­siak, Sekre­tarz Gene­ral­ny ZG PZN, podzię­ko­wa­ły fir­mie JZO S.A. oraz KSON za prze­ka­za­ne wyro­by, wrę­cza­jąc im Cer­ty­fi­ka­ty Wdzięczności.

KSON