Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Jele­nio­gór­ska Soli­dar­ność i KSON wspie­ra­ją pro­gram dostęp­no­ści dla niepełnosprawnych

Rząd przy­jął pro­jekt o niepełnosprawności

 

Jele­nio­gór­ska Soli­dar­ność i KSON wspie­ra­ją pro­gram dostęp­no­ści dla niepełnosprawnych.

Przed paro­ma dnia­mi rząd przy­jął usta­węo zapew­nia­niu dostęp­no­ści oso­bom ze szcze­gól­ny­mi potrze­ba­mi, któ­ra jest wio­dą­cym ele­men­tem rzą­do­we­go pro­gra­mu „Dostęp­ność Plus”. To doku­ment na , któ­ry cze­ka­li wszy­scy nie­peł­no­spraw­nie.. Jest to ogrom­na szan­sa dla  4,5 milio­no­wej rze­szy nie­peł­no­spraw­nych oby­wa­te­li nasze­go kraju .

O pro­jek­cie finan­so­wa­nym ze środ­ków unij­nych pod  nad­zo­rem Kan­ce­la­rii Pre­ze­sa Rady Mini­strów i reali­zo­wa­nym na pod­sta­wie rzą­do­we­go pro­gra­mu „ Dostęp­ność +’ roz­ma­wia­my z Panem Prze­my­sła­wem Gudań­cem ze Związ­ku NSZZ Soli­dar­ność regio­nu jeleniogórskiego.

Pro­jekt ten , któ­re­go współ­re­ali­za­to­rem jest Kar­ko­no­ski Sej­mik Osób Nie­peł­no­spraw­nych, Wpi­su­je się w mapę wdra­ża­nia wspo­mnia­ne­go rzą­do­we­go pro­gra­mu „Dostęp­ność +” i przy­ję­tej przez rząd „Usta­wy o Niepełnosprawności „.

Przy­po­mi­na­my- mówi Pan Prze­my­sław- że już od wrze­śnia br. Wcho­dzi w życie Insty­tu­cja Oby­wa­tel­skiej Skar­gi na brak dostęp­no­ści zaopa­trzo­na w sze­reg rygo­rów, łącz­nie z kara­mi finan­so­wy­mi dla tych wła­ści­cie­li obiek­tów , któ­rzy upo­rczy­wie tej dostęp­no­ści nie realizują.

Pro­jekt  pro­wa­dzo­ny przez Soli­dar­ność i KSON  pod nazwą „ Wzmac­nia­my Orga­ni­za­cje Poza­rzą­do­we i Part­ne­rów Spo­łecz­nych” pole­ga na eks­perc­kim  i orga­ni­za­cyj­nym  przy­go­to­wa­niu  NGO do pro­wa­dze­nia moni­to­rin­gu w zakre­sie two­rze­nia i sto­so­wa­nia pra­wa regu­lu­ją­ce­go obo­wiąz­ki zwią­za­ne z  dostęp­no­ścią  we wszyst­kich obiek­tach , ze szcze­gól­nym uwzględ­nie­niem obiek­tów uży­tecz­no­ści publicz­nej . Pro­jekt prze­wi­du­je tak­że moni­to­ro­wa­nie i oce­nia­nie miej­sco­we­go pra­wa  dot. dostęp­no­ściw gmi­nach , powia­tach i woje­wódz­twach. : dol­no­ślą­skim, opol­skim, ślą­skim na tere­nie , któ­rych jest on realizowany.

W chwi­li obec­nej trwa­ją inten­syw­ne szko­le­nia audy­to­rów, tj., osób , któ­re będą moni­to­ro­wa­ły budyn­ki uży­tecz­no­ści publicz­nej , a w ramach moni­to­rin­gu zosta­nie prze­pro­wa­dzo­ny audyt  dostęp­no­ści w mini­mum 48 obiektach. 

W ramach pro­jek­tu orga­ni­zo­wa­ne będą rów­nież otwar­te warsz­ta­ty dla przed­sta­wi­cie­li Orga­ni­za­cji Poza­rzą­do­wych  z tere­nu ww woje­wództw . W warsz­ta­tach udział weź­mie  60 osób  z mini­mum 20 Orga­ni­za­cji Poza­rzą­do­wych . Cykl warsz­ta­tów z dostęp­no­ści , będzie obej­mo­wał  nastę­pu­ją­cą pro­ble­ma­ty­kę : archi­tek­to­nicz­ną,  trans­por­to­wą,  cyfry­za­cyj­ną , edu­ka­cyj­ną a tak­że infor­ma­cyj­no – pro­mo­cyj­ną , pro­gra­mu „Dostęp­ność Plus”

W wyni­ku reali­za­cji pro­jek­tu oso­by zarów­no uczest­ni­czą­ce w pra­cach eks­perc­kich, moni­to­rin­go­wych i warsz­ta­to­wych , uzy­ska­ją nie­zbęd­ną wie­dze i doświad­cze­nie potrzeb­na do cer­ty­fi­ka­cji obiek­tów pod kątem dostęp­no­ści oraz umie­jęt­ność moni­to­ro­wa­nia pra­wa lokal­ne­go dot. osób niepełnosprawnych.

Bar­dzo cie­szy­my się za rów­no z usta­wy pro­gra­mu i reali­zo­wa­ne­go pro­jek­tu – mówi Sta­ni­sław Schu­bert, Pre­zes KSON-. Myślę jed­nak , że żad­ne nawet naj­lep­sze pra­wo nie zastą­pi ludz­kiej życz­li­wo­ści i empa­tii a, tak­że zro­zu­mie­nia tzw władz na któ­re wszy­scy part­ne­rzy tego przed­się­wzię­cia liczą.