Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Gorzow­ski Orszak Trzech Króli

Żużlowcy na orszakux400Tysią­ce miesz­kań­ców mia­sta, wśród któ­rych na koniach jecha­li Trzej Kró­lo­wie i Józef Pił­sud­ski na kasz­tan­ce, szli kade­ci klas woj­sko­wych, arty­ści, żuż­low­cy, myśli­wi i Cyga­nie, wszy­scy prze­mie­rzy­li tra­sę z pla­cu kate­dral­ne­go na plac Grun­waldz­ki, bio­rąc udział w czwar­tym Orsza­ku Trzech Kró­li w Gorzo­wie Wielkopolskim. 

Ludzie masze­ro­wa­li w koro­nach na gło­wach, nio­sąc cho­rą­giew­ki, wie­lu było prze­bra­nych w czer­wo­ne i zie­lo­ne stro­je. Gru­py kolęd­ni­cze jecha­ły na plat­for­mach śpie­wa­jąc kolę­dy, pomię­dzy któ­ry­mi wzno­szo­ne były okrzy­ki „Bóg jest dla wszyst­kich, dale­kich i bli­skich”. Gorzow­skim akcen­tem była plat­for­ma, na któ­rej zasie­dli żuż­low­cy z ich kape­la­nem ks. Andrze­jem Szkudlarkiem.

Pod­czas uro­czy­sto­ści w Gorzow­skim Betle­jem, któ­re mia­ło miej­sce na Pla­cu Grun­waldz­kim uczczo­na zosta­ła 100. rocz­ni­ca odzy­ska­nia przez Pol­skę nie­pod­le­gło­ści — przez udział w orsza­ku ludzi — sym­bo­li walk nie­pod­le­gło­ścio­wych. Akto­rzy Teatru im. Juliu­sza Oster­wy prze­bra­ni byli m.in. za Win­cen­te­go Wito­sa, Roma­na Dmow­skie­go oraz Ire­nę Sen­dle­ro­wą, któ­ra ura­to­wa­ła z Holo­kau­stu 2,5 tys. żydow­skich dzie­ci, a w tym roku przy­pa­da 10. rocz­ni­ca jej śmierci.

Uczest­ni­ków mar­szu modli­twą przed gorzow­ską kate­drą, któ­ra jest remon­to­wa­na po lip­co­wym poża­rze, pobło­go­sła­wił ordy­na­riusz die­ce­zji zie­lo­no­gór­sko – gorzow­skiej bp Tade­usz Lityń­ski, dzię­ku­jąc za licz­ny udział. Hie­rar­cha popro­sił o macha­nie ręka­mi na znak jed­no­ści. Zebra­nych pozdro­wił woje­wo­da lubu­ski Wła­dy­sław Daj­czak, a mini­ster Rodzi­ny, Pra­cy i Poli­ty­ki Spo­łecz­nej Elż­bie­ta Rafal­ska szcze­gól­ne sło­wa otu­chy skie­ro­wa­ła do rodzin z mały­mi dzieć­mi. Orszak ofi­cjal­nie otwo­rzył pre­zy­dent mia­sta Jacek Wój­cic­ki. Pro­boszcz kate­dry Wnie­bo­wzię­cia Naj­święt­szej Maryi Pan­ny ks. dr Zbi­gniew Kobus zwró­cił uwa­gę, że przy­by­cie Mędr­ców ze wscho­du potwier­dza przyj­ście Zba­wi­cie­la do wszyst­kich ludzi, nie tyl­ko do paste­rzy czy naro­du wybra­ne­go, wśród któ­re­go się naro­dził. Jego obec­ność na świe­cie, ogła­sza­ną przez pro­ro­ków odkry­wa­ją ludzie z dale­ka, poświę­ca­jąc się, poko­nu­jąc nie­bez­piecz­ne dro­gi. I to poszu­ki­wa­nie zosta­ło uwień­czo­ne spo­tka­niem z Jezu­sem – naro­dzo­nym Zba­wi­cie­lem – powie­dział kapłan.

Na Pla­cu Grun­waldz­kim przy Gorzow­skim Betle­jem odby­ło się wspól­ne śpie­wa­nie kolęd z udzia­łem bp. Tade­usza Lityń­skie­go, przed­sta­wi­cie­li sto­wa­rzy­szeń, władz miej­skich i woje­wódz­kich, mini­stra pra­cy, rodzi­ny i poli­ty­ki spo­łecz­nej oraz par­la­men­ta­rzy­stów. Z pro­gra­mem arty­stycz­nym wystą­pił ulu­bio­ny przez gorzo­wian zespół tanecz­ny „Buzia­ki”. Świę­to Trzech Kró­li zwa­ne uro­czy­sto­ścią Obja­wie­nia Pań­skie­go nale­ży do naj­waż­niej­szych obcho­dów świą­tecz­nych w cią­gu roku litur­gicz­ne­go. W kościo­łach bło­go­sła­wi się wodę, kre­dę i kadzidło.

W uro­czy­stość Obja­wie­nia Pań­skie­go Kościół modli się za misje i misjo­na­rzy nio­są­cych orę­dzie Ewan­ge­lii ludziom nie­zna­ją­cym jesz­cze Chry­stu­sa. Ofia­ry zło­żo­ne w tym dniu na tacę będą prze­zna­czo­ne na utrzy­ma­nie Cen­trum For­ma­cji Misyj­nej w War­sza­wie oraz na wspar­cie dla pol­skich misjo­na­rzy i pro­wa­dzo­nych przez nich dzieł.

Wan­da Milewska

foto: G. Milewski