Żużlowcy na orszakux400Tysiące mieszkańców miasta, wśród których na koniach jechali Trzej Królowie i Józef Piłsudski na kasztance, szli kadeci klas wojskowych, artyści, żużlowcy, myśliwi i Cyganie, wszyscy przemierzyli trasę z placu katedralnego na plac Grunwaldzki, biorąc udział w czwartym Orszaku Trzech Króli w Gorzowie Wielkopolskim.

Ludzie maszerowali w koronach na głowach, niosąc chorągiewki, wielu było przebranych w czerwone i zielone stroje. Grupy kolędnicze jechały na platformach śpiewając kolędy, pomiędzy którymi wznoszone były okrzyki „Bóg jest dla wszystkich, dalekich i bliskich”. Gorzowskim akcentem była platforma, na której zasiedli żużlowcy z ich kapelanem ks. Andrzejem Szkudlarkiem.

Podczas uroczystości w Gorzowskim Betlejem, które miało miejsce na Placu Grunwaldzkim uczczona została 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - przez udział w orszaku ludzi - symboli walk niepodległościowych. Aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy przebrani byli m.in. za Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego oraz Irenę Sendlerową, która uratowała z Holokaustu 2,5 tys. żydowskich dzieci, a w tym roku przypada 10. rocznica jej śmierci.

Uczestników marszu modlitwą przed gorzowską katedrą, która jest remontowana po lipcowym pożarze, pobłogosławił ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, dziękując za liczny udział. Hierarcha poprosił o machanie rękami na znak jedności. Zebranych pozdrowił wojewoda lubuski Władysław Dajczak, a minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska szczególne słowa otuchy skierowała do rodzin z małymi dziećmi. Orszak oficjalnie otworzył prezydent miasta Jacek Wójcicki. Proboszcz katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ks. dr Zbigniew Kobus zwrócił uwagę, że przybycie Mędrców ze wschodu potwierdza przyjście Zbawiciela do wszystkich ludzi, nie tylko do pasterzy czy narodu wybranego, wśród którego się narodził. Jego obecność na świecie, ogłaszaną przez proroków odkrywają ludzie z daleka, poświęcając się, pokonując niebezpieczne drogi. I to poszukiwanie zostało uwieńczone spotkaniem z Jezusem – narodzonym Zbawicielem – powiedział kapłan.

Na Placu Grunwaldzkim przy Gorzowskim Betlejem odbyło się wspólne śpiewanie kolęd z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego, przedstawicieli stowarzyszeń, władz miejskich i wojewódzkich, ministra pracy, rodziny i polityki społecznej oraz parlamentarzystów. Z programem artystycznym wystąpił ulubiony przez gorzowian zespół taneczny „Buziaki”. Święto Trzech Króli zwane uroczystością Objawienia Pańskiego należy do najważniejszych obchodów świątecznych w ciągu roku liturgicznego. W kościołach błogosławi się wodę, kredę i kadzidło.

W uroczystość Objawienia Pańskiego Kościół modli się za misje i misjonarzy niosących orędzie Ewangelii ludziom nieznającym jeszcze Chrystusa. Ofiary złożone w tym dniu na tacę będą przeznaczone na utrzymanie Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie oraz na wsparcie dla polskich misjonarzy i prowadzonych przez nich dzieł.

Wanda Milewska

foto: G. Milewski