Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

- Nowe przepisy to same kłopoty! - narzekają inwalidzi zagadnięci o nowe zasady wydawania kart parkingowych. Wydają się im niepotrzebne i skomplikowane. Na szczęście stare karty zachowują ważność do końca czerwca 2015 roku. Wnioski o nowe warto jednak wypełnić i złożyć już teraz.

Inwalidzi boją się, że stare karty będą lada dzień nieważne, a załatwienie nowych zajmie sporo czasu. Nie jest tak źle. Procedura   wydawania nowych (w tym wydanie orzeczenia) zajmuje wprawdzie nawet dwa-trzy miesiące, ale ważność dotychczasowych kart została przedłużona do połowy 2015 roku lub upływu ważności tego dokumentu (jeśli jest to data wcześniejsza niż czerwiec 2015). Oznacza to, że niepełnosprawni nie muszą pędzić na gwałt z wnioskami o wydanie nowych kart, ale mogą sobie to spokojnie zaplanować.

Nie ma co z tym jednak długo czekać. Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Jeleniej Górze (na przykład, bo problem dotyczy całego kraju) otrzymuje mnóstwo wniosków (nawet 150 tygodniowo). Obsada Zespołu jest zbyt nieliczna, by inwalidzi mogli szybko załatwić nowe karty.

Na szczęście są grupy, które nie muszą przechodzić pełnej procedury, która obejmuje m.in. wizyty u lekarza i uzupełnianie dokumentacji medycznej. Niektóre osoby dostają nową kartę w krótkim czasie, nawet w czasie jednego-dwóch tygodni. Warunkiem jest posiadanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności z jednym z następujących symboli: 05-R, 10-N, 04-O, przy czym w orzeczeniu, w punkcie 9, musi być mowa o znacznym ograniczeniu możliwości samodzielnego poruszania się. Inny warunek uproszczonej procedury dotyczy daty orzeczenia: musi być sprzed 30 czerwca 2014.

Szczegółowe informacje na temat zasad wydawania karty parkingowej, w tym wniosek, dostępne są pod adresem internetowym: www.pzon-jeleniagora.pl. Warto, by zainteresowani zapoznali się z nimi szczegółowo przed wizytą w Zespole, który w Jeleniej Górze mieści się przy Al. Jana Pawła II 7 (po drugiej stronie ulicy, przy której jest dworzec autobusowy). Na pewno trzeba pamiętać, że opłata za nową kartę wynosi 21 zł i że trzeba ją wnieść dopiero po otrzymaniu wiadomości, że karta została przyznana.

Leszek Kosiorowski