Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Niepełnosprawny Rafał Gręźlikowski pokonał samotnie ponad 900 km na rowerze odkrywając zamki na Węgrzech i na Słowacji.

Rafał Gręźlikowski, niestrudzony rowerzysta po amputacji nogi spełnił swoje marzenie. Przejechał samotnie ponad 900 kilometrów na rowerze, odkrył 24 zamki w górzystych, często niedostępnych terenach na Węgrzech i na Słowacji. Trzy tygodnie wyczerpujących, codziennych zmagań, w upale i deszczu, pod górę i przez strome zjazdy były dla Rafała wyzwaniem życia. Udowodnił, że siłą woli można góry przenosić a także wspinać się na nie by odkryć niedostępne zamki i tajemnice historii.

Rafał poprzez wyprawę „Zero Barier – zamki, ruiny i legendy” promuje turystykę osób niepełnosprawnych w ramach projektu aktywizacji osób niepełnosprawnych realizowanego przez Fundację Zero Barier, która jest patronem tej wyprawy. Dzięki swojej postawie zachęca innych niepełnosprawnych do przełamywania barier i przeciwności losu, do szukania sensu życia poprzez poznawanie ciekawych miejsc i ludzi. Jak sam mówi: „Chcę własnym przykładem, z pomocą mediów pokazać, jak wiele jest niezwykłych miejsc na tym świecie i że warto czasami przeciwstawić się własnym słabościom. To czyni nas silniejszymi, szczęśliwszymi i bardziej samodzielnymi w codziennym życiu” – dodaje Rafał.

Podczas zmagań Rafał korzystał ze specjalnie przygotowanej na tą ekspedycję protezy 3R80, z hydraulicznym kolanem, firmy OTTOBOCK POLSKA.

***

Więcej informacji o Rafale i jego wyprawie można przeczytać na stronie www.zerobarier.pl

***

Rafał o sobie. Nazywam się Rafał Gręźlikowski. Mam 38 lat. Mam żonę i trójkę dzieci. Pracuję. Jestem niepełnosprawnym sportowcem po amputacji nogi na wysokości uda, do której doszło w wyniku walki z nowotworem. Ocaliłem tym sposobem swoje życie, a mało tego stałem się osobą skazaną na optymizm, bowiem już nigdy więcej nie wstaję z łóżka lewą nogą!

Największą z moich pasji są zamki. Szczególnie ruiny zamków. Na terenie Polski odwiedziłem ich już ponad 300, oraz kilkadziesiąt poza granicami. Wydałem książkę pt. "Zamki, ruiny i legendy", która jest zaledwie wstępem do przedstawienia wielu znanych, ale również kompletnie zapomnianych miejsc warownych w naszym kraju.

Przez większość życia uprawiałem rozmaite dyscypliny sportu. Byłem mistrzem Polski osób niepełnosprawnych
w biegu na 200 metrów (obecnie jestem jedyną osobą w Polsce biegającą o protezie), wielokrotnym mistrzem Polski osób niepełnosprawnych w wyciskaniu sztangi leżąc, wicemistrzem Polski w pięcioboju siłowym.
Przed trzema laty porzuciłem sport wyczynowy. Obecnie największą przyjemność sprawiają mi turystyczne wyprawy rowerowe.

***

Wg danych GUS z 2011 i 2012 roku w Polsce było ponad 4,7 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi 12.2 % całej ludności kraju. Wśród tych osób było ponad 3 mln osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i o kulach, ponad 1,5 mln osób niewidomych i niedowidzących oraz 470 tys. osób mających problemy ze słuchem.

***

Fundacja Zero Barierto organizacja społeczna, której celem jest znoszenie barier i aktywizacja osób niepełnosprawnych poprzez innowacyjne projekty, w tym promocję turystyki i aktywnego wypoczynku . W 2013 roku fundacja wydała bezpłatny pierwszy ogólnopolski przewodnik turystyczny „Zero Barier – Polsk bez ograniczeń”, wraz ze stroną internetową www.zerobarier.pl.

***

Ottobock to międzynarodowa firma medyczna z 90 letnią tradycją, która oferuje najwyższej jakości: sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny, wózki inwalidzkie, protezy, stabilizatory stawów, a także pionizatory dla dzieci. Jako firma odpowiedzialna społecznie współpracuje z fundacjami w zakresie fundowania sprzętu rehabilitacyjnego m.in. dla dzieci niepełnosprawnych. Bierze udział w licznych projektach społecznych mających na celu wsparcie rozwoju osób niepełnosprawnych ruchowo, wzmocnienie ich obecności w przestrzeni publicznej, a także kształtowanie ich pozytywnego wizerunku. http://www.ottobock.pl/

IMG_0984.JPGwyprawa_14.07_2.JPGwyprawa_10.07.2014.JPGwyprawa_11.07.2014.JPGweekend_wyprawa_19-20_lipca.jpg