Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Nie­peł­no­spraw­ni przy urnach

Wybo­ry samo­rzą­do­we zbli­ża­ją się do nas wiel­ki­mi kro­ka­mi i już 16 paź­dzier­ni­ka odda­my swój głos. War­to w związ­ku z tym zasta­no­wić się jakie udo­god­nie­nia w gło­so­wa­niu posia­da­ją oso­by nie­peł­no­spraw­ne. W Jele­niej Górze jest 45 obwo­do­wych komi­sji wybor­czych, z cze­go 9 – czy­li jedy­nie 20% będzie się mie­ści­ło w loka­lach dosto­so­wa­nych do potrzeb osób niepełnosprawnych(bez barier).

Będą to:

  1. Biu­ro Wystaw Arty­stycz­nych ul. Dłu­ga 1 – obwód nr 2
  2. Jele­nio­gór­skie Cen­trum Kul­tu­ry ul. 1 Maja 60 – obwód nr 10
  3. Woje­wódz­kie Cen­trum Szpi­tal­ne Kotli­ny Jele­nio­gór­skiej w Jele­niej Górze ul. Ogiń­skie­go 6 – obwód nr 13
  4. Zespół Szkół Ogól­no­kształ­cą­cych i Tech­nicz­nych Al. Jana Paw­ła II nr 25 – obwód nr 14
  5. Szko­ła Pod­sta­wo­wa nr 8 ul. Pade­rew­skie­go 13 – obwód nr 16
  6. Zespół Szkół Ogól­no­kształ­cą­cych i Tech­nicz­nych Al. Jana Paw­ła II nr 25 — obwód nr 23
  7. Filia Poli­tech­ni­ki Wro­cław­skiej Pl. Pia­stow­ski 27 – obwód nr 32
  8. Miej­skie Inte­gra­cyj­ne Przed­szko­le nr 14 ul. Juna­ków 2a – obwód nr 35
  9. Miej­ski Dom Kul­tu­ry „Muflon” – obwód nr 39

Oso­by nie­peł­no­spraw­ne w wybo­rach samo­rzą­do­wych mogą zagło­so­wać rów­nież poza swo­im okrę­giem wybor­czym jeśli na tere­nie ich okrę­gu nie ma loka­lu przy­sto­so­wa­ne­go do ich potrzeb. Lokal, w któ­rym chcie­li­by zagło­so­wać musi jed­nak znaj­do­wać się na tere­nie tej samej gmi­ny. W celu zmia­ny loka­lu wybor­cze­go, w przy­pad­ku miesz­kań­ca Jele­niej Góry, nale­ży zło­żyć wnio­sek do Urzę­du Mia­sta Jele­nia Góra w Wydzia­le Obsłu­gi Miesz­kań­ców ul. Pta­sia 6a pok. 3(parter) tel. 75 75 49 865 o dopi­sa­nie do spi­su wybor­ców w obwo­dzie wła­ści­wym dla wybra­ne­go loka­lu wybor­cze­go. Na zło­że­nie wnio­sku jest czas do śro­dy, 12 listopada.

Dla osób, któ­re do 27 paź­dzier­ni­ka zło­ży­ły odpo­wied­ni wnio­sek, ist­nie­je rów­nież moż­li­wość gło­so­wa­nia kore­spon­den­cyj­ne­go. Pra­wo to doty­czy wybor­ców nie­peł­no­spraw­nych posia­da­ją­cy orze­cze­nie o znacz­nym lub umiar­ko­wa­nym stop­niu nie­peł­no­spraw­no­ści, a tak­że oso­by о sta­łej albo dłu­go­trwa­łej nie­zdol­no­ści do pra­cy w gospo­dar­stwie rol­nym, któ­rym przy­słu­gu­je zasi­łek pie­lę­gna­cyj­ny. Wybor­ca, któ­ry zgło­sił zamiar gło­so­wa­nia kore­spon­den­cyj­ne­go, otrzy­mu­je z urzę­du gmi­ny pakiet wybor­czy, nie póź­niej niż 7 dnia przed dniem wybo­rów. Pakiet wybor­czy to: zaadre­so­wa­na koper­ta zwrot­na, kar­ta (kar­ty) do gło­so­wa­nia, koper­ta na kar­tę (kar­ty) do gło­so­wa­nia oraz oświad­cze­nie o oso­bi­stym i taj­nym odda­niu gło­su na kar­cie do gło­so­wa­nia, a tak­że nakład­ka w alfa­be­cie Bra­il­le­’a, jeśli wybor­ca jej zażądał.

Moż­li­wość zagło­so­wa­nia za pomo­cą pocz­ty spra­wia, że nie­peł­no­spraw­ni mogą czuć się peł­no­praw­ny­mi oby­wa­te­la­mi. Klu­czo­wym jest, by oso­by do tej pory wyklu­czo­ne zachę­cić do sko­rzy­sta­nia z tej for­my głosowania.

Kolej­ną moż­li­wo­ścią dla osób nie­peł­no­spraw­nych jest gło­so­wa­nie przez peł­no­moc­ni­ka. Gło­so­wać przez peł­no­moc­ni­ka mogą wybor­cy któ­rzy naj­póź­niej w dniu gło­so­wa­nia ukoń­czą 75 lat lub posia­da­ją­cy orze­cze­nie o znacz­nym lub umiar­ko­wa­nym stop­niu nie­peł­no­spraw­no­ści, a tak­że oso­by о sta­łej albo dłu­go­trwa­łej nie­zdol­no­ści do pra­cy w gospo­dar­stwie rol­nym, któ­rym przy­słu­gu­je zasi­łek pielęgnacyjny.

Peł­no­moc­ni­kiem może być tyl­ko oso­ba wpi­sa­na do reje­stru wybor­ców w tej samej gmi­nie, co udzie­la­ją­cy peł­no­moc­nic­twa lub posia­da­ją­ca zaświad­cze­nie o pra­wie do gło­so­wa­nia (jeże­li prze­pi­sy szcze­gól­ne doty­czą­ce danych wybo­rów prze­wi­du­ją moż­li­wość uzy­ska­nia takie­go zaświadczenia).

Peł­no­moc­nic­two do gło­so­wa­nia moż­na przy­jąć tyl­ko od jed­nej oso­by, jed­nak­że ist­nie­je tu jeden wyją­tek. Otóż peł­no­moc­nic­two moż­na przy­jąć od dwóch osób, jeże­li co naj­mniej jed­ną z nich jest wstęp­ny, zstęp­ny, mał­żo­nek, brat, sio­stra lub oso­ba pozo­sta­ją­ca w sto­sun­ku przy­spo­so­bie­nia, opie­ki lub kura­te­li w sto­sun­ku do pełnomocnika.

Peł­no­moc­ni­kiem nie może być oso­ba wcho­dzą­ca w skład komi­sji obwo­do­wej wła­ści­wej dla obwo­du gło­so­wa­nia oso­by udzie­la­ją­cej peł­no­moc­nic­twa do gło­so­wa­nia, a tak­że mężo­wie zaufa­nia, jak rów­nież kan­dy­da­ci w danych wyborach.

Peł­no­moc­nic­twa udzie­la się przed pre­zy­den­tem mia­sta lub innym pra­cow­ni­kiem urzę­du upo­waż­nio­nym przez pre­zy­den­ta mia­sta do spo­rzą­dza­nia aktów peł­no­moc­nic­twa do głosowania.

W celu spo­rzą­dze­nia aktu peł­no­moc­nic­twa w przy­pad­ku miesz­kań­ca Jele­niej Góry, wybor­ca skła­da wnio­sek w Urzę­dzie Mia­sta Jele­nia Góra w Wydzia­le Obsłu­gi Miesz­kań­ców: ul. Pta­sia 6a pok. 3(parter) tel. 75 75 49 865 lub tel. 75 75 49 875. Doty­czy to wybor­ców wpi­sa­nych do reje­stru wybor­ców na tere­nie Mia­sta Jele­nia Góra.

Wnio­sek nale­ża­ło zło­żyć naj­póź­niej 9 dni przed dniem wybo­rów, tj. do dnia 7 listo­pa­da 2014 r.

W obwo­do­wych komi­sjach wybor­czych ist­nie­ją rów­nież udo­god­nie­nia dla inwa­li­dów wzro­ku. Ist­nie­je moż­li­wość gło­so­wa­nia przy uży­ciu nakład­ki na kar­tę do gło­so­wa­nia spo­rzą­dzo­nej w alfa­be­cie Braille’a w loka­lu wyborczym.

W dniu gło­so­wa­nia obwo­do­wa komi­sja wybor­cza wraz z kar­tą do gło­so­wa­nia wyda wybor­cy nie­peł­no­spraw­ne­mu, na jego proś­bę, nakład­kę na tę kar­tę. Po odda­niu gło­su wybor­ca obo­wią­za­ny jest zwró­cić komi­sji obwo­do­wej nakład­kę na kartę.

Wybor­cy nie­peł­no­spraw­ne­mu, na jego proś­bę, może tak­że poma­gać w gło­so­wa­niu w loka­lu wybor­czym inna oso­ba, tak­że nie­peł­no­let­nia. Pomoc ta może mieć tyl­ko tech­nicz­ny cha­rak­ter; nie może ona pole­gać na suge­ro­wa­niu wybor­cy spo­so­bu gło­so­wa­nia lub na gło­so­wa­niu w zastęp­stwie tego wybor­cy. Na życze­nie wybor­cy nie­peł­no­spraw­ne­go w pomiesz­cze­niu za zasło­ną może prze­by­wać oso­ba udzie­la­ją­ca pomo­cy. Nie może nią być czło­nek komi­sji ani mąż zaufania.

Nato­miast komi­sja obo­wią­za­na jest, na proś­bę wybor­cy nie­peł­no­spraw­ne­go, do prze­ka­za­nia ust­nie tre­ści obwiesz­czeń wybor­czych w zakre­sie infor­ma­cji o komi­te­tach wybor­czych bio­rą­cych udział w wybo­rach oraz zare­je­stro­wa­nych kan­dy­da­tach i listach kandydatów.

Kami­la Kur­czew­ska KSON