Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

NOWOCZESNA TECHNOLOGIA KOMÓRKOWA DLA NIEPELNOSPRAWNYCH,

czyli nie taki diabeł straszny…

31 marca 2015 r. w siedzibie KSON-u odbyło się przedświąteczne spotkanie Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku.

Na początku organizacja przyjęła w swoje szeregi dwóch nowych członków, co oznacza, że ich liczba przekroczyła 50 osób. Najważniejszym punktem zebrania była jednak wizyta Pana Roberta Walaszka – przedstawiciela jednej z telefonii komórkowych, który przedstawił wszystkim niewidomym i niedowidzącym nowoczesne zaplecze telefonii komórkowej oraz stacjonarnej, które pozwoli na dostosowanie go do potrzeb osób z takimi właśnie dysfunkcjami. Pan Robert pokazał kilka telefonów, które mogą być użytkowane przez osoby z zaburzeniami widzenia. Jeden z nich może być wykorzystywany również jako telefon stacjonarny i ma zasięg 500 m. Pozostałe to telefony z dużą klawiaturą i przyciskiem, który ma za zadanie wezwać pomoc. Były również smarfony, który mają bardzo dużą rozdzielczość ekranu, powiększające się litery, a także możliwość wgrania programów przetwarzających pismo na mowę.  „Nie bójmy się nowej technologii”- mówi przedstawiciel firmy telefonicznej, gdyż przy dzisiejszych możliwościach technicznych, jesteśmy w stanie tak przystosować telefon, aby każdy człowiek – czy młody, czy ten trochę starszy, mógł sprawnie i bez problemu z takiego sprzętu korzystać. Dzięki specjalnym, darmowym programom – nakładkom stabilizującym obraz, dużym ekranom i czcionce ponad 1 cm, inwalidzi wzroku nie muszą się ograniczać do telefonów klawiszowych, a wręcz powinni wychodzić naprzeciw nowoczesności       i posługiwać się nawet smartfonami, które przy odpowiedniej taryfie można otrzymać nawet za darmo, lub przysłowiową złotówkę.

 

Po bardziej szczegółowe informacje Pan Walaszek zaprosił każdą osobę indywidualnie do siedzib firmy telefonii komórkowych, które doradzą, jaki egzemplarz będzie nam przydatny. Wystąpienie to spotkało się z dużą aprobatą i zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Kolejnym punktem spotkania było obejrzenie sondy ulicznej, w której mieszkańcy naszego miasta bardzo pozytywne wyrażali opinie na temat żółtych emblematów dla osób niedowidzących. Wkrótce ukażą się w mieście plakaty propagujące noszenie żółtych znaczków przez osoby niewidome i niedowidzące.

Na koniec życzyliśmy sobie Wesołych Świąt i samych pięknych i szczęśliwych chwil.WP 20150331 013WP 20150331 015