Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Klub który integruje niepełnosprawnych oraz młodzież.

      Przed ponad półtora roku temu na mapie sportowej Jeleniej Góry pojawił się nowy klub. Jest to Integracyjny Klub Sportowy, który w swojej działalności skupia się na siatkarskim szkoleniu osób niepełnosprawnych oraz młodzieży.

      Integracyjny Klub Sportowy Jelenia Góra istnieje od stycznia 2011 roku. Wtedy to w jego ramach to zostały utworzone dwie sekcje sportowe. W lutym rozpoczęto zajęcia sekcji siatkówki na siedząco zarówno dla osób niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych. Natomiast w maju 2011 została utworzona sekcja siatkówki dziewcząt z jeleniogórskich szkół.
      Klub został utworzony z myślą o organizacji zajęć dla osób niepełnosprawnych jak i jeleniogórskiej młodzieży, która w obecnych czasach ma coraz mniej zainteresowań jak i możliwości realizowania się – mówi prezes IKS Jerzy Sarna. W przypadku młodzieży Klub organizuje im zajęcia sportowe oraz biorą oni udział w zawodach sportowych co pochłania większość ich czasu pozaszkolnego. To samo dotyczy osób niepełnosprawnych - klub jest po to by nie żyli tylko pracą i domem ale także by rozwijali się, poznawali innych ludzi oraz integrowali ze społeczeństwem.
      Zajęcia siatkówki na siedząco odbywały się w roku szkolnym 2011/12 na sali Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze, natomiast młodzież miała zajęcia na sali ZSO nr 1 im. Stefana Żeromskiego. W roku 2011 zarówno osoby niepełnosprawne jak i młodzież brali udział w zawodach zarówno w Jeleniej Górze jak i w Warszawie, Wrocławiu, Żarowie oraz wielu innych. W trakcie wakacji odbyły się dwa turnieje dla młodzieży. Sporym osiągnięciem klubu było powołanie w roku 2012 Piotra Tośko na zgrupowanie Kadry Polski w Siatkówce na siedząco oraz zauważenie przez inne Kluby naszego województwa działania i funkcjonowania sekcji siatkówki dziewcząt, owocujące zaproszeniami na turnieje towarzyskie.
Obecnie w sekcji siatkówki dziewcząt jest 13 zawodniczek lecz trwają obecnie rozmowy w celu pozyskania kilku nowych. Natomiast siatkarzy na siedząco jest aktualnie ośmiu i są nadal poszukiwane nowe osoby.
      W nadchodzącym sezonie 2012/13 klub będzie kontynuował zadanie "Siatkarska Jelenia Góra - Moje Miasto", podczas którego są organizowane liczne imprezy i zawody dla jeleniogórskiej i nie tylko młodzieży – mówi J. Sarna. A także kilka imprez integracyjnych dla osób niepełnosprawnych. Obecnie są także prowadzone rozmowy z dyrekcjami szkół podstawowych w celu nawiązania współpracy szkoleniowej i wyłowienia kilku nowych talentów. Kwestia tylko czy sami zainteresowani będą chcieli aktywnie ćwiczyć, bo jak wiadomo młodzież jak i osoby niepełnosprawne coraz mniej się ruszają, wybierając telewizor czy komputer.

Wszelkie informacje na temat klubu jak i jego aktualnej działalności oraz prowadzonych zajęć można uzyskać pod nr telefonu 604-805-136 oraz 600-815-898
lub mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Można także dowiedzieć się więcej ze strony klubowej IKS