Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jest to piłka nożna dla osób po jednostronnych amputacjach lub z wadami wrodzonymi kończyn. Gra toczy się na małych boiskach typu „Orlik”. Drużyna liczy siedmiu zawodników. Grający w polu mają amputowaną kończynę dolną, a bramkarze górną. Podstawowe zasady gry są takie same jak w zwykłej piłce nożnej. Mecz trwa dwa razy po dwadzieścia minut. Zasada spalonego nie obowiązuje, a auty wykonywane są jak rzuty wolne pośrednie. Zawodnicy nie używają protez tylko metalowych kul. Zagranie piłki kulą lub kikutem traktowane jest jak zagranie ręką. Dyscyplina ta powstała w USA w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wymyśliła ją grupa niepełnosprawnych narciarzy, z Donem Bennettem na czele, jako sposób na utrzymanie aktywności fizycznej również w lecie. Zainteresował się nią profesjonalny sędzia piłkarski Bill Barry i zaczął dynamicznie propagować. Dzięki jego staraniom mecze piłkarzy po amputacjach rozgrywane były w trakcie dużych imprez sportowych.


      W 1984 w Seattle odbył się pierwszy turniej międzynarodowy. W 1987 pierwsze nieoficjalne mistrzostwa świata wygrała drużyna z Salwadoru. W 2005 roku powstała WAFF – Światowa Federacja Piłkarzy Amputowanych, która dwa lata później zorganizowała w Turcji pierwsze oficjalne mistrzostwa świata z udziałem dwunastu reprezentacji. W kolejnych w Argentynie w 2010 roku, wzięło udział już 18 drużyn. Mecz finałowy z udziałem gospodarzy i Uzbekistanu, który obronił tytuł, obserwowało 10 000 kibiców. Ustalono już terminy kolejnych mistrzostw. Odbędą się w październiku tego roku w Kaliningradzie w Rosji, w 2014 – w Japonii, a w 2016 w Rio de Janeiro w Brazylii.
      Amp Futbol uprawiany jest w ponad 25 krajach, do których stale dołączają nowe. W Anglii, Turcji, USA, Salwadorze i Brazylii prowadzone są nawet rozgrywki ligowe. Dyscyplina została uznana przez FIFA i być może niedługo znajdzie się w programie paraolimpiad.       Polska reprezentacja zadebiutowała na przełomie marca i kwietnia tego roku w Manchesterze na Turnieju Czterech Narodów. Zajęła drugie miejsce za Anglią, a wyprzedziła Irlandię i Niemcy. Opiekuje się nią Stowarzyszenie „Amp Futbol”, które jako cel działania postawiło sobie wypromowanie tej dyscypliny, stworzenie regularnie trenujących i rywalizujących ze sobą drużyn oraz silnej reprezentacji Polski. Odbywają się zgrupowania, w których dotychczas uczestniczyło ponad trzydziestu zawodników. Aktywnie wspiera zespół Polski Związek Piłki Nożnej.
      Stowarzyszenie nadal poszukuje chętnych do gry w Amp Futbol, który w Polsce stawia dopiero pierwsze kroki. Zainteresowani mogą pisać na adres: ul. Krośniewicka 15, 03-601 Warszawa. Bliższe szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.ampfutbol.pl.

GEL