- Szczegóły
- Kategoria: PSYCHOLOGIA - Strefa Wiedzy
- Odsłony: 3010
Katarzyna Bednarska-Kowalowska psycholog, psychoterapeuta.
Żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa), podobnie jak anoreksja jest złożonym zjawiskiem chorobowym w którym splatają się elementy fizjologiczne, oraz psychologiczne. Przejawia się napadowym nadmiernym przyjmowaniem pokarmów z następującym po nim poczuciem winy i podejmowaniem czynności zmierzających do usunięcia nadmiaru kalorii. Masa ciała zwykle nie jest zmniejszona i oscyluje w górnej granicy normy. Bulimia rozpoczyna się zwykle około dwudziestego roku życia, ale występuje również u osób dużo starszych. Chorują przede wszystkim kobiety. Ze względu na swoją specyfikę, zaburzenie może być bardzo długo ukrywane przed otoczeniem, nie wiąże się bowiem z ewidentną zmianą wyglądu fizycznego czy trybu życia. Pacjent z reguły zdaje sobie jednak sprawę z powagi sytuacji i poszukuje fachowej pomocy.
- Szczegóły
- Kategoria: PSYCHOLOGIA - Strefa Wiedzy
- Odsłony: 2978
Katarzyna Bednarska-Kowalowska psycholog, psychoterapeuta.
Z psychologicznego punktu widzenia ortoreksja jest bardzo podobna do anoreksji. Zapadają na nią szczególnie ludzie skupieni na sobie, perfekcjoniści, którym ograniczanie spożywania określonych produktów daje poczucie kontroli nad własnym zdrowiem i ciałem. Uciekają oni przed bylejakością życia, a jednocześnie nie potrafią cieszyć się drobnymi przyjemnościami. Mają zasady, których bardzo sztywno się trzymają, analizują swoje błędy, a gdy coś ułoży się nie po ich myśli, mają ogromne wyrzuty sumienia. Obsesyjnie kontrolując, co i jak jedzą, wypełniają pustkę życiową, próbując zapomnieć o swoich codziennych kłopotach.
- Szczegóły
- Kategoria: PSYCHOLOGIA - Strefa Wiedzy
- Odsłony: 2803
W rozmowach codziennych i niecodziennych czasami używamy: chyba się wypaliłam.... on już nie może tak dłużej, wypalił się....
A jak to rozumieją psycholodzy i lekarze?
Przed laty przez zespół wypalenia rozumieliśmy wiele objawów występujących u osób, które wykonują zawody społeczne i zarazem usługowe, pomocowe. Zawody, które wymagają wielu i częstych relacji z innymi ludźmi, wymagają wymiany emocjonalnej i zaangażowania. Nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, rehabilitanci, księża, kuratorzy sądowi....
- Szczegóły
- Kategoria: PSYCHOLOGIA - Strefa Wiedzy
- Odsłony: 2964
Katarzyna Bednarska-Kowalowska psycholog, psychoterapeuta.
Ortoreksja została odkryta przez lekarza Stevena Bratmana, u którego jako pierwszego rozpoznano tę chorobę. Ze względu na to, że w dzieciństwie chorował na alergię, jego rodzice dbali o to, aby unikał niektórych produktów, w tym mleka i glutenu. Jednocześnie zakorzenili w nim przeświadczenie, że zdrowa dieta jest gwarantem dobrej kondycji człowieka. Wraz z upływem lat narastała w nim obawa przed jedzeniem, które mogłoby mu zaszkodzić, przeradzając się w obsesję. Po kilka godzin dziennie przygotowywał sobie skrupulatnie posiłki, zaczytywał się w nowoczesnych dietach, trendach żywieniowych. Jadł tylko żywność ekologiczną, a każdy kąsek, jak sam to określał, przeżuwał po 50 razy. Pracował także nad stworzeniem tzw. diety cud, która pozwoliłaby na zachowanie młodości i uniknięcie chorób. Unikał spotkań towarzyskich, ograniczył do minimum kontakty ze znajomymi. Dopiero kiedy schudł, osłabł i zaczął chorować uświadomił sobie, ze cudowna dieta mu szkodzi. Ukończył medycynę i rozpoczął prywatną praktykę, gdzie poznał pacjentów, którzy tak rygorystycznie przestrzegali diety, że zamiast zapewnienia sobie zdrowia, doprowadzili się do stanu chorobowego. Wówczas też zauważył, że obsesja tych ludzi jest identyczna z jego problemem, a nową jednostkę chorobową określił mianem orthorexia nervosa. Napisał także w 1997 r. książkę o ortoreksji, pt.: „W szponach zdrowej żywności”.
- Szczegóły
- Kategoria: PSYCHOLOGIA - Strefa Wiedzy
- Odsłony: 4665
W 1833 roku Charles Babbage, uznawany za „ojca” komputera, zaprojektował napędzaną przez silnik parowy, maszynę różnicową („młyn arytmetyczny”). W 1939 roku w Stanach Zjednoczonych, John V. Atanasoff i jego student Clifford Berry, kosztem 650$ skonstruowali pierwszy działający prototyp komputera. Cztery lata pózniej w Wielkiej Brytanii stworzono Colossus – pierwszą maszyna cyfrową. W latach 70. powstał komputer osobisty Altair 8800, natomiast w roku 1974 wysłano pierwszy e-mail dzięki programowi, który opracował Ray Tomlinson i po raz pierwszy użyto słowa INTERNET. 17 sierpnia 1991 roku Rafał Pietrak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązał przez komputer łączność z Janem Serensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze i z tą datą można powiązać początki Internetu w Polsce.
Strona 1 z 7