Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

PFRON wzmoc­ni dzia­ła­nia. Nowa usta­wa o dostępności

PFRON nowe 2017x400W pią­tek 19 lip­ca br. Sejm RP przy­jął usta­wę o zapew­nia­niu dostęp­no­ści oso­bom ze szcze­gól­ny­mi potrze­ba­mi. Doku­ment zakła­da m.in. utwo­rze­nie Fun­du­szu Dostęp­no­ści, zli­kwi­do­wa­nie barier archi­tek­to­nicz­nych i infor­ma­cyj­no-komu­ni­ka­cyj­nych w insty­tu­cjach publicz­nych, a tak­że moż­li­wość zło­że­nia skar­gi na brak dostęp­no­ści do Pań­stwo­we­go Fun­du­szu Reha­bi­li­ta­cji Osób Niepełnosprawnych. 

Celem przy­ję­tej usta­wy jest dąże­nie do sytu­acji, w któ­rej oso­by ze szcze­gól­ny­mi potrze­ba­mi, w tym oso­by nie­peł­no­spraw­ne, będą mogły w spo­sób moż­li­wie samo­dziel­ny korzy­stać z usług publicz­nych. Prze­pi­sy okre­śla­ją nie tyl­ko środ­ki słu­żą­ce zapew­nie­niu dostęp­no­ści, ale wska­zu­ją też kon­kret­ne obo­wiąz­ki insty­tu­cji publicz­nych w tym zakresie.

Naj­waż­niej­szą zmia­ną, a jed­no­cze­śnie istot­nym instru­men­tem regu­lu­ją­cym zapi­sy usta­wy, jest moż­li­wość zgło­sze­nia skar­gi na brak dostęp­no­ści pla­có­wek publicz­nych. Zgod­nie z nowy­mi prze­pi­sa­mi Pań­stwo­wy Fun­dusz Reha­bi­li­ta­cji Osób Nie­peł­no­spraw­nych będzie egze­kwo­wać dzia­ła­nia na rzecz dostępności.

W pierw­szym kro­ku każ­da oso­ba będzie mogła zwró­cić uwa­gę insty­tu­cji publicz­nej na wystę­pu­ją­ce w niej utrud­nie­nia archi­tek­to­nicz­ne lub barie­ry infor­ma­cyj­no-komu­ni­ka­cyj­ne. — W przy­pad­ku, gdy pod­miot nie roz­wią­że wska­za­nych pro­ble­mów, kolej­nym eta­pem będzie zło­że­nie do wła­ści­we­go oddzia­łu PFRON skar­gi na brak dostęp­no­ści. My, w dro­dze admi­ni­stra­cyj­nej, będzie­my wyda­wa­li decy­zję o dosto­so­wa­niu – wyja­śnia pre­zes zarzą­du PFRON Mar­le­na Maląg. Brak reali­za­cji decy­zji będzie skut­ko­wał nało­że­niem na dany pod­miot kary pie­nięż­nej. Pozy­ska­ne środ­ki pie­nięż­ne zosta­ną prze­ka­za­ne na nowo powsta­ły Fun­dusz Dostępności.

Usta­wa ta będzie pierw­szym w Pol­sce roz­wią­za­niem o cha­rak­te­rze sys­te­mo­wym na rzecz dostęp­no­ści. — Pol­ska jest pią­tym w Euro­pie kra­jem, któ­ry kom­plek­so­wo roz­wią­zu­je barie­ry, z jaki­mi mie­rzyć się muszą oso­by z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi – pod­kre­śla Mar­le­na Maląg.

Ta dłu­go ocze­ki­wa­na regu­la­cja praw­na ma ogrom­ne zna­cze­nie stra­te­gicz­ne dla rzą­du i insty­tu­cji, któ­rych celem jest prze­ciw­dzia­ła­nie wyklu­cze­niu spo­łecz­ne­mu. Usta­wa zosta­ła przy­ję­ta przez Sejm RP w pią­tek 19 lip­ca. Za pro­jek­tem zagło­so­wa­ło 415 posłów, a 2 wstrzy­ma­ło się od gło­su. Nikt nie był przeciwny.