Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

4 września br. odbyła się regionalna gala VIII edycji konkursu Lodołamacze 2013. W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu nagradzano przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe z województw dolnośląskiego i opolskiego.

Ideą przedsięwzięcia, realizowanego przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, jest nagradzanie firm i instytucji zatrudniających osoby z niepełnosprawnością. Lodołamacz Specjalny trafia z kolei do osoby wybitnie zaangażowanej w przełamywanie barier. Zdaniem Kapituły Konkursu, działalność Bartłomieja Skrzyńskiego, rzecznika miasta Wrocławia, nagrodzonego statuetką, „na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, stanowi wzór godny naśladowania”. Laureatowi problemy związane z niepełnosprawności znane są z własnego doświadczenia; Skrzyński z powodu choroby – postępującego zaniku mięśni – porusza się na wózku. Niezależnie jednak od trudności podejmuje szereg działań na rzecz osób niepełnosprawnych, ponadto jest wykładowcą akademickim w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, założył i prowadzi Fundację W-skersi, jest autorem nazwy i programu „W-skersi”, który emitowano w TVP1, był także współproducentem i autorem magazynu „Bez barier” w TVP Wrocław. Uwielbia podróże i sporty ekstremalne.

W tym roku w kategorii „Lodołamacz – Instytucja” pierwsze miejsce zajęło Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. Drugą nagrodę otrzymało Centrum Integracji Społecznej, które w codziennych działaniach wspiera zapobieganie wykluczeniu, trzecią zaś – wrocławskie Stowarzyszenie „Twoje Nowe Możliwości”.

Kapituła przyznała także tytuły honorowe. Nagrodę Superlodołamacza 2013 dla instytucji przyznano Polskiemu Stowarzyszeniu Diabetyków – Oddziałowi Miejskiemu w Opolu; wyróżnienie otrzymała Fundacja „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.

Tadeusz Siwek