Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

3 czerwca ruszył pierwszy etap konkursu "Człowiek bez barier 2013", organizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. To już jedenasta edycja przedsięwzięcia, którego celem jest wyróżnienie osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa stanowią przykład dla innych i motywację do przełamywania barier w życiu codziennym.

W konkursie "Człowiek bez barier" nagradzane są osoby, które mimo niepełnosprawności odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach życia zawodowego i społecznego, są przedsiębiorcze, biorą los w swoje ręce, pokonują bariery i dzięki temu stają się wzorami postępowania dla innych ludzi - także pełnosprawnych. Zgłoszeń kandydatów można dokonywać do 8 czerwca 2013 r.

W dziesięciu dotychczasowych edycjach konkursu jury nagrodziło 53 osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności (z urazami kręgosłupa, z postępującym zanikiem mięśni, bez rąk, z niepełnosprawnością intelektualną, niewidome, głuchoniewidome). Wśród laureatów znaleźli się m.in.: twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy Marek Kalbarczyk, poseł Sławomir Piechota, dwukrotna mistrzyni paraolimpijska w biegach narciarskich Katarzyna Rogowiec i profesor Ewa Nowicka-Rusek.

Od 2011 roku formuła konkursu poszerzona jest o nagrodę publiczności. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem internetu, a laureat otrzymuje pamiątkowy dyplom. Ponadto w roku 2012, z okazji jubileuszowego, dziesiątego konkursu, przyznana została nagroda specjalna „Osobowość bez barier”, której laureatką została Janina Ochojska.
Honorowy patronat nad konkursem objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.

Szczegóły na: www.czlowiekbezbarier.org

Źródło: www.niepelnosprawni.pl