Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

„Człowieku bądź mądry, zadbaj o swoje kończyny dolne, ratuj swoje nogi” – apeluje prof. Marek Maruszyński, kierownik II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Naczyniowej w Centralnym Szpitalu Klinicznym WAM w Warszawie. W Polsce co godzinę ktoś traci nogę. Rocznie wykonuje się w Polsce 9 tys. amputacji, a liczba ta rośnie.

Prof. Maruszyński podkreśla, że problem niedokrwienia kończyn dolnych jest problemem ogólnospołecznym: Bardzo duża grupa ludzi sprawnych intelektualnie, ruchowo, cierpi z powodu niedokrwienia kończyn. Dlatego należy oceniać sprawność ruchową, nie palić, uprawiać aktywność ruchową i badać poziom cukru. Chory z krytycznym niedokrwieniem kończyn bardzo często cierpi na chorobę serca, chorobę naczyń domózgowych; stąd ważna jest profilaktyka i wczesne wykrycie – mówi.

Dlatego Polskie Towarzystwo Chirurgów Naczyniowych 14 grudnia br. organizuje w całej Polsce Białą Sobotę dla pacjentów z problemami naczyniowymi. Akcja ta jest odpowiedzią na coraz częstszy problem dostępności pacjentów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu chorób naczyń. Lista placówek, w których pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów znajdzie się na stronach: www.ptchn.pl i www.ocalnoge.pl.

- W Polsce sytuacja pacjentów z problemami naczyniowymi jest alarmująca. Potrzebujemy radykalnych zmian. Musimy zwiększyć dostępność do profilaktyki diagnostycznej, położyć większy akcent na edukację pacjentów, ich rodzin, jak również ciągłe kształcenie samego środowiska lekarskiego - mówi dr hab. n. med. Wacław Kuczmik, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgów Naczyniowych.

Do włączenia się do Białej Soboty zaproszone są poradnie naczyniowe oraz specjaliści chorób naczyń z całej Polski. Placówki oraz lekarze zainteresowani udziałem w tej inicjatywie mogą się zgłaszać poprzez stronę internetową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej.

Autor: Beata Rędziak