Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

auto1x400Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku  w dniu 24 czerwca br. zorganizowało wycieczkę do Czech dla ponad 40 osób w ramach turystycznego lata, która miała wiele aspektów poznawczych.

W drodze Pan przewodnik Mirosław przypominał mieszkańcom Jeleniej Góry i powiatu historię położonych na trasie obiektów i ubarwiał podróż anegdotami.

Pierwszym etapem naszej wycieczki był – mówi p. Alicja Dębska-Osińska (SIW) - neogotycki Zamek Sychrov położony w północno - zachodniej część Czech, niedaleko wsi Sychrov, w kraju libereckim - 21 kilometrów od Liberca w regionie Czeski Raj.

Rezydencja ta często jest porównywana do zamków nad Loarą. Znajdują się tam największe zbiory francuskiego malarstwa portretowego, kolekcja broni oraz sala pamięci A. Dvořaka. Podziwialiśmy także rozległy angielski park zakowy, bardzo pięknie utrzymany i cieszący oko drobnymi budowlami ogrodowymi i rzadkimi roślinami drzewiastymi.  W zamku ciągle trwają prace renowacyjne z funduszy Czech i Unii Europejskiej, o czym świadczą umieszczone w wielu miejscach tablice.auto3x400

Następnym etapem naszej podróży była Mlada Bolesłav z Fabryką Skody.

W Mladej Boleslav znajduje się muzeum motoryzacyjne ukazujące historię Skoda Auto oraz Laurin& Klement. W muzeum oglądaliśmy modele samochodów, jak Skoda 420 Popular, Skoda 1201, Skoda Octavia, Skoda 1203, Skoda 1000 MB, Skoda Favorit, Felicja, Fabia, Rapid i inne oraz pierwsze rowery z napędem motorowym, a także silniki lotnicze. Atrakcyjna nowoczesna forma prezentacji oraz klarowna struktura wystawy odzwierciedlają podstawowe wartości światowej dzisiaj,  marki  Skoda.

Następnym etapem było zwiedzanie hal montażowych fabryki aut Skoda w Mlada Boleslav. Drogę przez fabrykę musieliśmy odbywać w obowiązkowych, odblaskowych kamizelkach. Po ogromnym terenie fabryki poruszaliśmy się  razem z przemiłymi przewodniczkami. W  czasie zwiedzania trwała produkcja.

W momencie  przekroczenia bramy fabryki byliśmy zaskoczeni jej wielkością (małe miasto).

Wielkość zakładu Skoda auto tłumaczy to, że zakład zatrudnia  ponad 20 tysięcy pracowników, głównie mieszkańców 45-tysięcznego miasta Mlada Bolesław i równolegle produkuje kilka modeli samochodów oraz nowoczesne silniki. Mogliśmy zapoznać się  z poszczególnymi fazami produkcji samochodów, gdzie w doskonałej harmonii pracują obok siebie  ludzie i roboty. Widzieliśmy, jak na dłoni, całą linię montażową. Podziwialiśmy ład i organizację na stanowiskach pracy i w pomieszczeniach socjalnych. Przewodniczka odpowiadała na nasze pytania dotyczące płac, narodowości pracowników (pracują Czesi, Polacy, Rumuni, Ukraińcy i inne nacje), zmianowości w zakładzie, ilości produkowanych samochodów w czasie dniówki  (400 samochodów), produkcji rocznej i sprzedaży w tym zakładzie oraz na całym świecie. Zakład produkuje pojazdy pod zamówienie, nie posiada magazynów - „ gotowe” pojazdy oczekują na odbiór na parkingach (5 tysięcy miejsc).

auto2x400Wycieczka była bardzo dobrze zaplanowana, mieliśmy czas na posiłek, lody (upał) i zakupy.

Kolejnym etapem wycieczki był browar  Pivovar Svijany. To jeden z najstarszych browarów w Czechach, znany z produkcji niepasteryzowanego i nie polepszanego chemicznie piwa, wielokrotnie nagradzany. Odbiorcy tego piwa to głównie Czesi, ale również zagranica - np. Niemcy.

Po obejrzeniu browaru mieliśmy okazję poznać smak tego wyrobu.

Zachwyceni byliśmy rozmiarem zakładu, jego historią, poszczególnymi etapami produkcji,  automatami do mycia i dezynfekcji beczek.

Wycieczka do Skody to wspaniała oferta na letnie wyprawy mieszkańców polskiego pogranicza ale nie tylko. Choć łza w oku się kręci, że w Polsce nie potrafiliśmy utrzymać tak jak nasi sąsiedzi, rodzimej produkcji aut.

Zmęczeni upałem, ale bardzo zadowoleni wracaliśmy do Jeleniej Góry.