Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Festiwal Twórczości Artystów Niepełnosprawnych – PIĘKNI PRZEZ SZTUKĘ zrodził się w roku 2012 z potrzeby zaprezentowania szerszej publiczności tak wspaniałych artystów jak Kaja Kosowska – pianistka (obecnie doktorantka na Akademii Muzycznej w Katowicach), Ewa Czardybon (absolwentka tej samej uczelni) czy Krzysztof Wyglądacz – pianista (student w/w uczelni). Również Anna Rossa – kompozytorka i wokalistka oraz zespół folkowy "Zapłoty" z udziałem flecistki Ewy Czardybon podbili serca publiczności wykazując się wielkim kunsztem artystycznym i pomysłowością wykonania utworów.

Jednocześnie w ramach Festiwalu PIĘKNI PRZEZ SZTUKĘ, który odbył się w grudniu 2012 roku, niepełnosprawne dzieci i młodzież mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach integracyjno- artystycznych przeprowadzonych w trzech kategoriach: plastyka, muzyka, taniec. Dzięki organizatorowi pierwszej edycji Festiwalu – Towarzystwu Przyjaciół Ronda Sztuki w Katowicach oraz hojności Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego uczestnicy i goście Festiwalu mogli się cieszyć sztuką w wielu odsłonach.

Warto wspomnieć, że inicjatorem powyższego przedsięwzięcia artystyczno – integracyjnego był Pan poseł Marek Plura przy moim skromnym udziale jako animatorki kultury na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki wsparciu finansowemu Pana Posła powstała też piękna płyta z nagraniami utworów Karola Szymanowskiego i Claude Debussy'go w brawurowym wykonaniu wspomnianej pianistki Kai Kossowskiej. Utwory te zaprezentowane na koncercie galowym, który odbył się w nowoczesnej sali koncertowej "Symfonia" w Akademii Muzycznej w Katowicach wzbudziły gorący aplauz publiczności podobnie jak występy pozostałych artystów.

FESTIWAL PIĘKNI PRZEZ SZTUKĘ jest jedynym w Polsce, który promuje artystów profesjonalnych z niepełnosprawnością. Twórcom Festiwalu bardzo zależy na pełniejszej integracji tak artystyczne,j jak i z odbiorcami sztuki w całym społeczeństwie. Naszą misją jest również rozbudzanie w młodzieży niepełnosprawnej pasji artystycznych i ukazania im piękna sztuki, jak się okazuje dostępnej dla wszystkich.

W miarę możliwości finansowych i organizacyjnych będziemy starali się wraz ze Stowarzyszeniem FAON z Katowic kontynuować zainicjowany w ubiegłym roku Festiwal PIĘKNI PRZEZ SZTUKĘ, zarówno w naszym regionie jak i w przyszłości w innych częściach Polski. Serdecznie zapraszamy do zainteresowania się naszymi przedsięwzięciami artystycznymi. Szczegóły ukażą się wkrótce na stronie internetowej Festiwalu.

Dona Dowojno