Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Fundacja Alternatyw Cywilizacyjnych - Żyć Inaczej

Projekt Festiwalu jest wypełnieniem podstawowej misji naszej Fundacji tj. poszanowania wszystkiego co istnieje. Przesłanie to odwołuje się zarówno do idei ekologii głębokiej, jak i „czci dla istnienia” w wymiarze filozoficznym. Nasz Festiwal ma być manifestacją wartości wyrosłych z takiej postawy. Inicjatywą tą chcemy zjednoczyć wszystkich, którzy opowiadają się przeciwko wszelkim uzależnieniom: od narkotyków, alkoholu, nikotynizmu i innych używek. Ci wszyscy, którym są drogie wartości odwołujące się do czci wszystkiego, co istnieje są sojusznikami naszej misji. To w ich imieniu i dla nich ma na naszym Festiwalu brzmieć muzyka, dziać się teatr, tworzyć sztuka i toczyć się dyskurs. Podnieś się i ty – lepiej bądź.

W naszym przesłaniu wartości wynikające z czci dla istnienia (wszystkiego, co stworzone) określają dwa wymiary bycia człowieka: biologiczny i kulturowy. Pierwszy zakłada ochronę naturalnego środowiska, budowanie kultury ekologicznej, wspieranie inicjatyw poprawy stanu natury, działanie na rzecz poszanowania zdrowia człowieka w oparciu o holistyczną wizję egzystencji. Drugi zaś – refleksję nad modelami życia, które odwołują się do poszanowania istnienia, krzewienie kultury dialogu a nie walki, przeciwstawianie się wszelkim formom nihilizmu, wspomaganie form twórczości artystycznej afirmującej życie, ochrona najcenniejszych w tej mierze osiągnięć artystycznych i kulturowych minionych wieków, badanie nowych technologii i ich wpływu na rozwój człowieka, formułowanie nowych wizji cywilizacyjnych. Tezy te są wprost realizacją celów statutowych naszej Fundacji.

Nasz Festiwal Życia kierowany jest do tych, którzy wolą być. Znajdź się wśród nich i Ty. Nie stój z boku. Chodź z nami. Opowiedz się wreszcie jednoznacznie za życiem a nie śmiercią, białym a nie czarnym, miłością a nie nienawiścią, pokojem a nie wojną. Oto alternatywy jak najbardziej realne, wybory nieuniknione – a gdzie ty jesteś?

Oto główne nurty naszego Festiwalu i wydarzenia, które planujemy.

MUZYKA – która rozbrzmiewać będzie na scenie ustawionej na wolnym powietrzu. Zaprosimy zespoły głównie polskiej alternatywnej sceny rockowej, grające w słusznej sprawie, a więc nie byle co, nie wiadomo po co i nie wiadomo dla kogo. Na odwrót: wychodzą na scenę tylko po, by coś przekazać.

TEATR – grany w przestrzeniach nie-teatralnych, teatr histerycznie niepoprawny i panicznie ważny.

INNA SZTUKA – to sztuka nowych mediów i efemerycznych performances, zawsze ważna i na pewno kontrowersyjna.

SEMINARIA I WARSZTATY – zakładające wspólne bycie i tworzenie w grupie. Tu widzimy – działania integracyjne, workshopy artystyczne, treningi psychoterapeutyczne.

Na naszym Festiwalu będą stoiska ze zdrową żywnością i pokazy kuchni makrobiotycznej i wegetariańskiej.   Będą także pokazy sprawności fizycznej – jak pokazy sztuk walk i inne. Chcemy w tym bloku zorganizować półmaraton biegowy biegnący atrakcyjnymi trasami. Udostępnimy miejsca dla kampanii onkologicznych, kardiologicznych a także dla ruchu pobierania szpiku kostnego.

Będziemy także wydawać najszybszą na świecie Gazetę Festiwalową redagowaną wprost z uczestnikami Festiwalu.

Planujemy także ustawienie Namiotu Oczyszczeń, gdzie będzie można się w niekonwencjonalny, ale za to głęboki sposób się wyspowiadać, a także Namiotu Świadectw, gdzie swoimi dramatycznymi doświadczeniami wychodzenia z nałogów i upadków życiowych dzielić się będą ozdrowieńcy, ludzie którzy na nowo zbudowali siebie. W finale zbudujemy Bramę Życia, przez którą przejdą wszyscy uczestnicy Festiwalu. Będzie to swoisty performances rejestrowany na płytkach dvd, które potem roześlemy uczestnikom.