Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

stabilne szkolenie straż granicznax400Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje we współpracy z PFRON dwa projekty w ramach programu „Stabilne zatrudnienie - osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”. Polegają one na aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami poprzez staże zawodowe w jednostkach administracji publicznej. Adresatem staży są osoby w wieku produkcyjnym, niezatrudnione, a nowością w tym projekcie jest to, że nie preferuje się żadnych grup niepełnosprawności, czyli jest to program dla wszystkich niepełnosprawnych! Oferty staży przygotowano w oparciu o zapotrzebowanie jednostek administracji publicznej w województwach: mazowieckim(Warszawa),opolskim, lubuskim, łódzkim, śląskim (Katowice) i dolnośląskim (Wrocław, Lubań i Szklarska Poręba). Po okresie stażu niepełnosprawni stażyści mają szansę na podjęcie pracy, która niekoniecznie dotyczy, jak to dotychczas często bywało, podrzędnych stanowisk, bo np. w Ministerstwach są to odpowiedzialne, często wyspecjalizowane stanowiska urzędnicze. Takimi stażami obejmiemy: mówi Monika Żak- koordynatorka projektu, około 250 niepełnosprawnych stażystów, a potem mam nadzieję, pracowników tych urzędów.

W dniu 07.02.2020 r. zorganizowano w KSON pierwsze szkolenie, na którym obecnych było 9 przedstawicieli przyszłych pracodawców reprezentujących: Urząd Wojewódzki we Wrocławiu, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krośnie Odrzańskim i Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu i Szklarskiej Porębie. Celem głównym szkolenia było zwiększenie wiedzy i podniesienie świadomości na temat niepełnosprawności i społecznego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami oraz promocja osób z niepełnosprawnościami jako pełnowartościowych pracowników, czyli zwrócenie uwagi na możliwości tych osób , a nie tylko na ich ograniczenia. W trakcie 5 godzinnego szkolenia trenerzy pracy i doradcy zawodowi wyjaśniali też na czym polega istota projektu i jak pracować z osobami z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Przedstawiono również zasady polityk horyzontalnych wobec zatrudnienia niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Mamy nadzieję: mówi specjalista ds. rekrutacji Agnieszka Nowak z KSON-u, że w ślad za największymi w Polsce pracodawcami, jakimi są jednostki administracji rządowej pójdą również jednostki samorządu terytorialnego. Dotyczy to przede wszystkim obszarów o szczególnych potrzebach zatrudnieniowych osób niepełnosprawnych, tj. w Urzędach Miast, Gmin, Urzędu Marszałkowskiego etc. Jest bardzo duże zainteresowanie tym projektem. Na początku lutego br. odbyło się spotkanie w Urzędzie Pracy w Lubaniu, na które zaproszono osoby niepełnosprawne poszukujące pracy. Na 7 zaplanowanych miejsc stażowych w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu i Szklarskiej Porębie zgłosiło się aż 30 osób, z czego z żalem musieliśmy wybrać 7 najlepszych: mówi pani Agnieszka.

Projekt „Stabilne zatrudnienie- osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej” trwa do końca roku 2020. Nadal przyjmujemy zgłoszenia dotyczące miejsc pracy w Warszawie, Łodzi, Opolu, Katowicach i oczywiście na Dolnym Śląsku. Z zasadami projektu można zapoznać się na stronie Internetowej projektu www. administracja-praca-kson.pl lub mailowo na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., telefonicznie 75752 42 54, 800 700 025 (bezpłatne połączenie) oraz osobiście w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00.