Empatia spotkanie Karpacz 05201610Pod takim hasłem odbyło się w Zespole Szkół, Gimnazjum im. Ratowników Górskich w Karpaczu kolejne z cyklu spotkań zorganizowanych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych z uczniami tej szkoły. Ponad 130 uczniów, nauczycieli i dyrekcja szkoły gościli osoby niepełnosprawne.

 O problemach osób niewidomych i niedowidzących z prezentacją wspomagających urządzeń technicznych (maszyna do pisania w języku Braille’a, dyktafony, „gadające telefony”) mówili: niewidoma 17-letnia licealistka Ania i Pan Stanisław ze Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku. Jeden z uczniów z zaczernionymi goglami zasłaniającymi oczy próbował przechadzać się między rzędami krzeseł przy użyciu białej laski.

 

O problemach cukrzyków i przyczynach tej choroby cywilizacyjnej z prezentacją sprzętu do pomiaru cukru we krwi i sposobach zdrowego żywienia mówił przedstawiciel Stowarzyszenia Diabetyków Pan Andrzej.  

 

Empatia spotkanie Karpacz 05201603

Ruch to zdrowie, zapewniali sportowcy z klubu sportowego „Victoria” z sekcji piłkarskiej „siatkówka na siedząco”. Panowie Adam i Wiktor, mówili o polskich paraolimpijczykach prezentując elementy zasad sportowej rywalizacji niepełnosprawnych.  

 

Pan Jerzy ze Stowarzyszenia Niedosłyszących „Lira” opowiadał o przyczynach utraty słuchu, których oprócz genetycznych uwarunkowań ważne jest również unikanie hałasu czy tak powszechne wśród młodych ludzi używanie słuchawek przy odtwarzanej głośno muzyce. Zaprezentował także najnowsze zdobycze polskiej i światowej medycyny w przywracaniu funkcji narządu słuchu 

 

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wypowiedź Pani Renaty z Karkonoskiego Stowarzyszenia Osób Laryngektomowanych, która musiała się poddać operacji usunięcia krtani, a jednak dzięki ciężkiej pracy i rehabilitacji posługuje się dobrze zastępczą mową przeponową. Pani Renata zwróciła uwagę na to, że jej niepełnosprawność wynikła głównie z nałogu palenia papierosów.

 

To już drugie takie spotkanie z niepełnosprawnymi z KSON mówiła Pani Maria Supeł Dyrektor szkoły. Dzięki takim spotkaniom nasi uczniowie uczą się wrażliwości i empatii w stosunku do ludzi pozornie „innych”, pobudzają naturalny odruch integracji środowiska i poznają zasady wolontariatu. Zaproponujemy-powiedziała - że w poszczególnych klasach będzie ogłoszony konkurs na najciekawszy artykuł dotyczący niepełnosprawności. Najlepsze wypracowanie zostanie zamieszczone w miesięczniku „Niepełnosprawni Tu i Teraz”, którego wydawcą od dziewięciu lat jest KSON.  

 

Takie spotkania, wspomina Pan Andrzej Wójcik z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Członek Społecznej Powiatowej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Jeleniej Góry, to już nasza wypróbowana tradycja współpracy ze szkołami w mieście i w powiecie, a skupiona uwaga młodych słuchaczy i liczne pytania do niepełnosprawnych gości świadczą, że to dobry kierunek budowania integracyjnych więzi nie tylko w środowiskach szkolnych.

 Empatia spotkanie Karpacz 05201601 Empatia spotkanie Karpacz 05201602 Empatia spotkanie Karpacz 05201604 

Empatia spotkanie Karpacz 05201606 Empatia spotkanie Karpacz 05201607 Empatia spotkanie Karpacz 05201608