Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Dostęp­ność  Plus w prak­ty­ce — 2 000 000 zł na likwi­da­cję barier

Przy­po­mi­na­my, że z dniem 6 wrze­śnia 2021 weszła w życie insty­tu­cja skar­gi oby­wa­tel­skiej na brak dostęp­no­ści, będą­ca instru­men­tem reak­cji na szcze­gól­ne zanie­dba­nia wła­ści­cie­li obiek­tów słu­żą­cych spo­łe­czeń­stwu na cele urzę­do­we, miesz­ka­nio­we, kul­tu­ral­ne itp. Adre­sa­tem skarg jest Pań­stwo­wy Fun­dusz Reha­bi­li­ta­cji Osób Niepełnosprawnych.

Kar­ko­no­ski Sej­mik Osób Nie­peł­no­spraw­nych i Kar­ko­no­ska Agen­cja Roz­wo­ju Regio­nal­ne­go S.A. reali­zu­ją poro­zu­mie­nie w spra­wie likwi­da­cji barier w ramach rzą­do­we­go pro­gra­mu Dostęp­ność Plus na tere­nie woje­wództw: pomor­skie­go, zachod­nio­po­mor­skie­go, kujaw­sko-pomor­skie­go, wiel­ko­pol­skie­go, lubu­skie­go, dol­no­ślą­skie­go. Pro­gram Dostęp­ność Plus to wiel­ka szan­sa dla całe­go śro­do­wi­ska nie­peł­no­spraw­nych i senio­rów pole­ga­ją­ca na iden­ty­fi­ka­cji wystę­pu­ją­cych barier, ale i zabez­pie­cze­nie środ­ków na ich usu­wa­nie w ramach Fun­du­szu Dostęp­no­ści. KSON wraz z jele­nio­gór­ską Soli­dar­no­ścią zaj­mu­je się moni­to­rin­giem i audy­to­wa­niem obiek­tów, zaś Kar­ko­no­ska Agen­cja Roz­wo­ju Regio­nal­ne­go S.A. w kon­sor­cjum z Dolnośląsl‹im Par­kiem Inno­wa­cji i Nauki S.A. są ope­ra­to­ra­mi finan­su­ją­cy­mi pożycz­ki z tego Funduszu.

Fun­dusz dostęp­no­ści to instru­ment pożycz­ko­wy, któ­ry powstał w celu dosto­so­wa­nia budyn­ków miesz­kal­nic­twa wie­lo­ro­dzin­ne­go, zamiesz­ka­nia zbio­ro­we­go oraz uży­tecz­no­ści publicz­nej do potrzeb osób mają­cych trwa­łe lub cza­so­we ogra­ni­cze­nia w mobil­no­ści, poprzez insta­la­cję wind oraz innych udogodnień.

POD­MIO­TY UPRAW­NIO­NE DO UBIE­GA­NIA SIĘ O TAKIE WSPAR­CIE to m.in.:

spół­dzieł­nie miesz­ka­nio­we, wspól­no­ty miesz­ka­nio­we, pod­mio­ty two­rzą­ce sys­tem szkol­nic­twa wyż­sze­go i nauki, insty­tu­cje kul­tu­ry, towa­rzy­stwa budow­nic­twa spo­łecz­ne­go oraz oso­by fizycz­ne posia­da­ją­ce budyn­ki miesz­kal­nic­twa wielorodzinnego.

MAK­SY­MAL­NA KWO­TA pożycz­ki to nawet 2 000 000,00 zł

War­to zwró­cić uwa­gę na brak wymo­gu wkła­du wła­sne­go oraz dłu­gi okres spła­ty — do 20 lat.

                                              

Dodat­ko­wo, Pożycz­ko­bior­cy nie pono­szą żad­nych opłat i pro­wi­zji za czyn­no­ści zwią­za­ne z udzie­le­niem i obsłu­gą poży­czek, a finan­so­wa­nie może być połą­czo­ne z dota­cją ze środ­ków PFRON.

Ist­nie­je moż­li­wość sko­rzy­sta­nia z umo­rze­nia do 40 proc. kapi­ta­łu pożycz­ki po speł­nie­niu okre­ślo­nych warunków.

Pre­fe­ren­cyj­ne opro­cen­to­wa­nie — 0,15 proc. w ska­li roku w całym okre­sie kre­dy­to­wa­nia (opro­cen­to­wa­nie może być wyż­sze w przy­pad­ku wyko­rzy­sta­nia przez pożycz­ko­bior­cę limi­tów pomo­cy publicz­nej w tym de minimis).

Ubie­ga­jąc się o pożycz­kę nale­ży zło­żyć pra­wi­dło­wo wypeł­nio­ny, kom­plet­ny wnio­sek wraz z pozo­sta­ją dokumentacją.

Wię­cej infor­ma­cji na: https://karr.pl/fundusz-dostepnosci/ Kon­takt

Fun­dusz pożycz­ko­wy ] tel. 75 75 27 511, 75 75 27 521

Godzi­ny Pra­cy: 7.30–15.30 pożyczkikarr.pl

Infor­ma­cje na ten temat moż­na uzy­skać też w sie­dzi­bie KSON ul. Osie­dle Robot­ni­cze 47 a tel. 75 75 242 54

E mail: biuro@kson.pl