Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Dorad­cy ZUS w KSON-ie

4Kar­ko­no­ski Sej­mik Osób Nie­peł­no­spraw­nych w Jele­niej Górze od 4 lat reali­zu­je pro­jekt pn. „Mię­dzy­re­gio­nal­ne Cen­trum Infor­ma­cji i Wspar­cia Osób Nie­peł­no­spraw­nych”, któ­ry pole­ga mię­dzy inny­mi na udzie­la­niu bez­płat­nych porad praw­nych, psy­cho­lo­gicz­nych, psy­cho­spo­łecz­nych oraz doty­czą­cych ulg i upraw­nień osób nie­peł­no­spraw­nych i senio­rów z tere­nu woje­wódz­twa dol­no­ślą­skie­go, ślą­skie­go, łódz­kie­go i lubuskiego. 

Biu­ra regio­nal­ne, któ­re udzie­la­ją infor­ma­cji znaj­du­ją się w Cie­szy­nie, Gorzo­wie Wiel­ko­pol­skim, Łodzi i w Jele­niej Górze.

Rocz­nie – mówi Pani Moni­ka Żak – koor­dy­na­tor pro­jek­tu – udzie­la­my oko­ło 3 tysię­cy porad i infor­ma­cji w samej tyl­ko Jele­niej Górze, a pytać moż­na od ponie­dział­ku do piąt­ku w godzi­nach od 9.oo do 16.oo oso­bi­ście i tele­fo­nicz­nie pod nume­rem 800 700 025 bez­płat­nej info­li­nii a tak­że na stro­nie inter­ne­to­wej KSON www.kson.pl oraz info@kson.pl.

W pro­jek­cie zatrud­nie­ni są dorad­cy, któ­rzy powin­ni aktu­ali­zo­wać wie­dzę z zakre­su spraw i pro­ble­ma­ty­ki, a tak­że regu­la­cji praw­nych doty­czą­cych osób nie­peł­no­spraw­nych i senio­rów. Zmie­nia­ją­ce się prze­pi­sy pra­wa wyma­ga­ją śle­dze­nia zmian w Inter­ne­cie, na stro­nach Mini­ster­stwa Rodzi­ny, Pra­cy i Poli­ty­ki Spo­łecz­nej, w urzę­dach pań­stwo­wych i samorządowych.3

W czerw­cu bie­żą­ce­go roku odby­ło się kolej­ne spo­tka­nie szko­le­nio­we. Tym razem szko­li­li­śmy się – mówi Miro­sła­wa Joś­ko – przy udzia­le spe­cja­li­stów Jele­nio­gór­skie­go ZUS, a tema­tem głów­nym były zmia­ny w prze­pi­sach eme­ry­tal­nych, któ­re nastą­pią od 1 paź­dzier­ni­ka 2017 roku. Szko­le­nie pro­wa­dzi­ła Pani Wan­da Paw­lik — kie­row­nik Refe­ra­tu Wydzia­łu Obsłu­gi Klien­ta ZUS w Jele­niej Górze.

Od 1 paź­dzier­ni­ka 2017 roku wiek eme­ry­tal­ny będzie wyno­sił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla męż­czyzn. Kolej­nym novum jest zasa­da dobro­wol­no­ści w pod­ję­ciu decy­zji o przej­ściu na eme­ry­tu­rę. Oso­by uro­dzo­ne po 1948 roku, któ­re mają usta­lo­ny kapi­tał począt­ko­wy nie potrze­bu­ją żad­nych doku­men­tów poza zło­że­niem wnio­sku o eme­ry­tu­rę jak rów­nież mogą zło­żyć wnio­sek o warian­to­we prze­li­cze­nie eme­ry­tu­ry wg tzw. „tabli­cy trwa­nia życia” i doko­nać wybo­ru korzyst­niej­sze­go dla sie­bie. Poza szcze­gó­ło­wym omó­wie­niem zmian w sys­te­mie eme­ry­tal­nym Pani Wan­da Paw­lik udzie­li­ła wyczer­pu­ją­cych odpo­wie­dzi na wie­le pytań pod­czas oży­wio­nej dys­ku­sji wokół spraw ren­ci­stów i emerytów.

Taka plat­for­ma wie­lo­let­niej współ­pra­cy i prze­pły­wu infor­ma­cji sta­no­wi dobrą pro­gno­zę dla dal­szych dzia­łań na rzecz infor­mo­wa­nia mieszkańców. 

Pro­jekt jest współ­fi­nan­so­wa­ny ze środ­ków PFRON.