4Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze od 4 lat realizuje projekt pn. „Międzyregionalne Centrum Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych”, który polega między innymi na udzielaniu bezpłatnych porad prawnych, psychologicznych, psychospołecznych oraz dotyczących ulg i uprawnień osób niepełnosprawnych i seniorów z terenu województwa dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego i lubuskiego.

Biura regionalne, które udzielają informacji znajdują się w Cieszynie, Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi i w Jeleniej Górze.

Rocznie – mówi Pani Monika Żak – koordynator projektu – udzielamy około 3 tysięcy porad i informacji w samej tylko Jeleniej Górze, a pytać można od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.oo do 16.oo osobiście i telefonicznie pod numerem 800 700 025 bezpłatnej infolinii a także na stronie internetowej KSON www.kson.pl oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

W projekcie zatrudnieni są doradcy, którzy powinni aktualizować wiedzę z zakresu spraw i problematyki, a także regulacji prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych i seniorów. Zmieniające się przepisy prawa wymagają śledzenia zmian w Internecie, na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w urzędach państwowych i samorządowych.3

W czerwcu bieżącego roku odbyło się kolejne spotkanie szkoleniowe. Tym razem szkoliliśmy się – mówi Mirosława Jośko – przy udziale specjalistów Jeleniogórskiego ZUS, a tematem głównym były zmiany w przepisach emerytalnych, które nastąpią od 1 października 2017 roku. Szkolenie prowadziła Pani Wanda Pawlik - kierownik Referatu Wydziału Obsługi Klienta ZUS w Jeleniej Górze.

Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kolejnym novum jest zasada dobrowolności w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę. Osoby urodzone po 1948 roku, które mają ustalony kapitał początkowy nie potrzebują żadnych dokumentów poza złożeniem wniosku o emeryturę jak również mogą złożyć wniosek o wariantowe przeliczenie emerytury wg tzw. „tablicy trwania życia” i dokonać wyboru korzystniejszego dla siebie. Poza szczegółowym omówieniem zmian w systemie emerytalnym Pani Wanda Pawlik udzieliła wyczerpujących odpowiedzi na wiele pytań podczas ożywionej dyskusji wokół spraw rencistów i emerytów.

Taka platforma wieloletniej współpracy i przepływu informacji stanowi dobrą prognozę dla dalszych działań na rzecz informowania mieszkańców.  

Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON.