Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Czy Oddział Dia­be­to­lo­gicz­ny w Kli­ni­ce Wro­cław­skiej zosta­nie zamknię­ty? Czy­li cukrzy­ca ma się nie­ste­ty coraz lepiej — ciąg dalszy.

cukrzycax400Przed rokiem infor­mo­wa­li­śmy czy­tel­ni­ków o zagro­że­niach zwią­za­nych z coraz powszech­niej­szą cho­ro­bą XXI wie­ku- cukrzy­cą. Sza­cu­je się, że w Pol­sce u ponad 3 mln osób stwier­dzo­no tę pod­stęp­ną cho­ro­bę, dru­gie tyle nie wie, że na nią choruje.

Naj­wyż­sza Izba Kon­tro­li w swo­im rapor­cie z dnia 27 mar­ca br. nie pozo­sta­wi­ła suchej nit­ki nad sys­te­mem opie­ki dia­be­to­lo­gicz­nej pacjen­tów w Pol­sce od pro­fi­lak­ty­ki zaczy­na­jąc na hospi­ta­li­za­cji dia­be­to­lo­gicz­nej koń­cząc. Przy­po­mnij­my, że w lutym ubie­głe­go roku wie­le Poza­rzą­do­wych Orga­ni­za­cji pacjenc­kich i śro­do­wi­sko lekar­skie pro­te­sto­wa­ło prze­ciw­ko nie uwzględ­nie­niu cukrzy­cy na liście „Prio­ry­te­ty dla Regio­nal­nej Poli­ty­ki Zdro­wot­nej Woje­wódz­twa Dol­no­ślą­skie­go w latach 2016–2018”. W woj. dol­no­ślą­skim wystę­po­wał i nadal wystę­pu­je jeden z naj­wyż­szych wskaź­ni­ków umie­ral­no­ści na cukrzy­cę. W okre­sie 2012 – 2014 zmar­ło 2084 cho­rych na cukrzy­cę i umie­ral­ność jest wyż­sza od ogól­no­pol­skiej o pra­wie 40%.

Oto zdia­gno­zo­wa­ne przy­czy­ny takie­go sta­nu rzeczy:

Bar­dzo wyso­ka zapa­dal­ność na cukrzy­cę – 11,4 tys. na 100 tys. miesz­kań­ców. Wskaź­nik zapa­dal­no­ści dla woj. dol­no­ślą­skie­go wyno­si 391,6 i jest to 3‑cia war­tość wśród woje­wództw w Polsce.

Na Dol­nym Ślą­sku licz­ba hospi­ta­li­za­cji na 100 tys. doro­słych (>18 lat) wyno­si zale­d­wie 243,2 pacjen­tów i tj. 4‑ty wynik od koń­ca w kra­ju. Nale­ży dodać, że lecze­nie szpi­tal­ne obej­mu­je głów­nie Oddzia­ły Wewnętrz­ne, bowiem w naszym regio­nie funk­cjo­nu­ją jedy­nie dwa „praw­dzi­we” Ośrod­ki Dia­be­to­lo­gicz­ne (Kli­ni­ka przy ul. Borow­skiej oraz mały Oddział MCZ w Lubi­nie). Odno­to­wu­je się bar­dzo wyso­ki odse­tek hospi­ta­li­za­cji z powo­du ostrych powi­kłań cukrzy­cy (śpiącz­ka cukrzy­co­wa) i inne okre­ślo­ne powi­kła­nia: 46,2% lecze­nia szpi­tal­ne­go. Skrom­ne są moż­li­wo­ści lecze­nia przy uży­ciu pom­py insu­li­no­wej u doro­słych. W 2014 r. zasto­so­wa­no zale­d­wie 0,04 tys. zare­je­stro­wa­nych pomp, któ­rych zało­że­nie, a głów­nie korek­ta pra­cy wyma­ga hospi­ta­li­za­cji w ośrod­ku specjalistycznym.

Niska jest jakość świad­czo­nych usług dia­be­to­lo­gicz­nych w Oddzia­łach Wewnętrz­nych, o czym świad­czy mię­dzy inny­mi odse­tek ponow­nych hospi­ta­li­za­cji w cią­gu 30 dni wyno­si 1,6% i tj. 9‑ta naj­wyż­sza war­tość wśród województw.

Pro­test oka­zał się sku­tecz­ny, bo w koń­cu cukrzy­ca zna­la­zła się na wspo­mnia­nej liście prio­ry­te­tów z per­spek­ty­wa­mi utwo­rze­nia dwóch nowych Oddzia­łów Dia­be­to­lo­gicz­nych w Szpi­ta­lach dol­no­ślą­skich, popra­wić się mia­ła rów­nież przez zwięk­sze­nie dostęp­no­ści do leka­rzy spe­cja­li­stów ambu­la­to­ryj­na opie­ka dia­be­to­lo­gicz­na i profilaktyka.

Powyż­sza sytu­acja jest głów­nie wyni­kiem zde­cy­do­wa­nie za małej szpi­tal­nej bazy spe­cja­li­stycz­nej w regio­nie. W dodat­ku ośro­dek spe­cja­li­stycz­ny III refe­ren­cyj­no­ści – Kli­ni­ka, jest prze­ła­do­wa­ny pacjen­ta­mi geria­trycz­ny­mi, kie­ro­wa­ny­mi przez SOR.

W poro­zu­mie­niu ze śro­do­wi­skiem lekar­skim, pacjen­ta­mi i Orga­ni­za­cja­mi Poza­rzą­do­wy­mi Dia­be­ty­ków zapro­po­no­wa­li­śmy rów­nież kie­run­ki dzia­łań zmie­rza­ją­ce do: Koniecz­no­ści utwo­rze­nia co naj­mniej 2–3 nowych, szpi­tal­nych Oddzia­łów Dia­be­to­lo­gicz­nych (nie inter­ni­stycz­nych) w woje­wódz­twie i uwol­nie­nia dotych­cza­so­wych szpi­tal­nych Ośrod­ków Spe­cja­li­stycz­nych od koniecz­no­ści hospi­ta­li­za­cji pacjen­tów nie pro­fi­lo­wych – ogól­no­in­ter­ni­stycz­nych, geria­trycz­nych. Koniecz­ne jest tak­że wzmoc­nie­nie czę­ści Oddzia­łów Dia­be­to­lo­gicz­nych w zakre­sie angio-dia­be­to­lo­gii, bowiem dra­ma­tycz­nie wzra­sta zapo­trze­bo­wa­nie na lecze­nie „zespo­łu sto­py cukrzy­co­wej” i innych powi­kłań krążeniowych.

W zasa­dzie wszyst­kie Orga­ni­za­cje Dia­be­ty­ków, Sej­mi­ki Osób Nie­peł­no­spraw­nych i inne Orga­ni­za­cje Poza­rzą­do­we wystą­pi­ły do Władz Woje­wódz­kich, a tak­że Dol­no­ślą­skich Par­la­men­ta­rzy­stów o pil­ne pod­ję­cie dzia­łań w celu rato­wa­nia życia i zdro­wia miesz­kań­ców nasze­go woje­wódz­twa. Widać argu­men­ty te dodat­ko­wo wpły­nę­ły na decy­zję Władz i cukrzy­ca na liście „Priorytety…”została umiesz­czo­na z zało­że­nia­mi, że w okre­sie pro­gra­mo­wa­nia znaj­dzie się mię­dzy inny­mi utwo­rze­nie co naj­mniej dwóch spe­cja­li­stycz­nych oddzia­łów dia­be­to­lo­gicz­nych w Szpi­ta­lach Powiatowych.

Tym­cza­sem jak się dowia­du­je­my Uczel­nia Medycz­na we Wro­cła­wiu podej­mu­je restruk­tu­ry­za­cję zmie­rza­ją­cą do likwi­da­cji Kate­dry i Kli­ni­ki Angio­lo­gii, Nad­ci­śnie­nia Tęt­ni­cze­go i Dia­be­to­lo­gii, ośrod­ka przy­go­to­wa­ne­go do kom­plek­so­we­go lecze­nia cukrzy­cy, ze szcze­gól­nym ukie­run­ko­wa­niem na lecze­nie sto­py cukrzy­co­wej (jedy­na pla­ców­ka na Dol­nym Ślą­sku). Waż­ne jest rów­nież przy­go­to­wa­nie Zespo­łu do lecze­nia nad­ci­śnie­nia tęt­ni­cze­go, któ­rym obcią­że­ni są wszy­scy cho­rzy na cukrzy­cę typu 2. Ten ele­ment tera­pii zapew­nia jedy­nie Klinika.

Oto nie­wie­le ponad rok od sze­ro­ko kon­sul­to­wa­ne­go doku­men­tu „Prio­ry­te­ty dla Regio­nal­nej Poli­ty­ki Zdro­wot­nej Woje­wódz­twa Dol­no­ślą­skie­go w latach 2016–2018” dowia­du­je­my się, że likwi­da­cji ule­ga zna­na pro­fe­sjo­nal­na i przy­ja­zna dia­be­ty­kom Kate­dra i Kli­ni­ka Angio­lo­gii, Nad­ci­śnie­nia Tęt­ni­cze­go i Dia­be­to­lo­gii w Uni­wer­sy­tec­kim Szpi­ta­lu Kli­nicz­nym przy uli­cy Borow­skiej we Wro­cła­wiu. Zapo­zna­li­śmy się rów­nież z opi­nia­mi leka­rzy aka­de­mic­kich i śro­do­wi­skiem lekar­skim, któ­rzy jed­no­znacz­nie oce­nia­ją, że pla­no­wa­na reor­ga­ni­za­cja zała­mie dia­be­to­lo­gicz­ną opie­kę medycz­ną na Dol­nym Śląsku.

Śro­do­wi­sko dia­be­ty­ków i osób nie­peł­no­spraw­nych wysto­so­wa­ło w tej spra­wie list do Rek­to­ra Aka­de­mii Medycz­nej we Wro­cła­wiu z proś­bą o wery­fi­ka­cję swo­je­go sta­no­wi­ska w tej spra­wie. Spo­łecz­ny Rzecz­nik Osób Nie­peł­no­spraw­nych i Pacjen­tów Zie­mi Jele­nio­gór­skiej oraz inne Orga­ni­za­cje Poza­rzą­do­we z Dol­ne­go Ślą­ska zwró­ci­ły się rów­nież z proś­bą o pomoc i inter­wen­cję do dol­no­ślą­skich Par­la­men­ta­rzy­stów i Samorządowców.