Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Rapocie zespołu ds. g/Głuchych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich  zamieszczonym na stronie https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Raport_Sytuacja_osob_poz%203_srodki_2%20XII.pdf na str. 64.czytamy: „Aby ułatwić zrozumienie mowy osobom korzystającym z aparatów słuchowych, w sali konferencyjnej zakłada się pętlę indukcyjną, która przekazuje do aparatu wyselekcjonowany dźwięk bezpośrednio z nagłośnienia. to bardzo ważne, ponieważ pomimo stosowania aparatu słuchowego w hałasie i w dużych pomieszczeniach nie można niczego zrozumieć. Aparat wzmacnia wszystkie dźwięki, które do niego docierają, przez co wszystko się zlewa i pomimo dużej głośności dźwięki docierają do ucha kompletnie niezrozumiałe. Badania pokazują, że dzięki pętli indukcyjnej zrozumienie mowy może wzrosnąć o 70-100%.”

W opracowaniu powyższym na str. 55  jest też  napisane w jaki sposób można lepiej korzystać z telefonów komórkowych” ważne jest, aby aparat telefoniczny był kompatybilny z aparatem słuchowym, który może mieć ustawiony program – cewkę indukcyjną.” Można również korzystać z "dodatkowego urządzenia podłączanego do telefonu komórkowego (kablem z wejściem mini-jack lub za pomocą bluetooth), najczęściej zakładanego na szyję lub mające zakładane na uszy zawieszki, które wspomagają odbiór na linii: aparat słuchowy z włączoną cewką indukcyjną – telefon komórkowy/pętla indukcyjna (lub streamer z przeznaczeniem do użycia przez konkretny model telefonu komórkowego/. Rozwiązanie to zapewnia niektórym osobom słabosłyszącym pełne rozumienie mowy podczas połączenia telefonicznego. Pętle nie są oferowane w momencie sprzedaży telefonu u operatora komórkowego. Każda konfiguracja – dobór pętli indukcyjnej zależy od poziomu ubytku słuchu i należy ją dopasowywać indywidualnie.„

Szacuje się, że co druga osoba na terenie Kotliny Jeleniogórskiej ma problemy ze słuchem. Dotyczy to nie tylko osób starszych, ale coraz częściej młodzieży korzystającej ze słuchawek, które degenerują słuch. Powszechnym zjawiskiem staje się "nakierowywanie ucha" na rozmówcę co może oznaczać, że nasz partner nie dosłyszy. Z informacji, które docierają do Stowarzyszenia "LIRA" wynika, iż większość osób (zwłaszcza seniorów) nie korzysta (lub robi to nieumiejętnie) z aparatów słuchowych. Ceny tych urządzeń są w istocie niebotyczne. W tych wszystkich kwestiach może pomóc przez działalność naszego stowarzyszenia. Współpracujemy także ze Stowarzyszeniem Tłumaczy i Wykładowców Języka migowego "Gest", którego siedziba również znajduje się w Sejmiku Osób Niepełnosprawnych na Osiedlu Robotniczym 47a w Jeleniej Górze.

Chętnie przyjmiemy nowych członków do naszego stowarzyszenia, nie trzeba mieć orzeczenia o niepełnosprawności, ale warto się o nie starać. Obecnie stowarzyszenie liczy ponad 50 członków, ale każdego zainteresowanego przyjmiemy z otwartymi ramionami. Jeżeli będzie nas więcej większa będzie siła naszego oddziaływania.

Dyżury członków Zarządu Stowarzyszenia Niedosłyszących „LIRA” odbywają się w czwartki w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych  w godzinach od 12.00 do 14.30. Można się również z nami skontaktować:
- telefonicznie pod numerem infolinii 75-75-242-54 lub telefonu komórkowego  515 328 537 - od pn do pt w godz. 10.00-16.00,
- mailowo:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..