Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Zgodnie z zapowiedzią w dniu 10.V.2023 z inicjatywy CEZ VITA odbyło się spotkanie z Panią Elżbietą Słojewską - Poznańską na temat "Cukrzycy", która lekceważona a nieleczona prowadzi do katastrofalnych dla zdrowia konsekwencji.
W Polsce według oficjalnych źródeł na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób a około 1 miliona osób nie wie, że choruje. Przewiduje się, że w 2040 w na świecie na cukrzycę będzie chorować 642 mln osób.
Czynnikami, które sprzyjają zachorowaniu na cukrzycę, są: 
-- złe nawyki żywieniowe,
-- nadmierna otyłość,
-- nadciśnienie tętnicze,
-- zespół cushinga,
-- zbyt mała ilość snu,
-- wiek oraz płeć
Duża rolę w podatności na "cukrzycę", odgrywa płeć z niekorzyścią dla kobiet, ze względu na metabolizm i procesy hormonalne związane z macierzyństwem z którym wiąże się jedna z odmian cukrzycy!
Niemniej istotnym czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu cukrzycy jest stres i nieumiejętność jego rozładowania. 
Wśród pytań, poruszono temat odchudzania, które prowadzone w sposób zbyt radykalny, zaburza funkcjonowanie organizmu, często bardzo negatywnie wpływając na zdrowie. Warto mieć świadomość, że ludzki organizm jest świetnie skonstruowany, zarządzany doskonałym biologicznym samo naprawialnym komputerem, ale wystarczy, że jeden element zostanie uszkodzony, czego może od razu nie widać i po pewnym czasie, wszystko zaczyna się sypać !! Często naprawiany nie to co trzeba, pogarszając swój stan zdrowia. Jak doskonały jest mechanizm samoregulacji, Pani Elżbieta przywołała przykład -- że zdrowy człowiek jedząc słodkie owoce, czy ciasta, poziom cukru będzie miał zawsze prawidłowy, bo automatycznie, bez udziału naszej świadomości, trzustka poda odpowiednią ilość insuliny. Przy cukrzycy musimy to już regulować sami, co już nie jest takie proste i wymaga ogromnej samodyscypliny, a z nią na ogół jesteśmy na bakier....
Powikłania cukrzycowe, klasyfikowane są jako ostre i przewlekłe..., jak
-- kwaśnica ketonowa, 
-- kwaśnica mleczanowa, 
-- zespół hiperglikemii -hipersmolarny,
-- stopa cukrzycowa, która jest w Polsce szczególnym problemem prowadzącym do amputacji.
I na zakończenie spotkania, Pani Elżbieta zachęciła uczestników do przeglądu "stanu zdrowia" naszych stóp, by wyeliminować zagrożenie niekorzystnych zmian.
Opracowanie LESZEK PIECZYŃSKI