Bezpieczna szkolaNa zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej, w ramach rządowego programu wspomagania w latach 2015– 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+”, zatytułowanego: „Upowszechnianie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia” Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt: „Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość” na podstawie umowy nr MEN/2016/DWKI/604, podpisanej w dniu 29 czerwca 2016r.

Zadania realizowane będę w szkołach podstawowych, gimnazjach, ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju (łącznie ponad 2 tysiące placówek oświatowych).

W pierwszej kolejności działania skierowane zostaną na teren małopolski, w szczególności Kraków.

Cel projektu jest upowszechnienie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia, poznanie zagrożeń zewnętrznych, które mogą naruszyć bezpieczeństwo w szkole, placówce, uświadomienie konieczności zaplanowania określonych działań w sytuacji zagrożenia, kształtowanie umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu. Rodzaj zagrożenia: TERRORYZM.

Projekt przewiduje realizację następujących zadań: przegląd stanu bezpieczeństwa w szkołach, rekomendacje do szkolnych procedur postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia, szkolenia dla nauczycieli i pracowników szkoły.

Z uwagi na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, mimo trwającego okresu wakacyjnego, zwracam się z prośbą o możliwość przeprowadzenia szkolenia w Państwa szkole/placówce oświatowej.

Szkolenie finansowane jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dla szkoły jest całkowicie bezpłatne. Z uwagi na toczące się prace operacyjne Policji wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Komendanta Policji o wyrażenie zgodny na organizację szkoleń.

Główne założenia szkoleń:
Szkolenie prowadzone będę przez przeszkolonych (również przez Policję) trenerów zatrudnionych przez KSON.

Tematyka szkoleń:
Uwaga! Niebezpieczeństwo!
Szkolenia składały się będą z części teoretycznej oraz praktycznego warsztatu.

Wykład: składał się będzie z bloków tematycznych mających na celu omówienie zagrożenia /przeciwdziałania zagrożeniu terroryzmem. Wykład uzupełniony zostanie o dyskusję, wymianę spostrzeżeń.
Warsztat: część praktyczna szkolenia to forma warsztatu na podstawie przygotowanych wcześniej scenariuszy – opracowanie sytuacji zagrożenia terroryzmem przez specjalistów z zakresu bezpieczeństwa w szkołach / placówkach oświatowych przy udziale policji, psychologów. Warsztat ma na celu obserwację znajomości procedur postępowania oraz umiejętność właściwej reakcji w sytuacji realnego zagrożenia. Po przeprowadzonym warsztacie prelegenci wskażą popełniane błędy, reakcję pożądaną oraz wypracują wraz z uczestnikami szkolenia procedury właściwej reakcji na niebezpieczeństwo terroryzmu, wypracowane rozwiązania i metody możliwe będą od zastosowania w pracy już następnego dnia po szkoleniu.

 

Z poważaniem
Iwona Pikosz
Koordynator Projektu

Więcej informacji o szczegółach projektu:
- Iwona Pikosz 500 151 117;
- Piotr Pikosz 666 083 615;
- sekretariat KSON: 75 75 242 54
lub email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

na stronie internetowej: http://bs-kson.org/