Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze zorganizował cykl wycieczek turystyczno – edukacyjnych pod nazwa „Wędrówki po zapomnianych trasach turystycznych Jeleniej Góry”. Głównym celem przedsięwzięcia było zaprezentowanie i upowszechnienie walorów i atrakcji turystycznych, krajoznawczych i historycznych naszego miasta, którego wielowiekowa historia i kultura znane są większości mieszkańców w sposób dość powierzchowny i ogólny. Dawne trasy spacerowe wiodące na Helikon, Górę Siodło, Gapy i Górę Godzisz, a także istniejące przy nich miejsca widokowe są dzisiaj raczej mało uczęszczane i czekają na swój renesans. Nieco lepiej przedstawia się wiedza o miejskich zabytkach i trasach turystycznych chociaż i tutaj pozostaje sporo do zrobienia.

W ramach projektu zorganizowane zostały trzy wycieczki, których trasy nawiązywały zarówno do bogatej historii Jeleniej Góry jak też miejsc położonych w pobliżu miasta. Uczestnicy tych eskapad mogli poznać dzieje fortyfikacji miejskich i ich znaczenie obronne w czasie wojny trzydziestoletniej, a także odwiedzić Górę Siodło i inne trasy turystyczne stanowiące miejsca rekreacji i wypoczynku dawnych mieszkańców Jeleniej Góry. Wycieczki poprowadził Eugeniusz Gronostaj, znawca i miłośnik regionu, który wcześniej w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze zajmująco opowiadał o walorach turystycznych i tradycjach miasta wzbogacając prelekcję prezentacją multimedialną.

Na potrzeby wycieczki po murach obronnych Jeleniej Góry opracowana została specjalna mapka, która ilustrując historię miejskich fortyfikacji stanowiła również dla uczestników wycieczek pomocny przewodnik i miłą pamiątkę odbytej eskapady. Uczestnicy wypraw wędrowali także po ścieżkach Helikonu i Góry Siodło, odwiedzili Gapy, Zamek Zbójecki, Perłę Zachodu i Górę Godzisz z istniejącymi w jej okolicach szańcami szwedzkimi mocno wpisanymi w jeleniogórskie dzieje wojny trzydziestoletniej.

O dużym zainteresowaniu wycieczkami i podjętymi tematami świadczyć może niewątpliwie inicjatywa podjęta przez uczestników eskapad, którzy wraz z Eugeniuszem Gronostajem postanowili zrealizować kolejne wycieczki po Jeleniej Górze i okolicach miasta. W wycieczkach wzięło udział 39 osób. Projekt dofinansowany został przez Urząd Miasta Jeleniej Góry.

Piotr Sadowski