Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Świecie jest przepięknie położoną wsią w dolinie Bruśnika na południe od Leśnej. W XIV stuleciu wieś określano nazwami Sweta (1329), Zwet (1337), Swete (1398) czy też Swethaw (1399). Już wtedy miejscowość znana była z warownego zamku wzniesionego na skalistym brzegu Bruśnika (szerzej o nim w rozdziale Szlakiem zamków, pałaców i dworów).

Począwszy od XIV w. do 1592 r. funkcjonowało rozległe „państwo Świecie” Üchtritzów, obejmujące południowe połacie Okręgu Kwisy (pomiędzy Świeciem i Giebułtowem, a Smrekiem w Górach Izerskich). Űchtrizowie, pierwszy znany tutaj ród rycerski, utracili wieś dopiero w 1638 r. W późniejszych latach miejscowość należała m.in. do Meurerów, von Loebenów, von Flemmingów, von Gersdorfów i von Rotenburgów.

Z zabytków, oprócz średniowiecznego zamku, zwraca uwagę położony na wzniesieniu Kościół Serca Jezusowego. Po raz pierwszy kościół w Świeciu wymienia dokument z 1346 r., jednak (co niektórzy niemieccy badacze początki świątyni widzieli nawet w XII w.) najstarszym patronem kościoła był Święty Mikołaj, chroniący kupców i przewoźników. W średniowieczu nie brakowało ich we wsi, albowiem przez Świecie biegł ważny trakt handlowy.

W okresie wojny trzydziestoletniej kościół bardzo ucierpiał (urządzono w nim stajnię) tak, że w 1649 r. konieczny był jego remont. W 1669 r. wybudowano nową wieżę kościelną, zaś w 1683 r. świątynię poddano gruntownej przebudowie. W następnych stuleciach również dokonywano rozmaitych przeróbek i renowacji. na przykład w 1805 r. miejscowy mechanik zaopatrzył kościół w zegar.

Zewnętrzna bryła kościoła nie wyróżnia się niczym szczególnym, natomiast jego wnętrza zaskakują niezwykłymi polichromiami i bogactwem dawnej sztuki ciesielskiej i snycerskiej. nawa pokryta jest drewnianym stropem kasetonowym, na którym przedstawiono kilkadziesiąt postaci biblijnych (m.in. przodków Jezusa i Apostołów). na emporach widnieją sceny ze Starego i nowego Testamentu. całość tworzy jeden z największych w południowo-zachodniej Polsce zespołów barokowego malarstwa o cechach ludowych. Na wzmiankę zasługuje ponadto bogato zdobiona ambona z XVII w.

Wokół kościoła zachowały się różnostylowe epitafia i rycerskie płyty nagrobne właścicieli zamku i wsi Świecie (m.in. Antoniego von Üchtritza zm. w 1612 r. porucznika Grzegorza Meurera zm. w 1664 r.) oraz krzyże kamienne (tzw. krzyże pokutne).

Opracowała MJ