Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

ZAMEK KRZYZTACKI jako CENTRUM KULTURY na terenie Torunia swoją działalność rozpoczął w 2007 roku. Centrum kulturalne ZAMEK KRZYZACKI powołany jako samorządowa instytucja kultury w swoich zadaniach podejmuje różnorakie formy kulturalnej działalności promocyjnej.

Na terenie Zamku Krzyżackiego organizowane są imprezy kulturalne,plenerowe,festiwale, turnieje konkursy itp

Kiedy można zwiedzać Zamek Krzyżacki?

 • od marca do października w godz. 10.00 do 17.45.
 • od listopada do lutego 10.00 do 15.45.

W każdy dzień tygodnia od poniedziałku do niedzieli płacąc za bilet wstępu;

 • ulgowy 5 zł.
 • normalny 8 zł.
 • rodzinny 16 zł.
 • grupowy 120 zł.

BILET ULGOWY PRZYSLUGUJE ROWNIEZ OSOBOM NIEOPELNOSPRAWNYM I OPIEKUNOM po okazaniu legitymacji lub zaświadczenia o niepełnosprawność,wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

W ramach ceny biletu mamy możliwość przebywania na terenie ruin zamkowych zwiedzania dziedzińca, zamkowych podziemi rycerskiej toalety zamkowej czyli gdaniska, oraz podziwiania rzeźb współczesnych rzeźbiarzy umieszczonych na murach zamku nawiązujących do rożnych postaci i wydarzeń historycznych związanych z ZAMKIEM KRZYŻACKIM. Mamy również okazje zwiedzić salę zbrojeniową, natomiast w tzw. sali strachu, doznać osobliwego doświadczenia .Na terenie ZAMKU KRZYZACKIEGO zawsze można podziwiać ciekawe ekspozycje stałe i czasowe między innymi: wystawę archeologiczną, wystawę wina mistrzów ,warsztaty strycharskie czy makietę zamku.

Co można znaleźć w ramach szczegółowej oferty płacąc za bilet:

 • ulgowy, również dla osoby niepełnosprawnej i opiekuna 7 zł.
 • normalny 15zł.

Kupując taki bilet możemy obejrzeć wspaniale widowisko historyczne pt. Contuia,w wersji polskojęzycznej, angielskiej i niemieckiej przedstawiające historie ZAMKU KRZYZACKIEGO i Torunia.

Warte obejrzenia jest to widowisko, wzbogacone ciekawą grą świateł i dźwiękiem.

 • grupowy bez ograniczeń 200 zł.

W ramach tego biletu prezentowany jest pokaz bicia monet wraz przedstawieniem historii mennictwa krzyżackiego.W trakcie widowiska prezentowane są również narzędzia jakimi posługiwano się przy produkcji monet oraz strój mincmistrza. Uczestnicy pokazu na pamiątkę otrzymują monetę z 1245r. wraz z opisem.

 • grupowy bez ograniczeń 250 zł.

Jeśli mamy ochotę na zwiedzanie podziemi zamczyska z pochodniami, to zapewnić nam to może wykupienie powyższego biletu. Czterdziestopięcio- minutowy spacer z pochodniami wraz

z przewodnikiem w stroju krzyżackiego rycerza jest niecodzienną atrakcją.

 • grupowy bez ograniczeń na czas; godzina 50 zł.

Wybierając zakup takiego biletu możemy w profesjonalnie przygotowanej strzelnicy pod okiem instruktora nauczyć się techniki strzelania z luku. Warto obejrzeć również pokazy walk rycerskich z użyciem rożnych rodzajów broni średniowiecznej .

CENTRUM KULTRY ZAMEK KRZYZACKI

w dniu 22 czerwca na murach zamczyska zorganizował po raz trzeci

FESTYN INTRGRACYJNY.

Trzecia edycja FESTYNU INTEGRACYJNEGO,po raz kolejny zwróciła uwagę na potrzebę wyjścia na przeciw osobom niepełnosprawnym i większego zintegrowania ich z osobami zdrowymi Ideą było utworzenie par reprezentujących osobę niepełnosprawną i zdrową.W takiej parze osoba zdrowa była nie tylko wsparciem dla osoby niepełnosprawnej w momencie pokonywaniu trudniej dostępnych miejsc do zwiedzania zamczyska,ale również towarzyszem podczas gier i konkursów,odbywających się podczas FESTYNU.

Największym zainteresowaniem wśród osób niepełnosprawnych cieszył się konkurs, rzutu podkową do celu. Natomiast osobom,chcącym zmierzyć się z trudną sztuką rzucania włócznią, toporkiem instruktażu i nauki udzielali rycerze w strojach średniowiecznych.

Mimo, iż nie lada przeżyciem dla osób niepełnosprawnych było przebywanie w tzw. sali strachu,gdzie głośne dżwięki i zaskakujące widoki,wywoływały u nich gromkie okrzyki, to zwiedzanie akurat tego miejsca cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Osobie niepełnosprawnej bardzo przydatna,również okazała się pomoc osoby towa - rzyszącej podczas oglądania zdjęć historycznych zamku gdzie opis,nierzadko był dość wysoko umieszczony .Warto tez wspomnieć,że dużo czasu osoby niepełnosprawne przebywały w sali z ekspozycją przepięknej rekonstrukcji makiety ówczesnego

ZAMKU KRZYZACKIEGO, który jako twierdza został zniszczony w XV wieku przez mieszczan toruńskich,aby już nigdy więcej obcych wojsk nie kusił do powrotu

Wiele uwagi i zainteresowania w osobach niepełnosprawnych wzbudziło zwiedzanie zbrojowni oraz ekspozycja stroju i wyposażenia zbrojnego rycerza.

W trakcie wielogodzinnego trwania FESTYNU INTEGRACYJNEGO, ZAMEK KRZYZACI odwiedziło bardzo dużo turystów ,którzy również ochoczo wzięli udział w festynie .Przy dzwiękach pieśni i melodii pieczeniu kiełbasek, biesiadowa - nia przy ognisku-spotkało się wiele osób niepełnosprawnych i zdrowych. Wspólna zabawa cieszyła się dużym uznaniem dla organizatorów i ogromnym powodzeniem.

W FESTYNIE wzięły udział również Fundacje,Stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

Autor; Mariola Kużma doradca ds. informacji i poradnictwa,

Regionalny Ośrodek Informacji i Wsparcia-Toruń.